X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Urządzamy kuchnię od A do Z

Tkaniny z kolekcji Charlotte
Opracowanie: Dekoria
Źródło: Dekoria
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat możemy zauważyć istotną zmianę w znaczeniu słowa „kuchnia”. Dziś pomieszczenie to nie stanowi wyłącznie miejsca, w którym gotujemy, ale stało się centrum życia rodzinnego. Spędzamy tu czas odpoczywając, pracując czy ucząc się. Dlatego tak ważne jest, by była urządzona w sposób praktyczny (funkcjonalny) i estetyczny. Dekoriapodpowiada jak urządzić kuchnię od A do Z.

Zacznijmy od strony funkcjonalnej. Praca w kuchni powinna przebiegać sprawnie, dlatego nie warto pomijać podstawowych zasad ergonomii przestrzeni. Idealny układ, który z pewnością przełoży się na komfort naszej pracy, to tzw. trójkąt roboczy polegający na zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem a kuchenką. Układ ten zbudowany został na podstawie trzech z pięciu stref, które możemy wydzielić w kuchni. Pierwsza to miejsce, w którym przechowujemy jedzenie (lodówka). Pamiętajmy, by znajdowała się ona z dala od źródeł ciepła. Druga to strefa przechowywania naczyń, trzecia - zmywania, gdzie powinien znajdować się zlew i kosz na śmieci. Następna w kolejności jest obróbka potraw. Na tę strefę składa się blat roboczy. Piąta i ostatnia, czyli miejsce, w którym gotujemy. Tu powinniśmy umieścić kuchenkę, piekarnik i mikrofalówkę. Z wszystkich wymienionych najważniejsze są: pierwsza, trzecia oraz piąta. Na ich podstawie został stworzony „trójkątny” układ mebli. Co to oznacza w praktyce? Urządzając kuchnię powinniśmy zachować ściśle określoną kolejność - od przechowywania do gotowania.

Tkaniny z kolekcji Charlotte
Opracowanie: Dekoria
Źródło: Dekoria
Kiedy już poznaliśmy podstawowe zasady rozmieszczenia sprzętów w kuchni, warto zastanowić się nad estetyką pomieszczenia. Zacznijmy od wyboru mebli, który najczęściej podyktowany jest naszym gustem. Możemy skorzystać z gotowych rozwiązań lub zamówić specjalne, przygotowane na wymiar. Najistotniejszym elementem będzie styl, na który się zdecydujemy, ponieważ to on określi, jak będą wyglądały szafki. W stylu nowoczesnym najczęściej spotkamy fronty na wysoki połysk, w klasycznym zaokrąglone i dekoracyjne. Uzupełnieniem wystroju kuchni będą tekstylia. Zacznijmy od dekoracji okna. Możemy skorzystać z bogatej oferty dostępnych rozwiązań (lambrekiny, rolety oraz firany). Pomocne w wyborze będzie określenie funkcji okna. Jeżeli jest uchylane do góry, możemy zastosować każdą z zaproponowanych możliwości, otwierane na bok - zdecydowanie wygodniejsze od firan będą rolety. Na koniec pomyślmy o aranżacji części jadalnianej. Stół pokryjmy obrusem (prostokątnym czy okrągłym), bieżnikiem lub podkładkami, krzesła siedziskami. w swojej ofercie posiada 8 modeli, dopasowanych do różnych rodzajów siedzisk.
Tkaniny z kolekcji Charlotte
Opracowanie: Dekoria
Źródło: Dekoria
Opracowanie: Katarzyna Semkło
20-06-16 07:16:04