X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Czy potrafisz myć zęby?

Czy potrafisz myć zęby?
Opracowanie: Centrum Stomatologii Estetycznej "Galeria Uśmiechu"
Źródło: Centrum Stomatologii Estetycznej "Galeria Uśmiechu"
Mycie zębów to podstawa higieny jamy ustnej. Od dziecka uczymy się je myć, mimo to, bardzo wielu dorosłych nie potrafi prawidłowo szczotkować zębów. Jak wybrać szczoteczkę, którą pastę stosować i jak myć zęby? Porad udziela lek. stom. Laura Czyżewska, specjalista Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii Galeria Uśmiechu.

KROK PIERWSZY – wybór szczoteczki do zębów
Szczoteczka do zębów to zasadnicze „narzędzie” naszej codziennej pracy nad czystością jamy ustnej. Zwróćmy zatem uwagę na włosie szczoteczki, gdyż zbyt twarde może uszkodzić dziąsła. Najodpowiedniejszą będzie zatem szczoteczka o twardości „medium”. W przypadku jakichkolwiek objawów bólowych czy krwawienia, należy stosować szczoteczkę „soft”. Dolegliwości te powinny również skierować pacjenta do gabinetu stomatologicznego, gdyż są to pierwsze objawy groźnej dla zębów paradontozy. Ponadto zwróćmy uwagę na giętkość główki szczoteczki, gdyż to ułatwi nam dotarcie do wszystkich miejsc jamy ustnej. – mówi lek. stom. Laura Czyżewska z centrum stomatologii Galeria Uśmiechu.

Szczoteczkę należy wymienić co 2-3 miesiące, jeśli wcześniej ulega ona deformacji w obrębie włosia to konieczne jest jej niezwłoczne wymienienie. Dodaje Laura Czyżewska: Jeśli zauważmy, że szczoteczka ulega szybko zniszczeniu, to może oznaczać, że nieprawidłowo jej używamy. Warto podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym skonsultować sprawę – lekarz lub higienistka pokażą, jak właściwie i bezpiecznie czyścić zęby.

KROK DRUGI – wybór pasty do zębów
Czy potrafisz myć zęby?
Opracowanie: Centrum Stomatologii Estetycznej "Galeria Uśmiechu"
Źródło: Centrum Stomatologii Estetycznej "Galeria Uśmiechu"
Na polskim rynku mamy całą gamę past do zębów. Najczęściej wybieramy te uniwersalne, których skład gwarantuje kompleksowe dbanie o jamę ustną. Jeśli natomiast chcemy, aby nasze zęby były bielsze i pozbawione osadu, warto kupić pastę wybielającą o niskim współczynniku ścieralności (RDA). Osobom, które borykają się z kłopotami zdrowotnymi w obrębie jamy ustnej zalecane są pasty dedykowane o właściwościach kojących nadwrażliwość, czy choroby dziąseł – mówi specjalista
Galerii Uśmiechu.

KROK TRZECI – prawidłowe szczotkowanie zębów
Dorośli powinni myć zęby techniką wymiatającą, jednak wielu z nas czyści zęby techniką okrężną, której nauczyliśmy się w dzieciństwie. To błąd – mówi lek. stom. Laura Czyżewska, i dodaje: Aby właściwie umyć zęby powinniśmy szczoteczkę ustawić główką pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba. Delikatnym ruchem od dziąsła do korony „wymiatajmy” osady i inne zanieczyszczenia. Czynność tę należy powtórzyć na każdym zębie, zarówno od strony policzka, jak i wewnętrznej. Pamiętając o ósemkach.

Jak długo i jak często czyścić zęby? Odpowiada Laura Czyżewska: Optymalnym rozwiązaniem jest mycie zębów po każdym posiłku, choć jest to trudne do wykonania. Dlatego obowiązkowo powinniśmy szczotkować zęby rano i wieczorem. Powszechnie mówi się, że 2 minuty 2 razy dziennie wystarczą, aby zachować czystość w jamie ustnej. Jednak nie czas ma tu kluczowe znaczenie, a technika mycia oraz uczucie czystości i świeżości. Dbałość o higienę jamy ustnej jest kluczowa w przypadku osób, które posiadają aparaty ortodontyczne, gdyż ich zęby są bardziej podatne na zaleganie osadów i kamienia nazębnego. Zdecydowanie powinniśmy się przykładać do wieczornej higieny jamy ustnej. Starajmy się myć zęby tuż przed snem oraz stosować nitkę do zębów oraz płyn do higieny. Kompleksowa wieczorna higiena pozwoli ograniczyć do minimum ilość bakterii w jamie ustnej oraz pozostałych resztek pokarmowych.
Opracowanie: Gabriela Kózka
19-12-05 07:11:09