X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Aranżacja wnętrz w starym-nowym stylu

Aktualne trendy w aranżacji wnętrz przywracają stylowe ikony wzornictwa z minionych lat. Planując nowy wygląd pomieszczeń warto zastanowić się czy wybrać to, co znane, czy zaryzykować spotkanie z czymś nowym? A może jedno i drugie? Łączenie stylu minionego z nowym wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Po stylowe wyposażenie wnętrz nie musimy fatygować się do sklepu z antykami. Obecnie meble i dekoracje inspirowane wzorami i kolorami, nawet sprzed półwiecza, można kupić niemal w każdej sieci sklepów z wyposażeniem wnętrz. Dodatkową zaletą tych nowych-starych produktów jest fakt, że zostały wykonane nowoczesnymi technologiami produkcji. Oryginalne wzory stylowych mebli przybierają prostsze formy oraz kolor stanowiący ich główną ozdobę.

Siła tradycji
Niektóre stylowe lecz unowocześnione meble wydają się mieć niejednoznaczny sposób zastosowania bądź całkowicie go zmieniają. Na szczęście funkcja sof, kanap czy foteli w dowolnej stylizacji jest od wieków niezmienna – mają zapewniać wygodę i wypoczynek. Ponadto aktualne trendy pozwalają na dopasowanie ich do zupełnie nowych elementów wyposażenia.
Jeżeli jednak pragniemy żeby wystrój ozdobił autentyczny mebel z minionej epoki warto popytać starszych członków rodziny i zastanowić się, czy odrestaurowany stolik z lat 60. lub (spisana już na straty) lampki (sprawdź) nie staną się doskonałym uzupełnieniem nowiutkiego, modnego kompletu wypoczynkowego.
Fotel, piecyk koza
Opracowanie: SITS
Źródło: SITS

Praktyczna nowoczesność
Nowoczesne konstrukcje kanap i foteli, w przeciwieństwie do niemniej urokliwych antyków, są stabilne i wytrzymałe. Siedzenia i oparcia nie odkształcają się (co służy także naszemu zdrowiu, zapewniając stabilne podparcie dla kręgosłupa), a materiały obiciowe zachowują swoje barwy i sprężystość. Trwałość kolorów jest także istotna, bo najmodniejsze są teraz kolory wyraziste, soczyste, jak intensywny żółty, różowy, pomarańczowy czy turkusowy.

Idealny mariaż
Pogodzenie tradycyjnych i nowoczesnych form może, a nawet powinno następować też w obrębie jednej kolekcji czy konkretnego modelu. - Dużą popularnością cieszą się rozwiązania, które łączą klasycznie elegancki, lekki design z supermodnym kolorem np. tropikalnego nieba, zachowując niezbędne wyznaczniki komfortu – informuje Katarzyna Jakubowska z firmy Sits, producenta mebli tapicerowanych – Niemałe zainteresowanie wywołują również propozycje przywołujące miłe skojarzenia z wybranymi zjawiskami, miejscami, ale i ze słynnymi postaciami. Przykładowo, delikatne, subtelne kształty i wzory doskonale pasują do wizerunku ikon kobiecej urody. Ważne, by wszystkie detale konstrukcji stanowiły tu zawsze spójny obraz cech pierwowzoru, na który się powołują.
Kolorowe siedziska, fotele
Opracowanie: SITS
Źródło: SITS

Odpowiednie tło
Komponując ze sobą elementy wyposażenia do wnętrza należy pamiętać o stworzeniu odpowiedniego tła dla mebli, zwłaszcza tych o intensywnych kolorach. Ciekawie wpasują się one w minimalistyczne wnętrza. Białe ściany i jasna drewniana podłoga, czyli gustowna prostota – to znak rozpoznawczy tzw. stylu skandynawskiego. Na północy liczy się zapewnienie pomieszczeniom jak największej ilości światła dziennego. Zbędne są firanki i ciężkie, bogato zdobione materiały zasłonowe, które można zastąpić praktycznymi żaluzjami lub roletami. Alternatywę dla nich stanowią proste zasłony bez ozdób i wzorów. Dopasowane kolorystycznie do obić meblowych lub przeciwnie, kontrastujące z nimi... Sztuka aranżacji to sztuka wyboru. Wstawiając szafę, stół, fotel czy wieszając na ścianie obrazek, zawsze wpływamy na postrzeganie całego otoczenia. Dlatego, przystępując do urządzania mieszkania, spróbujmy wyobrazić sobie, jak będzie ono finalnie wyglądało. Może okazać się, że dostępna gama rozwiązań pozwoli nam stworzyć własny, niepowtarzalny styl.
Źródło: PointB
Opracowanie: Dawid Synówka
22-02-25 15:02:21