X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Ćwiczenia w wodzie – wspaniałą formą relaksu dla maluchów

pieluchy do pływania
Opracowanie: HUGGIES®
Czy ćwiczenia w wodzie przygotowane specjalnie dla niemowląt to tylko kolejna moda, która przyszła do nas z "zachodu"?
Na pewno NIE! Zajęcia na pływalni to po pierwsze troska o zdrowie naszych pociech.

Podobnie jak powszechne się staje programowanie żywieniowe, czyli optymalne żywienie dzieci, by jak najdłużej zachować pełnię zdrowia w dorosłym życiu, tak i dbanie o sprawność fizyczną nie dotyczy już wyłącznie osób dojrzałych lub w podeszłym wieku. W zdrowym ciele zdrowy duch - to wiemy już od dawna, starą prawdą jest też, że lepiej zapobiegać niż leczyć - stąd też nasze dążenia do prowadzenia jak najbardziej zdrowego trybu życia już od niemowlęcia. Mamy w Polsce coraz to lepsze możliwości by sprostać temu zadaniu; powstają nowe pływalnie, poprawiają się warunki w już istniejących, naszym dorobkiem jest też świetnie przygotowana kadra instruktorska.

Od kiedy wolno zabrać dziecko na pierwsze zajęcia?
Praktycznie najlepiej zaczynać w pierwszym półroczu życia dziecka, a można już od ok. 3 miesiąca życia. Dziecko w tym wieku poznaje swoich rodziców, całkiem dobrze widzi i słyszy, reaguje na otoczenie. Na ramieniu maluszków nie ma już ropnej zmiany po szczepionce przeciw gruźliczej. U najmłodszych pływaków istnieją jeszcze pomocne w nauce pływania odruchy niemowlęce jak np. odpychania się stópkami, odruch chwytny, wstrzymywania oddechu i nie otwierania ust przy zanurzeniu główki.

A kiedy nie wolno?
Każde dziecko przed rozpoczęciem zajęć powinno być zbadane przez pediatrę! Wśród przeciwwskazań do pływania możemy wyróżnić stałe i okresowe. Czasowo nie mogą uczęszczać na zajęcia dzieci z ostrymi infekcjami układu oddechowego, moczowego lub przewodu pokarmowego, a także chorobami zakaźnymi. Również w kilka dni po skończonej chorobie lepiej wybrać się z maluchem na spacer niż na basen. Nie moczymy dzieci z nasilonymi, sączącymi zmianami skórnymi. Unikamy basenu przy zapaleniu spojówek, śluzówek jamy ustnej. Lepiej też opuścić zajęcia w dniu szczepienia i w następnym. Większość szczepionek to iniekcje domięśniowe i nóżka lub rączka może wtedy nieco pobolewać. Przeciwwskazaniem jest też nasilony refluks żołądkowo-przełykowy.

Nie powinny w ogóle uczęszczać na basen dzieci z przewlekłymi zakażeniami dróg moczowych czy ucha środkowego. Przewlekłe schorzenia układu krążenia, np. niektóre wady wrodzone serca, oraz układu oddechowego też mogą stanowić stałe przeciwwskazanie do ćwiczeń na pływalni.

Kiedy wręcz powinniśmy zabrać pociechę na pływalnię?
Pływanie ma wiele zalet. Stymuluje rozwój psychoruchowy, usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację np. dzieci z zespołem Downa czy ADHD mogą korzystać z tej formy terapii. Jest świetną gimnastyką dla mięśni i stawów. U dzieci z zaburzonym napięciem mięśniowym i z problemami kostno-stawowymi może być częścią procesu usprawniania. Ruch w wodzie bowiem to wzmacnianie mięśni bez przeciążania stawów, a także pomoc w walce z nadwagą. np. u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, dystrofią mięśniową.

Zajęcia grupowe korzystnie wpływają na kształtowanie się relacji między rówieśnikami oraz dorosłymi. Dzieci uczą się pokonywać trudności, zmęczenie, odnosić sukcesy i przeżywać porażki. Stają się odważniejsze, bardziej towarzyskie. Zajęcia na basenie podnoszą odporność organizmu na infekcje. Nie groźna dla małego pływaka będzie jesienna słota czy mroźny dzień.
Ćwiczenia w wodzie to też wspaniały relaks zarówno psychiczny jak i fizyczny dla całej rodziny. Aktywny wypoczynek jest najzdrowszy, a wspólnie spędzony czas wzmacnia więź emocjonalną między maluchem a rodzicami.

Warto wiedzieć, że….
- nie karmimy dziecka bezpośrednio przed zajęciami;
- nie smarujemy skóry oliwką czy kremem;
- musimy być zaopatrzeni w specjalne pieluchy dla małych pływaków;
- wybieramy akwen o odpowiedniej głębokości – z prawidłowo uzdatnianą oraz ogrzewaną wodą;
- wybieramy basen, w którym dostępna jest szatnia rodzinna lub miejsca do przewijania malucha w szatni damskiej i męskiej;
22-05-02 07:01:18