X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Świetliste formy mistrza Magnussena – lampy oliwne marki Stelton

lampy oliwne
Opracowanie: Stelton
Odmienić formę i charakter sprzętu znanego od tysiącleci, to nie tylko ogromnie trudne, ale i wymagające wielkiej kreatywności zadanie, któremu podoła tylko prawdziwy znawca kształtów i badacz piękna. lampy (zobacz oświetlenie nad lustro) oliwne duńskiego projektanta, Erika Mangussena, zestawiają tradycyjne znaczenie słowa "lampa oliwna" z ekskluzywnym, nowoczesnym designem.Lampki jak Atlas
lampy oliwne
Dzieła Magnussena budują harmonijną całość oczarowania blaskiem z prostotą kształtów. Sama forma lampki oliwnej nie tyle angażuje zmysły, ile pełni rolę subtelnego Atlasa wynoszącego na swych "barkach" światło na wyżyny.
Zjawiskowe w konstrukcji prostych i ascetycznie doskonałych lamp oliwnych, projektu Magnussena, jest łączenie dwóch opozycyjnych wobec siebie, a tak chętnie wykorzystywanych przez współczesnych designerów, kategorii – kruchości i potęgi. Szkło zjednoczone ze stalą tworzy w lampach oliwnych Erika Magnussena syntezę doskonałości wspartą przez ogień. Bo i szkło i stal za sprawą ognia i jego ciepła przybrały formę elementów lamp, które później ogień w swoich objęciach zamykają. Żywioł, którzy stworzył szkło i stal, został później przez nie przemyślnie okiełznany i związał się z nimi na stałe.

Pamięć Północnych Mórz
lampy oliwne
Proste w formie stołowe lampy (zobacz oświetlenie korytarza) oliwne mieszczą w sobie archetypową pamięć ognia. Z kolei stylizowane na okrętowe lampy przywodzą na myśl surowy mrok skrywający Północne Morza przed oczami żeglarzy zatopionych w magicznej rzeczywistości skandynawskich legend i mitów.
Lampy okrętowe były niczym przeniesione na pokład gwiazdy świecące na mroźnym niebie. Dawały świadomość znikomej bliskości celu, rozpraszały wątpliwości wędrującego, chroniły przed potęgą natury i bezmiarem dziczy lodowatych wód.
Dzięki tym emocjom zaklętym przez Magnussena w mistrzowską formę okrętowych lamp oliwnych, wieczorny ogród stanie się na moment pokładem wędrującego po morzach Latającego Holendra.

Ceniony na całym świecie świetlisty kunszt Erika Magnussena, genialnego projektanta współpracującego z duńską firmą Stelton, zmienia przestrzeń i domu i ogrodu. Wprowadza w skandynawskie światy dawnych morskich podbojów i mrocznych bóstw, którym w oliwnych kagankach rozpalano ogień, by czcić ich siłę i nieprzewidywalną naturę.

Sklep , wielbiciel światła rozpraszającego każdy mrok, zaprasza na rozświetlony relaks w towarzystwie mistrza form, Erika Magnussena.

Joanna J. Gawlikowska,
Krystian Wawrzyczek
19-09-26 11:05:02