X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu – czy to się opłaca?

Pieniądze, monety
Opracowanie: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Aktualnie oprocentowanie rat kredytów hipotecznych znalazło się na najniższych poziomach w historii. Cieszą się z tego zarówno kredytobiorcy spłacający niższe raty, jak i deweloperzy wypatrujący nowych klientów na wybudowane mieszkania.

Cykl obniżek stóp procentowych wykorzystały banki zwiększając na przestrzeni ostatniego roku swoje marże. Wprowadziły także do swoich ofert rozwiązania które mają zachęcić do korzystania z kredytów hipotecznych, zapewniające większą stabilizację finansową.

Kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu mają być alternatywą dla typowych w naszym kraju kredytów o zmiennym oprocentowaniu. Na razie znajdują się w ofercie kilku banków: BZ WBK, Deutsche Bank, Getin, PKO BP oraz od niedawna BGŻ. Należy jednak dodać, że stałe oprocentowanie nie obejmuje z góry całkowitego okresu spłaty. W zależności od banku okres ten sięga od 2 do 10 lat. Niektóre z nich oferują możliwość przedłużenia tego czasu, jednak klient będzie musiał liczyć się ze zmianą oprocentowania. W pozostałych przypadkach oprocentowanie stanie się automatycznie zmienne. Przeszkodą w upowszechnieniu tego rodzaju rozwiązań są koszty. Marże kredytów ze stałą ratą (zobacz zobaczysz tu) są bowiem wyższe od średniej marży typowego kredytu o zmiennym oprocentowaniu.

Decyzja o wyborze kredytu ze stałym oprocentowaniem mogła by być opłacalna, gdyby w czasie jego obowiązywania gospodarka ożywiła się, a inflacja zaczęła rosnąć zmuszając RPP do rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych.

Nordea firm (polecamy https://www.forsel.pl/kredyty-dla-firm/kredyt-pod-kontrakt) uznał za najistotniejsze zagwarantowanie klientom stałej comiesięcznej raty. W tym rozwiązaniu zmiany stóp procentowych nie mają żadnego wpływu na jej wysokość. Zamiast tego zmienia się liczba rat kredytowych, która maleje albo rośnie.
Źródło: Emmerson S.A.
Opracowanie: Marcin Uryga
18-04-24 20:06:02