X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Polacy w Niemczech doceniani za profesjonalizm

opiekunka
Opracowanie: iStockphoto.com
Wizerunek Polaków pracujących za granicą zmienia się w ostatnich latach na lepsze. Polscy robotnicy, budowlańcy i opiekunki osób starszych są uważani za pracowitych i oddanych fachowców. Coraz lepszy wizerunek rodaków w Niemczech potwierdzają wyniki badań polskich instytucji, a także pracodawcy.

"Rzetelny profesjonalista" - tak coraz częściej Niemcy określają polskich pracowników, którzy podejmują zatrudnienie w ich kraju. Wysoko oceniane są nie tylko osoby z wyższym wykształceniem i biegłą znajomością języków, ale także pracownicy fizyczni. Polacy doskonale sprawdzają się w zawodach wymagających pracowitości i rzetelności, ale także w sytuacjach, kiedy trzeba wykazać się empatią i serdecznością.

Polak potrzebny od zaraz
W wielu sektorach niemieckiej gospodarki, m.in. w budownictwie i branży medycznej, brakuje rąk do pracy. Dlatego dziś dostrzega się pozytywne strony napływu wykwalifikowanych polskich pracowników, a media coraz głośniej apelują o pełne otwarcie rynku pracy dla mieszkańców Europy Środkowo-wschodniej.

Lektura zachodniej prasy i opinie niemieckich pracodawców mogą zaskoczyć największych malkontentów i osoby przyzwyczajone do panujących dotychczas stereotypów na temat Polaków. Jak czytamy w raporcie opublikowanym przez Instytut Spraw Publicznych, o Polakach w niemieckiej prasie pisze się z coraz większym szacunkiem, doceniając ich oddanie i ciężką pracę.

Potwierdza to również przedstawiciel firmy Promedica24, która zajmuje się rekrutacją opiekunek osób starszych do pracy w Niemczech . - Polki są w Niemczech pożądane z kilku powodów. Przede wszystkim Niemcy cenią ich fachowość i pracowitość. Rodziny, w których pracują nasze opiekunki wskazują na ich profesjonalizm, cierpliwość, a także troskliwość i wrażliwość. To bardzo ważne cechy w pracy ze starszymi osobami - przekonuje Katarzyna Stasica, regionalny kierownik działu rekrutacji w Promedica24.

Pracujemy na swój wizerunek
Warty podkreślenia jest również fakt, że Polscy pracownicy przestali być w Niemczech najtańszą siłą roboczą, a mimo to polskie opiekunki utrzymują na tym rynku bardzo mocną pozycję. Pracownice z Polski od lat ciężko pracują na swój dobry wizerunek w niemieckim społeczeństwie. - Ich praca przy chorych pacjentach jest bardzo ciężka. Dodatkowo często zajmują się domem i zakupami. To duża odpowiedzialność, zwłaszcza w kontekście życia w obcym kraju. Nic dziwnego, że taka postawa wzbudza szacunek zachodnich społeczeństw, w których kultura i styl życia jest całkowicie odmienny - dodaje Katarzyna Stasica z Promedica24.
Popularność polskich opiekunek wynika także z tego, że na terenie Niemiec mogą pracować całkowicie legalnie. - Na szczęście na sektor opiekuńczy nie mają wpływu bariery formalne dotyczące zatrudnienia. Dzięki temu wszystkie nasze podopieczne pracują legalnie w wielu zakątkach Niemiec, mają opłacane ubezpieczenie i składkę emerytalną, płacą podatki - wylicza Katarzyna Stasica. Dzięki temu rośnie też zaufanie do firmy - zarówno wśród niemieckich zleceniodawców, jak i polskich kobiet, które chciałyby wyjechać do pracy za granicę.

Według szacunkowych danych, w Niemczech pracuje ponad półtora miliona Polaków. W tej grupie są oczywiście dobrze wykształceni przedstawiciele m.in. sektora finansowego i nowych technologii, ale zdecydowaną większość stanowią polscy budowlańcy, robotnicy sezonowi i opiekunki osób starszych. To właśnie dzięki tej najliczniejszej grupie stereotyp leniwego i niezbyt uczciwego Polaka odchodzi do lamusa. Zastępuje go obraz pracowitego specjalisty, któremu za pracę należy się szacunek i odpowiednie wynagrodzenie.

***
O Promedica24
Firma Promedica24 od 2004 roku świadczy usługi pielęgniarskie i opiekuńcze dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych w Niemczech, Austrii i Polsce. Personel Promedica24 opiekuje się osobami chorymi w domach prywatnych, szpitalach, sanatoriach, domach opieki i innych placówkach służby zdrowia.
W skład grupy Promedica24 wchodzi agencja rekrutacyjna Promedica24 Recruitment specjalizująca się w rekrutacji do sektora medycznego i farmaceutycznego w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej (m.in. Hiszpania, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Belgia, Holandia oraz Portugalia).
Źródło: Promedica24
19-01-05 07:16:03