X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Co zabrać ze sobą na wycieczkę rowerową?

rower
Opracowanie: sfllaw
Dokumenty
Wszystkie dokumenty należy bezwzględnie zabezpieczyć przed wodą. Zabezpieczenie powinno wytrzymać conajmniej kilkuminutową kąpiel w jeziorze lub rzece. Nieźle sprawdzają się grube woreczki foliowe zamykane 'na żyłkę'.

Dokumenty i pieniądze muszą być noszone zawsze przy sobie, najlepiej w dwóch różnych miejscach. Dobrze jest posiadać dodatkowe miejsce (np mały portfel) do przechowywania drobnych sum oraz biletów itp., aby nie ujawniać gdzie i ile mamy pieniędzy. Przy przekraczaniu granicy paszport nie powinien być przechowywany razem z pieniędzmi i pozostałymi dokumentami.

* pieniądze - minimalna kwota jest ustalana przed każdym wyjazdem przez kierownika wyprawy. Należy zawsze posiadać trochę więcej, gdyż nie można dokładnie przewidzieć kosztów wyjazdu. Poza tym dodatkowa kwota może się przydać w przypadkach awaryjnych np. kradzierzy paszportu. Podczas podróży zagranicznych wskazane mieć walutę powszechnie uznawaną za wymienialną tj EUR albo USD, która będzie sukcesywnie wymieniana na walutę lokalną. Nie należy jednak wozić ze sobą zbyt dużej ilości pieniędzy. Niezłym pomysłem jest posiadanie karty kredytowej.
* karta kredytowa - powinna być akceptowana przez wszystkie placówki. Do tej grupy należy na przykład Visa Classic. Karty typu Visa Electron bądź Maestro nie są akceptowane w wielu krajach. Na koncie związanym z kartą podczas wyjazdu nie powinno być zbyt dużo pieniędzy a debet powinien być zablokowany. Należy także mieć numer telefonu zgłaszeniowego zaginięcia i blokady karty.
* dowód osobisty - lub inny dokument formalnie potwierdzający tożsamość.
* paszport - powinien być ważny przez co najmniej 3 miesiące (w niektórych krajach 6 miesięcy) i nie powinien być zniszczony. Zdjęcie nie może się odklejać a wpisy i stemple nie mogą być rozmazane. Nie powinien budzić zastrzeżeń służb granicznych.
* kserokopia strony ze zdjęciem z paszportu - noszona w innym miejscu. W przypadku kradzieży bądź zgubienia może być bardzo pomocna.
* ubezpieczenie - w Polsce niekonieczne lecz wskazane, za granicą obowiązkowe. Najlepiej kserokopia umowy ubezpiecznia oraz instrukcja jak z ubezpieczenia korzystać.
* Spis placówek dyplomatycznych z numerami telefonów w krajach przez które będziemy przejeżdżać oraz spis numerów telefonów alarmowych (policja, pogotowie ratunkowe, GOPR itp.)
* Legitymacje uprawniające do zniżek: szkolne, kolejowe, PTSM, itp.
* spis telefonów do rodziny, aby w razie wypadku można było powiadomić odpowiednie osoby.

Odzież
* kask - podstawowy element stroju rowerzysty. Musi być dostosowany do głowy i zapewniać dobrą wentylację. Nie może spadać z głowy, paski powinny być zawsze zapięte i dobrze wyrególowane. Zawsze trzeba jeździć w kasku. Kask jest obowiązkowy na wszystkich wyjazdach.
* kurtka przeciwdzeszczowa - najlepiej z materiału typu gore-tex lub tańszych odpowiedników. Nie może przeciekać podczas długiego deszczu.
* spodnie przeciwdzeszczowe - podobnie jak kurtka najlepiej z gore-texu. Ostatecznie mogą być także ortalionowe - będą chronić przed wiatrem a co za tym idzie przed zimnem.
* ochraniacze na buty - chroniące przed zamoknięciem. W ostateczności można wykorzystać torebki foliowe.
* koszulki bawełniane - kilka sztuk. Oczywiście lepszym rozwiązaniem jest specjalna bielizna oddychająca, jednak ze względu na wysokie ceny zwykle korzystamy z koszulek bawełnianych. Po dwutygodniowym wyjeździe większość koszulek nadaje się tylko na szmatki.
* majtki - ilość dostosowana do własnych potrzeb. Nie powinny powodować otarć w kroczu. Jeśli korzysta się ze specjalnych spodenek rowerowych z 'pieluchą' ich liczba może być znacznie zmniejszona.
* skarpety - proponuję jedną parę na max dwa dni.
* polar gruby (nr 200 lub 300) - wskazany windblock, ewentualnie gruby sweter.
* polar cienki (nr 100) - ewentualnie cienki sweter lub bluza.
* kamizelka - opcjonalnie, najlepiej polarowa typu windblock.
* legginsy - cienkie długie spodnie - przydają się do jazdy w chłodniejsze dni.
* spodnie długie - ciepłe np. polarowe. Dżinsy nie nadają się - są ciężkie i sztywne.
* spodenki krótkie - wskazane w lecie.
* bandanka - służy zwykle jako cienki szalik chroniący gardło przed wiatrem.
* polarowa chusta pod szyję - przydatna w zimne dni.
* rękawiczki - w lecie opcjonalne choć często się przydają. Wiosną i jesienią obowiązkowe dwie pary - rowerowe do jazdy i polarowe na wieczór i do spania.
* czapka - w czerwcu i lipcu (w Polsce) opcjonalna, poza tym obowiązkowa do spania w zimne jesienne noce. W praktyce przydaje się na prawie każdym wyjeździe.
* kąpielówki - opcjonalne, jednak jak się nie zabierze to na pewno będzie szereg okazji aby się wykąpać.
* buty - najlepiej wygodne skórzane buty trekkingowe lub specjalne (również skórzane) do jazdy rowerem. Buty kolarskie z tworzywa nie nadają się do turystyki rowerowej.
* klapki lub sandały - takie aby nie bały się zamoczenia. Powinny umożliwiać jazdę rowerem.
* ręcznik - stosownie duży. Warto także mieć mały podręczny ręczniczek. Smród jaki wydobywa się z ręcznika już drugiego dnia jest rzeczą normalną.

