X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Filiżanki na drutach robione

porcelana
Opracowanie: Rörstrand
Można śmiać się z tytułu, ale fakt, faktem, pomysłowa faktura zastawy stołowej szwedzkiej firmy Rörstrand sprawia takie wrażenie, jakby została zrobiona na drutach. Faktycznie jednak seria luksusowej porcelany Swedish Grace inspirowana była kłosami zboża, symbolem pomyślności, dostatku i natury.

Do dziś seria zastawy stołowej, która cieszy się już kilkudziesięcioletnią tradycją (powstała w roku 1920!), znana jest w absolutnie każdym szwedzkim domu. A kłos zboża, który tworzy decor porcelany, jest do dziś symbolem serii.

Powołany do istnienia przez naturę kłosowy splot, przeniesiony na eleganckie filiżanki, talerze i kubki oraz dzbanki serii sprawia, na pierwszy rzut oka, wrażenie przytulnego, wełnianego ściegu. Zastawę zaprojektowano w najbardziej uniwersalnej kolorystyce – sześciu barwach: odcieniach nieba, ziemi, powietrza i wody. Podstawowa, stonowana kolorystyka porcelany odpowiada czterem żywiołom i zamiłowaniu Skandynawów do współistnienia z naturą. Do dziś seria Swedish Grace wywołuje takie same emocje, jak w roku 1930, w którym dostała nagrodę na renomowanej wystawie sztuki użytkowej w Sztokholmie.

porcelana
Projektantka tej niezwykle popularnej w Szwecji serii porcelany, Louise Adelborg (1885-1971), zaczęła pracować dla firmy Rörstrand już w 1916 roku. I została jej wierna prawie 50 lat. Można więc powiedzieć, że Adelborg stworzyła wielką część historii marki, wsączając swoją duszę w nieśmiertelne w formie projekty firmy Rörstrand, której korzenie sięgają aż XVIII wieku.

Louise Adelborg zasłynęła, oprócz autorstwa serii porcelany Swedish Grace, również jako projektantka wyrafinowanych wzorów tkanin, które pojawiały się na szwedzkim królewskim dworze oraz w wielu szwedzkich ambasadach na całym świecie. Adelborg znana jest również jako projektantka tekstyliów wykorzystywanych przez szwedzki Kościół.

porcelana
Projektantka studiowała za granicami kraju, we Francji i Włoszech, by zdobyć szeroką wiedzę na temat kreowania wzorów, sztuki użytkowej, innowacyjnego designu. Tworzyła w duchu założeń modernizmu i funkcjonalizmu, które zakładały czerpanie inspiracji z natury i historii danego kraju. Sama Louise Adelborg mówiła, że w swoich projektach zatrzymuje fragment Szwecji, kraju, który był, w jej pojęciu, najpiękniejszym miejscem na ziemi. Można powiedzieć, że z czystym, przesyconym dziecięcą naturalnością patriotyzmem przenosiła w dzieła sztuki użytkowej to, co uważała za ważne.

porcelana
Wielbicieli porcelany Swedish Grace fascynuje świadomość, że w kubkach czy filiżankach zaklęta jest synteza skandynawskiej przyrody - ziemi, wody, nieba i powietrza. Ta porcelana (zdjęcie na porcelanie) żyje niejako własnym życiem – jest przesycona naturą i historią, bo istnieje już prawie 90 lat.

Stawiając na półce porcelanę z serii Swedish Grace, eksponuje się prawie wiekowy design, który, co niezwykłe, do dziś budzi nieposkromiony zachwyt i entuzjazm. Co niesamowite – skandynawska firma Rörstrand nadal produkuje serię Swedish Grace i sprzedaje na całym świecie jaką jedną z wyróżniających się linii porcelany.
Projekt Swedish Grace, jak i wiele innych porcelanowych idei Rörstrand (niektóre serie tej marki mają swój początek w latach 20-30 XX wieku), magnetycznie ciągnie wzrok, urzeka prostotą i subtelnością. Choć prawie wiekowy – w Polsce od niedawna święci triumfy popularności i wzbudza pożądanie jako wysmakowana nowość.

Zafascynowany potęgą tradycji, skandynawskimi pejzażami, ogarniający dłońmi przytulnie parujący kubek Swedish Grace sklep zaprasza na kawę miłośników form odwiecznych, a zarazem nowoczesnych.

Joanna J. Gawlikowska
Krystian Wawrzyczek
23-12-14 17:01:16