X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Świadectwa energetyczne a ich wpływ na ochronę środowiska

audyt energetyczny
Każdy kupujący czy też wynajmujący budynek lub mieszkanie będzie musiał od stycznia 2009 roku uzyskać informację o jego standardzie energetycznym.

Zgodnie z prawem budowlanym przy sprzedaży nowego mieszkania czy domu będzie konieczny dokument zaświadczający, jakie jest zużycie energii w danej nieruchomości. Niewątpliwie klasa świadectwa energetycznego będzie miała też wpływ na cenę nieruchomości.

Głównie dzięki systemom ograniczającym zużycie energii i dostępowi do nowoczesnych technologii można zaoszczędzić pieniądze, dbając o środowisko naturalne.
Zasadniczym celem obowiązujących świadectw energetycznych ma być poprawa jakości energetycznej budynków, a także obniżenie zużycia energii związanej z ich użytkowaniem. Znając koszty za zużycie energii łatwiejsza będzie z pewnością decyzja o wyborze kupowanego budynku. Ponadto certyfikat ten będzie zawierać wskazówki i informacje, które pomogą właścicielowi wprowadzić w domu korzystne usprawnienia już po jego nabyciu.

Od jakiegoś czasu nie sposób nie zauważyć, że coraz częściej Polacy wybierają dom z dala od zgiełku miasta, zamiast mieszkania w bloku czy apartamencie. Dlatego też UBM Polska obserwując i analizując rynek, zdecydował się na projekt Oaza Kampinos, dostrzegając tym samym duży potencjał tej inwestycji. Co więcej nowa dyrektywa unijna, która będzie obowiązywać już od 1 stycznia 2009 roku, może tylko pozytywnie wpłynąć na cenę tej inwestycji i okazać się doskonałą lokata na przyszłość – mówi Peter Obernhuber z UBM.

Proekologiczne rozwiązania są dodatkowym atutem wyboru domów jednorodzinnych: panele słoneczne, pompy ciepła znajdują coraz większe zastosowanie.

UBM Polska, projektując osiedle Oaza Kampinos skupił się na tym, by projekt ten cechowała zgoda z naturą i ekologiczny punkt widzenia. Niewątpliwie mieszkania (przeniesiony tutaj) jednorodzinne w nowej inwestycji przy Puszczy Kampinoskiej będą spełniać wszystkie warunki klasy A świadectw energetycznych – a więc będą należeć do najbardziej energooszczędnych. Inwestor zapewnia okna o podwyższonej izolacyjności cieplnej. Ponadto wraz z odbiorem proekologicznego domu w Oazie Kampinos nabywca otrzyma między innymi: kolektory słoneczne, które czerpią energię bezpośrednio ze środowiska, a ich praca nie powoduje degradacji otoczenia naturalnego. Opcjonalne budynki będą mogły być zasilane również w ciepło pozyskiwane z pomp ciepła, które mogą także pracować na potrzeby ciepłej wody użytkowej.

Certyfikaty świadectw energetycznych mają motywować do ograniczenia zużycia energii w istniejących budynkach oraz zachęcić do energooszczędnego budowania. Projekt Oaza Kampinos z pewnością posłuży zwiększeniu świadomości w wykorzystaniu niekonwencjonalnych źródeł energii. Już teraz, przy stale rosnących kosztach energii, sprawa ogrzewania budynków i ciepłej wody ma zasadnicze znaczenie dla osób kupujących mieszkania i domy.

Komentarz: Peter Obernhuber i Sebastian Vetter (UBM)
Źródło: Hanna Białoń, Kostrzewa PR
19-02-08 07:17:02