Zestaw odzieży powinien wystarczać na tydzień bez konieczności prania czegokolwiek. Przy krótszych wyjazdach zminiejsza się ilość tylko bielizny. Wskazane jest mieć zawsze jeden zestaw bielizny nieużywany na tzw. czarną godzinę lub (czytaj resztę pod adresem) w gości. Może to także umilić innym powrót pociągiem do domu.

BIWAK
Rzeczy osobiste, które powinien zabrać każdy:

* śpiwór - latem puchowy około 400-500 g puchu lub ze sztucznym wypełnieniem, wiosną i jesienią koniecznie puchowy około 600-700 g puchu. Śpiwór musi być zabezpieczony przed wilgocią - zwłaszcza gdy sakwy nie są wodoodporne wkładamy go w gruby worek foliowy! Suchy (!) śpiwór jest najważniejszą częścią bagażu.
* karimata - może być zwykła karimatka, raczej dość gruba (w lecie może być nawet alumata, choć marnie redukuje nierówności terenu). Niezłym pomysłem jest posiadanie materaca samopompującego na którym śpi się bardzo wygodnie.
* kubeczek - nietłukący się, najlepiej z tworzywa, bądź stalowy z podwójnymi ściankami, aby nie stygł zbyt szybko. Niektórzy cenią sobie zwykły kubek stalowy gdyż można w nim gotować wodę. Pojemność co najmniej 0,33l.
* latarka - najlepiej "czołówka". Latarka powinna być mała i lekka, nie wymagająca dużej ilości ciężkich baterii. Ostatnio pojawiły się dobre latarki na superjasnych diodach świecących. Latarka powinna być zabezpieczona przed przypadkowym włączeniem gdy leży w sakwie.
* menażka z pokrywką - pokrywka jest konieczna ze względu na oszczędność energii. Woda pod przykryciem znacznie szybciej się gotuje.
* nóż - powinien być ostry i lekki, niezbyt duży, najlepiej składany.
* łyżka + widelec
* zapalniczka - 2 szt. lub zapałki - zabezpieczone przed wilgocią
* ściereczka - zwykła nieduża ściereczka - przydaje się podczas przygotowywania posiłków.
* płyn + myjka do mycia naczyń - zagęszczony płyn kuchenny, ulegający biodegradacji. Należy zabrać tylko tyle płynu ile jest konieczne. Na tydzień dla dwóch osób wystarcza około 50 ml płynu. Odpowiednim pojemnikiem na płyn jest np. buteleczka po szamponie nizoral.
* torby foliowe - kilka do kilkunastu sztuk, dobrze sprawdzają się niektóre worki na śmieci. Służą głównie do zabezpieczania różnych rzeczy przed wilgocią oraz do segregacji rzeczy w sakwach.
* papier toaletowy - zabezpieczony przed wilgocią.
* środki higieniczne - czyli mydło, mały szampon, szczoteczka i pasta do zębów, dla panów także nożyk i krem do golenia. Nie należy zabierać dużych ilości kosmetyków gdyż są ciężkie a i tak nie będzie czasu aby je używać.
* sznurek - kilka metrów niezbyt grubego mocnego sznurka - najlepiej ze sklepu wspinaczkowego. Przydaje się np. do rozwieszania mokrych ubrań w nocy aby wyschły, do naprawy sprzętu, bądź awaryjnego holowania.
* kilka klamerek do bielizny, agrafki, przybory do naprawy sakw i odzieży, kawałek drutu
* mapy, przewodniki, notatki - zabezpieczone przed zamoknięciem.
* pisadło i mały notatnik - pisadło powinno być wodoodporne i niezamarzające. Często zdarza się konieczność zapisania czegoś np. rozkładu jazdy pociągu, cen, pozostawienia wiadomości.
* zegarek - najlepiej z budzikiem.
* termos - wiosną i jesienią wskazany jest nieduży metalowy termos, w którym można wozić gorącą herbatę lub kawę. W niektórych krajach np. skandynawskich termos przydaje się także w lecie, gdy temperatura nawet w ciągu dnia może spadać poniżej 10 stopni C.

