Niewtajemniczeni spytają, o co tyle szumu? W końcu to tylko kilka pikseli kwadratowych w kolorze. A jednak okazuje się, że we współczesnym świecie
znaki te przesądzają o rzeczach najważniejszych. Właściwie zaprojektowane - wyróżniają
firmy, inicjują rozwój i pozostają w umysłach odbiorców na długie lata.
Rozpoznawalny
wizerunek, którego punktem wyjścia często jest
logo, decyduje dziś o istnieniu wielu firm. Silna
marka wspiera sprzedaż i sprawia, że podobna oferta produktowa jest znacznie lepiej oceniana na tle konkurencji. Od lat wiedzą o tym największe przedsiębiorstwa, ale dążenie do posiadania profesjonalnego wizerunku uwidacznia się również w przypadku małych i średnich podmiotów. Mniejsze firmy świadomie inwestują dziś już nie tylko w profesjonalne logo, ale w cały
system identyfikacji wizualnej. Wybierają zintegrowane strategie działań wizerunkowych, w miejsce pojedynczych akcji promocyjnych.
Od czego zacząć mozolny proces budowania pozytywnych skojarzeń? Jak mówi Krzysztof Pilch, dyrektor świdnickiego oddziału firmy Stolgraf (poligrafia i
reklama):
Oczywiście od stworzenia dobrego logo – takiego, które wyróżni, przykuje uwagę, będzie kojarzyć się z profilem działalności firmy i co najważniejsze - zostanie zapamiętane. Grzegorz Sławicki, szef działu kreacji dodaje:
Często zdarza się, że logotypy projektowane wiele lat temu, kiedy firma była zakładana, dziś nie przystają do rzeczywistości i wyglądają nieprofesjonalnie. Wymagają one weryfikacji, czasem lepiej stworzyć je od podstaw, aby podkreślić mocne strony marki.
Warto pamiętać, że logo powinno być pierwszym komunikatem, który dotrze do odbiorcy i sprawi, że wyróżnimy się w morzu znaków i symboli, w jakie obfituje współczesny świat. Trzeba oczywiście zwrócić uwagę na kolory firmowe, proporcję i estetykę całości, no i kiedy jest to konieczne - nie bać się zmian. Logo w założeniu powinno być elementem stałym, ale np. Shell, światowy koncern paliwowy, modyfikował je kilkanaście razy, zanim osiągnął oczekiwany efekt – zauważa Grzegorz Sławicki.
Logo powinno mieć również związek z wartościami, które są ważne dla firmy. Dobrze zaprojektowane - przyciąga uwagę i na długo pozostaje w pamięci. Zbyt skomplikowane – jest niezrozumiałe i martwe. Stąd tendencja do maksymalnego upraszczania jest tu jak najbardziej na miejscu. Z założenia powinno zawierać nie więcej niż dwa rodzaje czcionek i maksymalnie trzy kolory. Jak podsumowuje Krzysztof Pilch:
Logotyp jest punktem wyjścia do kreacji w przyszłości innych materiałów wizerunkowych. W założeniu musi ono dobrze wyglądać - tak w wersji kolorowej, jak i monochromatycznej; zarówno na billbordzie, jak i pudełku zapałek. Klient powinien mieć również możliwość wyboru - dobry dział kreacji nigdy nie zaproponuje jednej wersji graficznej, ale kilka zróżnicowanych propozycji.
Logo warto traktować jak kapitał inwestycyjny, który z czasem zaprocentuje. Kolejne elementy wizerunku, zazwyczaj tworzone wraz z rozwojem firmy, będą wtedy wzmacniać relacje z otoczeniem. Umacnianie marki i budowanie pozytywnych skojarzeń wokół niej jest działaniem długofalowym, ale opłaca się. Wiedzą o tym najlepsi - mocni wizerunkiem.