X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Ładowarka USB do ładowalnych baterii alkalicznych

ładowane baterie alkaliczne Pure Energy
Opracowanie: Pure Energy
W listopadzie br. zadebiutowały na polskim rynku ładowalne baterie alkaliczne Pure Energy i przeznaczone do nich specjalne ładowarki. Teraz dostępne są również ładowarki zasilane ze złącza USB notebooka lub komputera. Ładowarki USB umożliwiają jednoczesne ładowanie 2 baterii typu AA (LR06) lub 2 baterii typu AAA (LR03).

Baterie łączą zalety tradycyjnych baterii alkalicznych (napięcie 1,5V, gotowość do użycia natychmiast po kupieniu i wyjęciu z opakowania, nieużywane nie tracą zgromadzonej energii) oraz ładowalnych baterii NiMH (możliwość wielokrotnego użycia). Ceny samych baterii nieco wyższe od cen tradycyjnych baterii alkalicznych, a znacznie niższe od cen akumulatorów – przykładowo sugerowana cena detaliczna 4 baterii Pure Energy typ AAA to 28,90 zł (z VAT).

Zastąpienie baterii alkalicznych akumulatorami NiMH w wielu urządzeniach – np. pilotach do telewizorów i bram, zabawkach czy latarkach – nie sprawdza się. Jest tym gorzej im urządzenie jest rzadziej używane a pobierana energia jest niewielka – dzieje się tak, gdyż akumulatory rozładowują się samoistnie czyli nawet wtedy gdy urządzenie nie jest używane. Latarka z akumulatorami, którą wozimy w samochodzie, na pewno zawiedzie, jeśli nie sprawdzaliśmy jej naładowania w ciągu np. 2 miesięcy, a zimą jeszcze szybciej.

Nowe baterie alkaliczne to prawdziwa rewolucja w zakresie zasilania. Są to pierwsze alkaliczne baterie, które można ładować. Co więcej łączą one zalety tradycyjnych baterii alkalicznych i popularnych ładowalnych baterii (akumulatorów) NIMH. Jednocześnie nie mają one wad – tylko jedno ograniczenie zastosowania – producent nie zaleca używania ich do zasilania aparatów fotograficznych, fleszy i innych urządzeń o dużym poborze energii bo wyładowują się wówczas szybciej. Rozwiązanie opatentowane jest pod nazwą RAM (Rechargeable Alkaline Manganese).

Bateria alkaliczna czy akumulator?
Tradycyjne baterie alkaliczne są tak popularne z trzech najważniejszych powodów – są tanie, są gotowe do użycia zaraz po kupieniu i mają napięcie 1,5V. Największą wadą jest ich krótka żywotność i zatruwanie środowiska – zawierają wiele szkodliwych substancji, w tym metale ciężkie.

Zaletami akumulatorów NiMH jest możliwość wielokrotnego użycia, ich głównymi wadami są natomiast niższe napięcie - kliknij tu - – zwykle 1,2 - 1,3V, co powoduje, że nie mogą w pełni zastąpić baterii, konieczność naładowania przed pierwszym użyciem oraz dużo wyższa cena niż baterii alkalicznych. Dodatkową niedogodnością jest fakt, że nieużywane akumulatory rozładowują się same – po 60 dniach tracą 50-60% zmagazynowanej energii

Kumulacja zalet
Ładowalne baterie Pure Energy łączą zalety tradycyjnych baterii alkalicznych i akumulatorów NiMH. Ich najważniejsze cechy to:
- cena znacznie niższa niż akumulatorów NiMH
- napięcie 1,5V
- są gotowe do użycia natychmiast po kupieniu i wyjęciu z opakowania
- nieużywane nie tracą zgromadzonej energii – po roku tracą zaledwie 4% zmagazynowanej energii
- nie mają żadnego tzw. efektu pamięci czyli bez utraty efektywności i pojemności można je doładowywać w dowolnym momencie – bez uprzedniego całkowitego rozładowania, co znacznie przedłuża ich żywotność
- każdą baterię można ładować 100 - 500 razy zależnie od sposobu użytkowania
- można je ładować zasilaczami słonecznymi
- są niegroźne dla środowiska – w USA, Kanadzie i wielu krajach świata – poza Unią Europejska – można je wyrzucać do normalnego śmietnika, a nie specjalnych pojemników na baterie

Jedyną słabością baterii jest konieczność używania specjalnych ładowarek – innych niż do akumulatorów NiMH – inna jest charakterystyka ładowania. Dobrą wiadomością jest fakt, że ładowarki Pure Energy automatycznie przełączają się w tryb "ładowanie akumulatorów NiMH", gdy takie akumulatory włożymy do ładowania.

Jedynym ograniczeniem zastosowania baterii Pure Energy jest zalecenie producenta by nie stosować ich do aparatów i fleszy oraz innych urządzeń o dużym poborze energii (pow.1,5Ah)– szybko się wówczas wyładowują.
Źródło: INDALO PR
18-06-25 11:45:02