Rzeczy wspólne dla 2-3 osób:
* namiot - zwykle 2 lub 3 osobowy namiot typu iglo. Powinien być dwuwarstwowy - tropik i sypialnia. Może być trochę cięższy niż przy wędrówkach pieszych (nie więcej jednak niż 4 kg). Powinien posiadać przedsionek aby mieściły się w nim sakwy.
* zbiornik na wodę - składany zbiornik o pojemności 5-10l. Zbiornik przydaje się w miejscach gdzie dostęp do wody jest utrudniony, co zdarza się bardzo często.
* kuchenka + paliwo do niej - powinna to być lekka kuchenka gazowa lub benzynowa. Należy mieć na uwadze, że w niektórych krajach mogą wystąpić problemy z uzupełnieniem zapasu paliwa do kuchenek gazowych. Gdy wykorzystujemy transport lotniczy nie można zabierać ze sobą pojemników pod ciśnieniem, jakim są kartusze z gazem propan-butan.
* deseczka (lub plasticzka) do krojenia - o wymiarach 15x20cm, przydaje się do sporządzania posiłków.
* otwieracz do puszek
* folia - zwana także 'wielką folią' - dość gruba folia lub brezent o wymiarach około 2x2m. Służy do przykrywania rowerów na noc, rozkładania noclegu bez namiotu, itp.
* rurka - czasami przydaje się plastikowa rurka o średnicy 1,5 cm i długości 70cm do nabierania wody.
* siekiera - lekka z rękojeścią z tworzywa. Może być jedna na 3-4 namioty. Siekiera jest obowiązkowa gdy gotujemy na ognisku.

Apteczka
Podstawową apteczkę powinien posiadać każdy uczestnik wyprawy. Część leków, tych używanych tylko przy wypadkach można mieć w apteczce wspólnej. Każdorazowo przed wyjazdem należy sprawdzić zawartość apteczki, oraz skontrolować terminy ważności leków. Do każdego leku powinna być dołączona ulotka informacyjna o sposobie działania i dawkowaniu. Apteczkę należy chronić przed wilgocią i zgnieceniem w sakwie. Biorąc jakiś lek należy być świadomym jego działania i przestrzegać dawkowania, dotyczy to zwłaszcza niepospoliych leków. Jeśli to możliwe zawsze należy jaknajszybciej skonsultować się z lekarzem.

* opaska elastyczna - na kolano w odpowiednim rozmiarze 1 lub 2 szt
* bandaż elastyczny 15cm 1 szt
* bandaż zwykły 1 szt
* gaziki jałowe - kilkanaście sztuk, minimum 5/os.
* plastry z opatrunkiem - różnej wielkości
* plaster bez opatrunku (szerokość 2-3cm) - 1 opakowanie
* węgiel - 50 tbl. - przeciwdziała zatruciom pokarmowym
* ziołowe tabletki przeciw niestrawności - zwiększają wydzielanie żółci i soków trawiennych.
* wapno (calcium) - 10 tbl. rozpuszczalnych - środek przeciwzapalny, zwiększa krzepliwość krwi.
* witamina C 200mg - 20 tbl. antyprzeziębieniowy, przeciwzapalny
* paracetamol 500mg - 10 tbl. - może być apap, panadol lub codipar, zmniejsza gorączkę, działa przeciwbólowo.
* echinacea - środek zwiększający (pobudzjący) odporność organizmu stosowany przy przeziębieniach. Zmniejsza podatność na infekcje bakteryjne i wirusowe.
* ibuprom - (lub advil,ibuprofen, itp.) lek przeciwbólowy.
* rutinoscorbin - zapobiega przeziębieniom i łagodzi objawy grypy.
* sebidin - stosowany w chorobach gardła.
* betadyna - lub inny środek odkażający.
* krem do opalania - z wysokim filtrem służący do ochrony przed poparzeniem słonecznym.
* świetlik - krople do oczu przeciw obrzękom i zapobiegający pieczeniu.

