X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Jak nóż zęby wyszczerzył - czyli epokowe odkrycie firmy Güde

noże
Opracowanie: Güde
Epoka noży do pieczywa dzieli się na dwa czasowe interwały – przed Franzem Güde i po Franzu Güde. Dlaczego? Bo to on właśnie wymyślił, zaprojektował i wykuł ręcznie w 1931 roku pierwszy na świecie nóż do pieczywa z charakterystycznymi ząbkami, czyli tzw. "piłą".

To pomysłowe odkrycie zostało podchwycone przez prawie wszystkich producentów chlebowych noży na świecie. Do dziś wszystkie noże do pieczywa wdzięcznie "szczerzą" – mniejsze lub większe – zęby.
Proste doświadczenie przeprowadzone na bułce kanapkowej, czy świeżym chlebie wykaże, jak ciężko nożem bez ząbków ukroić przyzwoite w formie kromki. Pod naporem ostrza bułka składa się w harmonijkę. O poszarpanej formie skórki pieczywa nie warto nawet wspominać.

Nóż do chleba został stworzony po to, by nie niszczyć naturalnej struktury pieczywa i by nie używać do krojenia siły. Krojenie pieczywa z chrupiącą skórką – od czasu wynalazku Franza Güde – stało się pełną naturalności przyjemnością.
Krojenie nożem z charakterystyczną piłą ma jeszcze dwie istotne zalety – pozwala szybko i sprawnie rozkrawać i porcjować pieczywo, zapewniając równocześnie wielką ergonomię ruchu. Dodatkowo taki nóż niweluje praktycznie do zera niebezpieczeństwo skaleczenia się.

noże
Prawdziwie dobry nóż do pieczywa wyróżnia ostro zakończony czubek, dzięki czemu można się wkłuć np. w bułkę, by od środka zacząć jej krojenie lub rozkrajanie. Dodatkowo nóż do chleba musi być długi, dzięki czemu można kroić pieczywo niemal jednym, płynnym ruchem. Güde proponuje dwa typy noży do pieczywa – 21 cm i – niezmienną od początku swego istnienia – 32 cm długości klingę z bardzo ostrymi ząbkami.

Od 1931 roku nóż do pieczywa wynalazku Franza Güde stanowi niedościgły wzór ergonomii, potęgi i przemyślności kutej, wyjątkowo ostrej klingi.
W profesjonalnym i wymagającym teście opiniotwórczego niemieckiego magazynu Emporio Test Magazyn (03/2009), w którym porównywano 7 luksusowych noży do pieczywa najsłynniejszych marek, nóż Franz Güde zyskał pierwszą lokatę. Jako jedyny testowany przedmiot został określony mianem "Sehr Gut" – czyli bardzo dobry, otrzymał aż 92.8 punktu na 100 możliwych. Warto dodać, iż testowany i wysoko ceniony nóż do pieczywa Franz Güde jest kropka w kropkę taki, jak stworzony w 1931 roku pierwowzór. Ten nóż jest potężny, solidny i doskonale wyważony. I choć masywny i ciężki, daje prawdziwe poczucie komfortu krojenia nawet najbardziej czerstwego pieczywa.

Jak mówi firma Güde – jej noże są nożami dla pokoleń i prawdziwych wielbicieli kuchni. A my dodamy, że są to też noże dla kultywujących śniadania.
Doskonale twarda, ręcznie kuta stal chromowo-molibdenowo-wanadowa noży do chleba niemieckiej marki Güde "odziewana" jest z maestrią i pietyzmem przez producenta w różnorodne oprawy z luksusowego drewna oliwnego, dębu beczkowego, czy liczącego sobie miliony lat kopalnego drewna żelaznego. Miłośnikom czystej formy – Güde proponuje nóż z litej stali. Dla zwolenników form tradycyjnych, a z drugiej strony nowoczesnych – niemiecka rodzinna manufaktura stworzyła noże z trzonkami z polerowanego, utwardzonego tworzywa Hostaform.

Produkty legendarnej już firmy Güde dostępne są w Polsce od roku 2008. Teraz już, z racji ewoluującej świadomości kulinarnej, można, z pełnym przekonaniem, oferować klientom świadomym wagi noża jako takiego te ręcznie kute dzieła sztuki. Ich stylistyka, nadzwyczaj staranne wykonanie, genialna trwałość i świadomość, że każdy nóż wykuwany jest specjalnie dla zamawiającego go klienta – niejako z dedykacją na długie lata perfekcyjnego używania – daje poczucie, że noże Güde mają w sobie duszę.

Zaszczycony faktem obcowania z luksusową marką Güde, fascynujący się prawie stuletnią historią wykutą w stali sklep zaprasza na śniadanie z mistrzem ceremonii krojenia – pierwszym na świecie ząbkowanym nożem do pieczywa Franz Güde.

Krystian Wawrzyczek – technik technolog żywienia zbiorowego
Joanna Gawlikowska
19-04-11 07:20:02