X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Skeppshult czyli Odyn w fartuchu

Skandynawski biały kruk czarnego żeliwa kryje w sobie prawieczną, nordycką tradycję.

Sięgając do korzeni ludzkiej wynalazczości, czerpie z głębokiej studni wiedzy mistrzów odlewania żeliwa. Mieści w sobie esencję skandynawskich mitów o pierwotnej sile i potędze. Skeppshult – oryginalne i modne szwedzkie żeliwne naczynia dla całych pokoleń z triumfem wkraczają na polski rynek.

naczynia żeliwne
Opracowanie: Skeppshult
Skeppshult – oryginalne szwedzkie żeliwne naczynia dla całych pokoleń z triumfem wkraczają na polski rynek. Sklep dla pasjonatów gotowania i ludzi z charakterem już przygotował dla żeliwnych naczyń stabilne, wirtualne półki i należne im miejsce w Panteonie kulinarnych cudów.
Ponadczasowy design, niezwykła staranność wykonania, jakość potwierdzona przez dominację na skandynawskim rynku i, przede wszystkim, 25-letnia gwarancja – to wszystko sprawia, że Skeppshult z siłą huraganu zmiata z rynku konkurencję.

naczynia żeliwne
Pod opieką Thora
Urok pewnych przedmiotów leży w tym, że zachowały swoją prawdziwą naturę. Skeppshult tworzy naczynia, można rzec, z najprawdziwszego z prawdziwych żeliwa. Kiedy trzyma się w ręku smoliście czarną patelnię, można poczuć łączność z nordyckim bogiem ognia, piorunów i sił witalnych – Thorem. Ta postać symbolizuje moc połączoną z twórczym aktywizmem. Tym samym charakteryzuje się żeliwo Skeppshult. Na pozór surowe i pierwotne, pozwala tworzyć delikatne i wysublimowane kompozycje smaków. Barwa żeliwa prowokuje do tworzenia kolorystycznych kompozycji, które doskonale z nim kontrastują. Kiedy poda się na stół potrawę w naczyniach Skeppshult, zwłaszcza tych z drewnianymi uchwytami, można przeżyć moment ekstatycznego połączenia z naturą - posiłek staje się misterium.

naczynia żeliwne
Wierny wielowiekowej tradycji odlewania żeliwa Skeppshult tworzy swoje naczynia w dużym stopniu ręcznie. Używa wyselekcjonowanych, przyjaznych środowisku materiałów. Dzięki temu żeliwne naczynia Skeppshult nadążają za współczesnymi trendami zdrowego żywienia i ekologicznego trybu życia. Do ich mycia wystarczy gorąca woda i gąbka. Natura styka się tu z naturą – wytrawione przez ogień żeliwo łączy się z wodą.

Żeliwo jest "prawdziwe" również z tej przyczyny, że w produkcji nie używa się do jego impregnacji środków chemicznych. Konserwuje się je za sprawą specjalnego oleju roślinnego. Oczywiście, skandynawskiego, wytwarzanego według pradawnej receptury. Olej, wnikając w strukturę żeliwa, sprawia, że materia przybiera smoliście czarną barwę, a potrawy w minimalnym tylko stopniu przywierają do powierzchni naczyń.

naczynia żeliwne
Trwałość znaczona ogniem
Wypalona w gigantycznych temperaturach 25-letnia gwarancja żeliwnych naczyń Skeppshult kusi amatorów gotowania. Wielkie piece do wytopu żeliwa przywodzą skojarzenia z krasnoludzkimi paleniskami i kuźniami. Skandynawskim istotom, krasnoludom, przypisuje się tradycyjnie mistrzostwo w kuciu najlepszego oręża i najtrwalszego metalu.
Kto wie, może Skeppshult, tworząc absolutnie trwałe naczynia, korzysta z krasnoludzkich tajemnic i receptur?

Hardy jak Wiking
Skeppshult to synonim stabilności. Te ciężkie, kilkukilogramowe naczynia, wymagają silnej ręki. Tak, jak Wikingowie dzierżyli męską, potężną dłonią oręż, tak pewnie trzyma się naczynia Skeppshult. Ustawione na kuchence, blacie czy stole – będą trwały jak wrośnięte. Potężna struktura materiału kojarzy się z siłą i hardością pradawnych najeźdźców – walecznych Skandynawów. Ich również mało kto potrafił ruszyć z miejsca, które uznali za swoje.

Naczynia Skeppshult zabierają w podróż w czasie i przestrzeni. Przenoszą wyobraźnię do osad Wikingów. Patrząc na nie, widzi się i czuje atmosferę pierwotnych ognisk, przy których człowiek szykował posiłki w surowych w formie żeliwnych naczyniach.

naczynia żeliwne
Garnki i patelnie Skeppshult mają prawdziwie wikingowską duszę – łączą w sobie hardość i potęgę zaprawione surową subtelnością. Choć żeliwne naczynia są nadzwyczaj twarde i doskonale odporne na zarysowania, charakteryzuje je też wyjątkowa delikatność. Ich specjalnie wyprofilowane, wklęsłe dna, nie niszczą płyt ceramicznych, szklanych czy indukcyjnych. Dowiodły tego badania w laboratoriach Bosh/Siemens. Stąd – naczynia Skeppshult świetnie nadają się do używania na najbardziej ekskluzywnych wytworach współczesnej kuchennej inżynierii.

Nieustraszony jak Berserk – czyli szczypta pierwotnego barbarzyństwa
Budzące szacunek jakością i potęgą materii naczynia Skeppshult mają w sobie pasję Berserków, najbardziej walecznych skandynawskich jarlów. Nieustraszonych, nie znających lęku i litości wojowników o niedźwiedziej sile. Podobnie jak oni, naczynia Skeppshult nie boją się żadnych kuchennych wyzwań. Smażąc, dusząc, podpiekając – są w swoim żywiole. Nie straszne im twarde kolby kukurydzy, krwiste spojrzenia befsztyków czy ostrza papryki. Z każdą potrawą rozprawią się w iście berserkowym stylu – z dziką i nieokiełznaną pasją.

Skeppshult jest niebezpiecznym przeciwnikiem. Nie boi się mód, gdyż im nie ulega. Zna swoją potęgę, moc i urok. Wie, że jest nieprzemijający. Od zawsze stanowi zagrożenie dla subtelnego i barwnego współczesnego żeliwa.

Okiełznana potęga materii
Żeliwne naczynia kryją w sobie surowe, ascetyczne piękno, wyrwane Ziemi. Skeppshult całkiem dosłownie łączy człowieka z naturą. W czasie przygotowywania posiłków z dodatkiem octu winnego, wina lub cytryny z żeliwa wytrąca się drobina pierwiastku żelaza nieodzownego dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Skeppshult utwardza charaktery.

Faktura żeliwa – na pozór mało subtelna, bo szorstka i porowata, kryje w sobie wielką moc. Żeliwo jednoczy żywioły ziemi, ognia, wody i powietrza. W żeliwnych naczyniach Skeppshult zawiera się istota odwiecznej ludzkiej egzystencji. Żeliwo kojarzy się z potęgą Ziemi, prawieczną siłą, która istniała jeszcze przed człowiekiem.

Żywiołowy sklep okiełznał naczynia Skeppshult… specjalnie dla Państwa. Można je kupić u polskiego dystrybutora. Wystarczy wejść na jego stronę: Skeppshult

Joanna J. Gawlikowska
Krystian Wawrzyczek
19-02-08 07:17:02