X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Ile waży dobry smak?

waga kuchenna
Opracowanie: Casa Bugatti, Silit, Soehnle, ww
Prawdziwa sztuka kulinarna, która dziesiątki składników scali w postać sernika, piernika czy słodki tort, która pozwoli zachwycić się rewelacyjnym aromatem domowego chleba – nie obejdzie się bez wagi kuchennej.

Meandry sztuki kulinarnej są tak splątane, że czasem potrzeba swoistego głosu rozsądku, "kogoś", kto jak skrupulatny księgowy aptekarza zmusi do okiełznania zapędów spontanicznego pieczenia "na oko". Metoda "na oko" może sprowadzić na początkującego kucharza kulinarny Armagedon. Ciasto pechowo przybierze konsystencję świeżego betonu, na sernik złoży się sam spód, bo ser zniknie nie wiadomo gdzie, chleb ucieknie z formy i zaleje piekarnik. Zgroza jakich mało!

Zważyliśmy dobry smak
Jak pokazuje praktyka, waga kuchenna jest w pewnych okolicznościach absolutnie niezastąpionym kuchennym pomocnikiem. Stoi na straży kulinarnego rozsądku i umiaru, każe zachować proporcje receptury, uczy dokładności, cierpliwości i staranności. Waga pomaga też dzielić przepisy – jeśli znajdziemy doskonale zapowiadające się danie, które jednak jest przewidziane na mniejszą lub większą ilość osób, waga jest niezastąpionym doradcą – podpowie, jak i co podzielić, czy pomnożyć, by danie było i dobre i udane.
waga kuchenna
Dzisiejsze wagi kuchenne to prawdziwe arcydzieła sztuki. Stojąc w kuchni, nie tylko wspomagają pasje kulinarne, ale stanowią też bardzo oryginalną ozdobę tego najbardziej przesyconego zapachem miejsca. I tak właśnie ciągnie wzrok waga Arco znanej włoskiej firmy Bugatti. Waga jest tak doskonale piękna, że trudno nie używać jej przy każdej czynności.
Podstawa z drewna bukowego w kolorze czereśni subtelnym łukiem okrywa wskaźnik wagi. Analogowy zegar przypominający obrotomierze starych, luksusowych samochodów, jest dopełnieniem harmonii i uroku wagi. Stalowa misa przydaje całości wyszukanego dostojeństwa. Waga Arco to prawdziwe dzieło sztuki użytkowej, które łączy tradycję z nowoczesnością. Tradycję, do której nawiązuje analogowy zegar, z nowoczesnością zapierającego dech w piersiach designu.

Zważyliśmy pomysłowy urok
waga kuchenna
Inna propozycja Bugatti – mądra Uma w wielu odsłonach kolorystycznych. Mądra, bo potrafi nie tylko ważyć, ale i odmierza czas pozostały do końca gotowania lub pieczenia. Uma może pochwalić się wbudowanym timerem, który można nastawić na maksimum godzinę – dzięki niemu zostawia się przyszłe wypieki bądź obiad w "dobrych rękach". Choć, lepiej byłoby powiedzieć "w dobrym kielichu" – bo tak uroczy i pomysłowy kształt nadali Umie jej twórcy. Miska wagi przypomina kielich kwiatu zawieszonego wdzięcznie na subtelnej, srebrnej łodydze. Wyjmowana miska służyć może również do mieszania produktów sypkich i płynnych. Uma jest nie tylko ładna, ale i bardzo praktyczna dzięki eleganckiemu timerowi cyfrowemu i łatwemu w obsłudze panelowi sterowania.

Zważyliśmy technikę
waga kuchenna
Szybkość, precyzja, dokładność – zalety współczesnego świata przeniesione w rzeczywistość miar i wag. Nowoczesne wagi to przede wszystkim zaawansowana elektronika i futurystyczne lub minimalistyczne kształty. Doskonałą prezentacją tezy jest Peso – cyfrowa waga kuchenna niemieckiej firmy Silit. Ta waga będzie pasowała do eleganckich, nowoczesnych kuchni. Znana niemiecka niezawodność i precyzja pozwalają osiągnąć wyżyny kunsztu kulinarnego, w czym pomaga prosty w obsłudze cyfrowy panel. Warto zwrócić uwagę na przemyślny design wagi, której płaska szala przybrała formę wyciętego, półokrągłego schodka.

waga kuchenna
Projektanci nie boją się eklektycznych połączeń – zestawiają ze sobą zaawansowaną elektronikę i formy retro, osiągając urocze efekty. Waga Retro niemieckiej firmy Soenhle to wcielenie precyzji i rzeczowości, rozbitych nutką nostalgii za latami 50-tymi XX wieku, bo to właśnie w tym stylu utrzymana jest bryła wagi.
Specyficzne jest, iż waga posiada dwa wyświetlacze i elektroniczny i tarczowy, by i nowoczesności i tradycji stało się zadość. Misa z matowej stali szlachetnej, subtelna i piękna kolorystyka oraz doskonałe wykonanie kusi, by waga Retro stała się oryginalnym i mądrym partnerem kulinarnych przygód.

