X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

W walce z tygrysem - czyli o rozstępach i sposobach na radzenie sobie z nimi

O rostępach i sposobach na radzenie sobie z nimi
Opracowanie: iStock
Źródło: iStock
Zdrowa i piękna sylwetka to nie tylko kwestia genetycznych uwarunkowań. Spora dawka ruchu w ciągu dnia, odpowiednia dieta i właściwy styl życia to czynniki, które bezpośrednio wpływają na wygląd naszego ciała. O pewnych rzeczach jednak decyduje natura. O ile możemy zmodyfikować prowadzony tryb życia, o tyle mamy mocno ograniczony wpływ na procesy chemiczne, jakie zachodzą głęboko w naszym organizmie pod skórą, a niekiedy i na skórze. Część z tych procesów możemy obserwować w postaci rozstępów.

Czym są rozstępy i w jaki sposób powstają?
Podłużne pasma zwłókniałej tkanki łącznej odróżniające się kolorem i strukturą od otaczającej skóry to potocznie zwane rozstępy. Z tymi specyficznymi bliznami borykają się najróżniejsze osoby, niezależnie od prowadzonego trybu życia, wieku czy płci. Czy istnieją jednak skuteczne sposoby na pozbycie się tych „tygrysich śladów” ze skóry? Z pomocą farmaceuty z internetowej apteki weryfikujemy niektóre możliwe sposoby radzenia sobie z nimi.

Najprościej przyczynę powstawania rozstępów można określić jako zbyt szybkie rozciąganie się skóry (podczas ciąży, gwałtownego przyrostu masy mięśniowej czy tłuszczowej), jednak problem jest o wiele bardziej skomplikowany. Za gęstość skóry oraz jej skłonności do naciągania odpowiadają różne czynniki, na które często nie mamy wpływu – np. genetyka i hormony (w szczególności poziom kortyzolu we krwi). Czy jednak rzeczywiście jesteśmy bezbronni wobec takich zmian?

Jak przeciwdziałać rozstępom?
Aby zapobiegać powstawaniu rozstępom, a także łagodzić przebieg procesów które już zostały zapoczątkowane w naszym organizmie, sięgnąć możemy po odpowiednie preparaty wspomagające procesy biologiczne naszej skóry. Oferta suplementów diety zawierających potrzebne nam mikroelementy, a także odpowiednich kremów do skóry, dostępna w tej chwili na rynku jest bardzo bogata i stale się rozrasta. Na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze? Zapytaliśmy o to mgr farmacji Agnieszkę Urbaniak – eksperta apteki internetowej Warto sięgać po preparaty, które zawierają witaminę B5, będącą źródłem między innymi cennego dla skóry pantenolu, który po wchłonięciu przez skórę przyjmie postać kwasu pantotenowego. Jest to witamina potrzebna organizmowi w procesie metabolizmu białek, odpowiadająca za gojenie się ran, a także odpowiednią regenerację skóry. Witaminę B5 oraz krzem znaleźć można w produktach firmy Mustela, ale przyjrzyjmy się także składnikom kremów innych firm.

Naturalne bogactwo
W walce z tygrysem
Opracowanie: iStock
Źródło: iStock
Innym popularnym składnikiem preparatów jest masło Shea zawierające kwasy tłuszczowe, kwas gamma-linolenowy czy kwas arachidonowy. Nie należy jednak nie doceniać innych, mniej popularnych, naturalnych składników występujących w tego rodzaju kremach i balsamach przeznaczonych do walki z rozstępami. Zaliczyć do nich możemy olej różany (w szczególności jego odmianę będącą pochodną Rosa Mosqueta), znajdujący się np. w kremie na blizny i rozstępy firmy EVOLET. Jego lecznicze, a także kosmetyczne właściwości są nam znane już od czasów starożytności, jednak dopiero dziś wiele badań farmakologicznych i kosmetologicznych potwierdza tę właściwość krzewu dzikiej róży. Dzieje się tak za sprawą obecnego w nim galaktolipidu, a także licznych związków fenolowych, witamin i innych składników mineralnych pozytywnie wpływających na regenerację skóry.

Popularny pierwiastek
Cennym składnikiem kremów i suplementów wspomagających walkę z rozstępami jest krzem. Ten popularny pierwiastek z grupy półmetali w organizmie ludzkim występuje głównie w tkance łącznej będącej ważnym budulcem skóry. Warto o nim pamiętać, gdyż jego zawartość w organizmie ludzkim maleje wraz z wiekiem. Większe zapotrzebowanie na niego mają również kobiety będące w ciąży, a więc w szczególnym okresie narażenia na powstawanie "tygrysich śladów". Witamina E wpływa na sprężystość skóry – można jej używać zewnętrznie, rozbijając kapsułkę i wsmarowując preparat bezpośrednio w zmiany skórne – podpowiada mgr Agnieszka Urbaniak. Ze względu na silne działanie, witamina ta jest często podstawowym składnikiem balsamów ujędrniających. Polki pokochały markę Palmers, która dodaje witaminę E do większości swoich produktów.

Warto mieć to wszystko na uwadze, gdyż pomimo odpowiednio zmodyfikowanej diety i zdrowego trybu życia, czasem jesteśmy zwyczajnie bezsilni wobec pewnych procesów biologicznych zachodzących w naszym organizmie, które z naturalnych powodów zajść po prostu muszą. Wtedy jedyne co możemy zrobić – aby wyrwać się ze szponów "tygrysa" – to wdrożyć odpowiednią suplementację diety oraz stosować dobrze dobrane kosmetyki, które będą hamować rozwój niepożądanych, a niekiedy bardzo widocznych zmian zachodzących w naszym ciele.
Źródło: Wapteka.pl
Opracowanie: Wapteka.pl
18-07-12 02:47:01