X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Pokazowy samochód elektryczny - Renault Kangoo

Renault Kangoo be bop
Opracowanie: Renault
W 2011 roku rozpocznie się masowa sprzedaż samochodów elektrycznych Renault. Jednak już teraz francuski koncern prezentuje prototyp samochodu elektrycznego Kangoo be bop Z.E.

Samochód ten dysponuje technologią bardzo zbliżoną do tej, w którą wyposażone będą w przyszłości seryjnie produkowane samochody – znajdującą się obecnie w fazie prac rozwojowych.
Alians Renault-Nissan dąży do objęcia czołowej pozycji na rynku masowej sprzedaży samochodów o zerowej emisji.
Renault Kangoo be bop Z.E. jest wyposażone w silnik elektryczny o mocy 44 kW (60 KM). Silnik ten jest zasilany z akumulatora o pojemności energetycznej 15 kWh. Na półtora roku przed wprowadzeniem elektrycznych pojazdów Renault do masowej sprzedaży, Kangoo be bop Z.E. może już obecnie poszczycić się zasięgiem wynoszącym około 100 km. W dniu ich wprowadzenia na rynek, zasięg samochodów elektrycznych Renault będzie wynosił około 160 km (w rzeczywistych warunkach użytkowania).
Renault Kangoo be bop
Zapewnienie odpowiedniego zasięgu pojazdu stanowi jedno z głównych wyzwań w przypadku samochodów elektrycznych. Renault dokłada wszelkich starań, aby proponowane rozwiązania były jak najprostsze i jak najskuteczniejsze.
Dla większości kierowców prowadzenie samochodu z napędem elektrycznym stanowi nowego rodzaju doświadczenie. Bezgłośna praca silnika, maksymalny moment obrotowy dostępny z chwilą wciśnięcia pedału gazu i płynne przyspieszenia tworzą zespół całkiem nowych punktów odniesienia w prowadzeniu pojazdu.
Firma Renault wykorzystała również swoje bogate doświadczenie konstruktora samochodów i światowego lidera w dziedzinie bezpieczeństwa, aby zaoferować na rynku samochody elektryczne spełniające identyczne wymagania jak obecne modele z silnikami spalinowymi.
Celem jest zaproponowanie pojazdów z napędem elektrycznym, charakteryzujących się identycznymi pod względem komfortu, przestronności i bezpieczeństwa parametrami, jak dostępne obecnie modele gamy Renault.
Samochody z napędem elektrycznym stanowią element polityki na rzecz ochrony środowiska Renault eco2, mającej na celu masowe wprowadzanie na rynek produktów o zminimalizowanym oddziaływaniu na środowisko w ciągu ich całego cyklu życia.
Samochód z napędem elektrycznym jest przełomowym rozwiązaniem, które w długofalowej perspektywie zapewni mobilność szerokim rzeszom użytkowników. Zgodnie z polityką na rzecz ochrony środowiska Renault eco2, samochody z napędem elektrycznym są przewidziane do sprzedaży na masową skalę i mają się tym samym przyczynić do znaczącego postępu w zakresie ochrony środowiska.

Oryginalna i funkcjonalna stylistyka
Renault Kangoo be bop
W celu optymalnego wykorzystania energii, Kangoo be Bop Z.E. – podobnie jak concept car pokazany na Światowym Salonie Samochodowym w Paryżu (Z.E. Concept) – jest wyposażony w światła z diodami elektroluminescencyjnymi o niskim poborze prądu (przód i tył). Ponadto, również w celu obniżenia zużycia energii, poprawiona została jego aerodynamika. Kangoo be bop Z.E. posiada pełne obręcze kół, a jego prześwit został obniżony o 20 mm w stosunku do wersji konwencjonalnej.
Kangoo be bop  Z.E. posiada na bokach nadwozia świetlny wskaźnik informujący o stanie naładowania akumulatorów. Wskaźnik ten pojawia się z chwilą wciśnięcia przez użytkownika przycisku pilota centralnego zamka. Wewnątrz znajduje się stale widoczny dla użytkownika drugi wskaźnik, usytuowany po lewej stronie zespołu zegarów. Opracowany na bazie konwencjonalnego Kangoo be bop, Kangoo be bop  Z.E. wyróżnia się niebieskim kolorem nadwozia. Umieszczone na osłonie chłodnicy i obręczach kół logo Renault posiadają niebieskawe, chromowane, matowe wykończenie. Umieszczone w kabinie, na elementach sterowania pojazdem akcenty w kolorze matowego chromu lub metalizowanej, fluoryzującej zieleni nadają Kangoo be bop Z.E. wyjątkowy wygląd. Ponadto Kangoo be bop Z.E. posiada unikalną tapicerkę z szarego weluru ze wzorem obwodów scalonych.

W 100% elektryczny zespół napędowy
Kangoo be bop Z.E. jest samochodem w 100% elektrycznym o zerowej emisji w fazie użytkowania. W związku z tym, nie emituje on jakichkolwiek ilości CO2, spalin i cząstek stałych.

Silnik
Renault Kangoo be bop Z.E posiada silnik elektryczny o mocy 44 kW (60 KM), osiągający 12 000 obr./min. Jego sprawność energetyczna jest bardzo wysoka i sięga 90%, a więc jest znacznie wyższa od wynoszącej około 25% sprawności silników spalinowych (wynikającej ze znacznie większych strat energetycznych).
Maksymalne dopuszczalne obroty wynoszą 12 000 obr./min. Silnik elektryczny zapewnia bezzwłocznie maksymalny, stały moment obrotowy na poziomie 190 Nm. Przyspieszenia nawet na najniższych obrotach są bardzo dynamiczne. Silnik elektryczny odznacza się ponadto unikalną, właściwą tylko dla niego cechą: jest wyjątkowo cichy.

Reduktor
Elektryczny silnik Kangoo be bop Z.E. współpracuje z reduktorem zastępującym skrzynię biegów, w którą wyposażone są silniki spalinowe. Reduktor ten posiada tylko jedno stałe przełożenie. Zapewnia on pojazdowi płynne, pozbawione wszelkich szarpnięć przyśpieszenia. Z uwagi na brak sprzęgła w tego typu rozwiązaniu nie występuje groźba zatrzymania silnika.

Elektronika mocy
Energia elektryczna dostarczana jest do silnika za pośrednictwem wyposażonego w falownik elektronicznego bloku zasilania. Falownik przekształca prąd stały o napięciu 400V w trójfazowy prąd zmienny zasilający uzwojenie stojana i wirnika. Podobnie jak moduły elektroniczne, steruje on również mocą i momentem obrotowym silnika elektrycznego. Usytuowany w tym samym miejscu co falownik, transformator przekształca prąd stały o napięciu 400V docierający z akumulatora układu trakcyjnego w prąd stały o napięciu 12V do zasilania standardowej pokładowej instalacji elektrycznej oraz funkcji dodatkowych Renault Kangoo be bop Z.E (oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, radioodtwarzacz, elektryczne podnośniki szyb, itp.).
Moduł sprzęgający zapewnia doprowadzenie mocy do poszczególnych elementów silnika, akumulatora, układu klimatyzacji i układu ogrzewania. Moduł ten jest również wyposażony w układ ładowania, przekształcający prąd zmienny o napięciu 220V w prąd stały o napięciu 400V w celu doładowania akumulatora.

Autor: TH
Źródło: Renault
Źródło: Moto Target
20-08-20 07:17:03