Zważyliśmy kalorie
waga kuchenna
Współczesna kuchnia z zacięciem poświęca uwagę dietom, liczeniu kalorii, dbałości o zdrowe i pełnowartościowe jedzenie. Tym, którzy chcą zabiegać o smukłą linię, a mają kłopoty z samodyscypliną, wychodzi naprzeciw, wyciągając pomocnie dłoń, waga Food Control Plus firmy Soenhle. To, ni mniej, ni więcej, jak prawdziwy kuchenny terrorysta! Nie pozwoli zjeść niczego, co może zaszkodzić żołądkowi czy wątrobie. Nie da szansy folgowaniu swoim zachciankom. Będzie zaciekle walczyć o zachowanie odpowiedniej ilości kalorii. Skarci za grzeszną chęć zjedzenia zbyt dużej ilości węglowodanów. Pysznym ciastkiem z kremem trzeba delektować się w ukryciu, nie na "oczach" tego kuchennego specjalisty od kwestii żywienia. Jednak można jej wiele wybaczyć – jest piękna i bardzo stara się o zdrowie swojego właściciela. Waga Food Control Plus doskonale służy też diabetykom.
To bardzo, bardzo inteligentna i nowoczesna waga. Można zaprogramować jej aż 950 składników, a ona sama określi ich wartość odżywczą, zawartość węglowodanów, kilokalorii, kilodżuli, cholesterolu, tłuszczu oraz białka. Dzięki dołączonej do wagi klawiaturze, można dopisać do listy swoje ulubione składniki. Mądra waga określa też objętość płynów na bazie ich masy oraz rodzaju. Dodatkowo - bezprzewodowy, duży wyświetlacz LCD można chwycić w dłoń i już gotujący nie musi się schylać, by odczytać dane wyświetlane na samej wadze. Pomiar odbywa się w czasie rzeczywistym. Nie dość na tym! Food Control Plus posiada wbudowany timer.

Niegdysiejsze wagi skrzętnie chowano w półkach, służyły tylko wtedy, gdy odmierzało się składniki do ciasta, czy chleba. Niestety, były z reguły brzydkie, toporne, ciężkie i wielkie. Współczesne wagi to ich absolutne przeciwieństwo – inteligentne, dokładne, smukłe i piękne, mogą zawsze stać na blacie, bo będą prawdziwym rarytasem nie tylko dla lubiących gotować, ale też dla tych, dla których patrzenie na piękne przedmioty jest równie ważne, co dogadzanie swojemu podniebieniu.

Waga, poza kwestią czysto praktyczną, pełniła też i pełni nadal rolę ważnego symbolu. Jest ikoną sprawiedliwości, rozwagi, powściągliwości i równowagi (wartości tak przez współczesnych poszukiwanej!). Waga liczy sobie już ponad 7000 lat. To sprzęt, nad którym nie da się przejść ot tak, do porządku dziennego. Bywała atrybutami bogów czasu, losu ludzkiego, sprawiedliwości. Waga towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, od chwili, gdy stwierdził, że chce… zważyć smak.
Waga każe spowolnić tempo, uczy perfekcji, dokładności, mistrzostwa. Jest swego rodzaju nauczycielem wytrwałości. Wprowadza w arkana sztuk tajemnych – gotowania z rozmysłem, dla czystej przyjemności tworzenia smaków niezwykłych i niebywałych. To wadze, tak naprawdę, zawdzięczają swoje istnienie przepisy i tajemne kuchenne receptury. Bo w każdym z nich konkretnie określona ilość składników łączy się dopiero w perfekcyjną całość. Sumując – gdyby nie było wagi, nie byłoby pysznego jedzenia! Aż strach pomyśleć, jak ubogie byłoby ludzkie istnienie, bez… wagi.

Ceniący powagę wagi sklep odważnie ważąc słowa i smaki, rzuca na szalę swe dobre imię i wyważonym tonem poddaje się osądowi lubiących ważyć rozkosze podniebienia.

Joanna J. Gawlikowska
Krystian Wawrzyczek
18-06-22 15:18:39