X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Jak działają preparaty odchudzające? Misja BIKINI rozpoczęta!

Wyjątkowo łagodna zima oraz ciepła i intensywna wiosna sprawiły, że coraz więcej osób szybciej niż zazwyczaj rozpoczyna przygotowania do wakacji. Zanim zdecydujemy się zrzucić nakrycia wierzchnie, często dochodzimy do wniosku, że powinniśmy zrzucić jeszcze... kilka dodatkowych kilogramów! Rynek zalewa nas setkami produktów do ćwiczeń, siłownie kuszą promocjami i nawet supermarkety pełne są różnego rodzaju suplementów diety, wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej. Przeanalizowaliśmy skład ułatwiających redukcję wagi produktów, najczęściej wybieranych przez klientów i dzielimy się wnioskami.

Suplementy z l-karnityną
Suplementy diety
Opracowanie: iStock
Źródło: iStock
L-karnityna jest substancją naturalnie występującą w przyrodzie a jej głównym zadaniem jest udział w metabolizmie lipidów – transportując długołańcuchowe kwasy tłuszczowe do mitochondriów komórkowych, umożliwia tym samym ich spalanie i produkcję energii – mówi mgr farmacji Agnieszka Urbaniak z apteki internetowej – Człowiek przekraczający dzienny limit kalorii, odkłada więcej tłuszczu w swoim organizmie niż spala, w związku z czym tyje. Zażywanie l-karnityny pozwoli spalić o nawet 50% więcej tkanki tłuszczowej, jednak przy mało aktywnym trybie życia, wciąż będzie to bilans dodatni. Walcząc z nadprogramowymi kilogramami należy zwiększyć aktywność fizyczną, a l-karnitynę traktować jako środek tylko wspomagający proces spalania tkanki tłuszczowej. Warto jednak zauważyć, że dostępne na rynku preparaty l-karnitynowe zawierają w składzie różnego rodzaju ekstrakty ziołowe oraz bardzo często chrom, który odgrywa ważną rolę w zakresie kontroli poziomu cukru we krwi i produkcji insuliny, co prowadzi do zwiększenia ilości magazynowanej glukozy. A to właśnie poziom glukozy odpowiada za tzw. nagłą ochotę na coś słodkiego. Po które preparaty l-karnitynowe warto sięgnąć? Olimp CLA z zieloną herbatą i l-karnityną oraz Edixal – to produkty z najczęściej wybierane przez klientów rozpoczynających walkę z nadprogramowymi kilogramami. Dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą uzupełnić diety i ćwiczeń l-karnityną stworzono inny rodzaj wspomagaczy.

Termogeniki
W aptece możemy spotkać się z całą grupą produktów wspomagających odchudzanie nazywanych termogenikami, ze względu na zawartość składników wpływających na proces termogenezy, czyli produkcji ciepła. Związki termogeniczne występują w różnych produktach żywnościowych (m.in. w ostrych przyprawach, większości zielonych warzyw, cytrusach) a termogeneza poposiłkowa jest naturalnym procesem po spożytym posiłku – organizm zużywa energię niezbędną do strawienia pokarmu, zwiększając tym samym wydzielanie ciepła. W dostępnych preparatach znajdują się specjalnie wyselekcjonowane związki termogeniczne silnie pobudzające aktywność metaboliczną organizmu, stymulujące rozpad tkanki tłuszczowej oraz wzmagające spalanie jej zasobów z dużym rozproszeniem energii. W efekcie dochodzi do przyspieszenia przemiany materii, wzrostu temperatury ciała i silnego uszczuplenia rezerw tłuszczowych. Pod wpływem suplementacji w organizmie zachodzą przemiany metaboliczne, podobnie jak podczas aktywnych ćwiczeń fizycznych.

Jeden z najpopularniejszych produktów termogenicznych dla kobiet – Therm Line II – zawiera w składzie ekstrakt z zielonej herbaty i guarany oraz kofeinę. Te substancje to główne, występujące naturalnie termogeniki. Wpływają stymulująco na organizm, poprawiają koncentracją, niwelują poczucie zmęczenia i działają pobudzająco – wylicza Agnieszka Urbaniak. Kofeina stymuluje procesy zachodzące w tkance tłuszczowej powodujące jej rozkład, przez co jest składnikiem większości spalaczy tłuszczy. Z kolei ekstrakt z guarany, z kolei, jest naturalnym i bezpiecznym środkiem energetycznym. Warto dodać, że głównym składnikiem tej substancji jest... kofeina. Wyciąg z zielonej herbaty dzięki dużej zawartości polifenoli i flawonoidów, czyli antyoksydantów, usuwa reaktywne rodzaje tlenu takie jak nadtlenek, rodniki hydroksylowe i peroksylowe, reguluje ciśnienie krwi oraz oczywiście wzmacnia proces termogenezy. Ciekawostką jest, że zielona herbata w postaci sproszkowanego ekstraktu jest o wiele lepiej przyswajalna niż pity wywar.

Kto nie powinien sięgać po produkty z l-karnityną i termogeniki?
Działanie termogeników w dużej mierze wiąże się z nasiloną syntezą hormonów – jeśli więc mamy problemy z gospodarką hormonalną, powinniśmy przed stosowaniem suplementacji zasięgnąć rady lekarza. Przede wszystkim jednak, osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz niewydolnością serca powinny szczególnie uważać na działanie preparatów wzmacniających proces termogenezy. Czy ktoś jeszcze? Tak! Osoby uczulone na któryś ze składników danego preparatu i te, które pragną schudnąć, jednak nie zamierzają zmienić dotychczasowych złych nawyków żywieniowych. Bez zbilansowanej diety i aktywności fizycznej działanie preparatów będzie ledwo zauważalne, warto więc do odchudzania podejść kompleksowo, a dzięki suplementom zwiększyć jego efekty, by cieszyć się dobrym zdrowiem i piękną sylwetką nie tylko w czasie wakacji!

O firmie:
to internetowa apteka, która swoją stacjonarną siedzibę ma w Sieradzu pod nazwą Centrum Farmaceutyczne Apteka Słoneczna. Internetowy serwis oferuje swoim klientom suplementy diety oraz produkty lecznicze i wyroby medyczne dostępne bez recepty. Więcej informacji o firmie i pełną ofertę znajdą Państwo na stronie: .
Źródło: Wapteka.pl
Opracowanie: Wapteka.pl
18-07-12 02:59:01