X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Oświetlony drobiazg

oświetlenie
Opracowanie: metoc
W każdym mieszkaniu znajdują się takie elementy, jak obrazy, przywiezione z dalekich podróży pamiątki czy też zdjęcia najbliższych nam osób. Wnoszą one do wnętrza dużo "ciepła" i tworzą wystrój, w którym czujemy się komfortowo. Wieczorem jednak wszystkie drobiazgi nierzadko toną w mroku. Rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednie oświetlenie dekoracyjne.

Ocalić przed zmierzchem
W przeciwieństwie do oświetlenia ogólnego, zadaniem oświetlenia akcentującego jest podkreślenie wybranych elementów wnętrza. Wiąże się to oczywiście z zastosowaniem innych lamp i źródeł światła.
Duża lampa wyposażona w znacznych rozmiarów żarówkę przesłoniłaby nam obiekt, który chcemy wyeksponować. Dlatego też rolę oświetlenia akcentującego najczęściej pełnią dyskretne lampki wyposażone w niewielkich rozmiarów żarówki halogenowe. Wytwarzają one atrakcyjne światło o "brylantowej" barwie, doskonale nadające się do celów dekoracyjnych. Najlepiej, gdy żarówka wyposażona jest w odbłyśnik – mały reflektor odbijający światło w jednym kierunku. Najmniejszą żarówką tego typu jest Ministar firmy OSRAM, której odbłyśnik umieszczono wewnątrz bańki. Żarówki halogenowe, takie jak Ministar, Decostar, czy zasilany napięciem sieciowym 230 V Halopar marki OSRAM, wytwarzają światło punktowe, które szczególnie dobrze sprawdza się przy oświetleniu figurek, mebli i innych przedmiotów znacznej wielkości. Przy oświetleniu wiszących na ścianie plakatów i obrazów, lepiej sprawdzają się świetlówki liniowe. Wytwarzają one równomierne światło, na całej swojej długości. Świetlówka OSRAM Lumilux T2 FM, ma jedynie 7 mm średnicy i może być umieszczona w oprawach zawieszonych nad obrazem. Co istotne, wszystkie świetlówki Lumilux charakteryzują się wysokim wskaźnikiem oddawania barw, dzięki czemu oświetlone przez nie przedmioty zachowają naturalny, "żywy" kolor.

Kolorowe światło diod LED
Kolor decyduje o charakterze wnętrza, dlatego decyzja o tym, jak pomalować ściany, jakiego koloru kupić firanki lub dywan, jest nierzadko jedną z trudniejszych przy urządzaniu własnego "M". Umiejętna gra kolorystyką obejmuje jednak nie tylko trwałe elementy wystroju, lecz również światło. Dzięki rozwojowi technologii LED, możemy w wyjątkowo prosty sposób podkreślić fragment mieszkania światłem o wybranej barwie. Wystarczy zwykłe, stojące wnętrz (sprawdź informacje na stronie) wiszące lampy wyposażyć w "LEDowe żarówki" Decospot LED lub Dragonstar marki OSRAM. Pierwsza z nich dostępna jest w wersjach świecących na czerwono, zielono, niebiesko, białooraz wersji zmieniającej kolory, druga wytwarza światło białe, niebieskie, pomarańczowe bądź czerwone.
Diody LED mają jeszcze jedną zaletę szczególnie istotną w przypadku dekorowania wnętrz – nie nagrzewają się. Dlatego też można je umieszczać w miejscach, które do tej pory nie mogły być oświetlane, obok roślin wnętrz (wróć) w pobliżu wody.
Umiejętne dopasowanie dekoracji wnętrza i oświetlenia pozwoli na stworzenie spójnego i atrakcyjnego efektu aranżacyjnego. Udekorowane w ten sposób mieszkanie będzie naszą najlepszą wizytówką.
Źródło: Osram Sp. z o.o.
22-03-17 13:01:14