Wybierając się do krajów, gdzie medycyna nie stoi na zbyt wysokim poziomie, niestety np. większość krajów azjatyckich do takich należy, warto zabrać ze sobą oprócz typowej apteczki, własny zestaw ratunkowy, który w razie ingerencji lekarza może się przydać. W jego skład wejdą:

* strzykawki 5 ml - 2 szt
* igły do strzykawek (np. nr.14) - 3-4 szt
* skalpel - 1 szt
* folia NRC
* rękawiczki chirurgiczne
* tabletki do odkażania wody
* arechin - środek antymalaryczny - 2 tabletki na tydzień
* cordafen - choroba wysokościowa
* doxycyklina - antybiotyk o długotrwałym zakresie działania.
* no-spa - środek rozluźniający
* dodatkowe gaziki jałowe
* dodatkowy bandaż elastyczny
* nadmanganian potasu - odkażający, antyseptyczny
* maść rozgrzewająca

Lista leków może być różna, w zależności od regionu do którego się wybieramy. Trzeba to sprawdzić przed wyjazdem i np. wykonać profilaktyczne szczepienia.

Narzędzia
* zapasowe dętki - na każdy rower w grupie musi przypadać minimum 1 szt. W przypadku pojedynczych lub dwuosobowych wyjazdów należy zabrać po dwie dętki.
* łatki, klej i kawałek papieru ściernego do naprawy dętek. Dostępne często w specjalnych zestawach. Należy unikać łatek samoprzylepnych gdyż są one także samoodlepne.
* łyżki do zdejmowania opon.
* pompka
* zapinka - powinna być długa i stosunkowo gruba. Służy do spinania rowerów nocą lub np. w pociągu. Zapięcia typu U-lock nie polecam bo jest bardzo ciężkie a załadowanych rowerów nie można zostawiać bez opieki. Podczas noclegu w lesie spinanie rowerów jest tylko formalnością. Kluczyk do zapinki należy nosić tak aby go nie zgubić, dobrze mieć zapasowy wożony w innym miejscu.
* imadełko do łańcucha - zerwanie łańcucha jest czymś normalnym i musi być możliwość naprawienia.
* klucz do szprych - dopasowany do rozmiaru nypli, przydatny do centrowania koła lub wymiany zerwanej szprychy.
* klucz płaski 15 - do odkręcania pedałów, np. przy przewożeniu roweru pociągiem.
* klucz do zdejmowania wielotrybu - w razie konieczności wymiany
* klucz do zdejmowania korb - jak wyżej.
* małe kombinerki
* komplet kluczy ampulowych - może być tzw. scyzoryk, ważne aby stal z którego są wykonane była twarda i klucz nie niszczył się przy odkręcaniu bardziej opornej śruby.
* wkrętak płaski i krzyżowy - często występują w komplecie w scyzoryku.
* linka holownicza - cienki mocny sznurek o długości około 5 m - przydaje się w awaryjnej sytuacji.
* smarowidło do łańcucha - łańcuch trzeba smarować co około 200 km. Smarowidło nie powinno być łatwo wypłukiwane przez wodę. Osobiście polecam olej Rolhoff dostępny w sklepach rowerowych. Niestety w zimne dni znacznie gęstnieje.
* zapasowe żarówki do lamp
* ładowarka do akumulatorów - jeśli rower jest wyposażony w akumulator. Do ładowania akumulatorów w rowerze można wykorzystać niektóre ładowarki od starszych telefonów komórkowych.

Pożądane są też umiejętności wykorzystania zabieranych narzędzi przez co najmniej jednego uczestnika wyjazdu. Nie wszystkie narzędzia musi mieć każdy.

Przydatne drobiazgi
* okulary przyciemniane
* aparat fotograficzny + filmy
* antykomar - środek przeciwko komarom.
* kawałek gęstej firanki - zakładanej na głowę przeciw natarczywym owadom.
* łapówki - w niektórych krajach np. w Rumunii przydają się markowe papierosy w twardym opakowaniu do załatwiania spraw np. z celnikami lub kolejarzami. Warto mieć także dodatkowo pewną sumę pieniędzy na takie okoliczności.
* wizytówki lub proporczyki - np. z logo wyprawy lub naszego miasta dla miłych ludzi poznanych w drodze. Wskazane aby były zafoliowane i/lub zabezpieczone przed wilgocią.

Jak zorganizować wycieczkę rowerową, poradnik nie tylko dla studentów turystyki
Chcesz wybrać się ze znajomymi na rowerową wyprawę? Organizujesz wyjazd dla studentów z twojej uczelni? Szukasz ludzi na wspólny wypad? Przeczytaj nasz artykuł za...

TransChukotka 2006 Bike Expedition
Pomysł wyjazdu na Czukotkę zakiełkował w mojej głowie w 2003 roku. Po odwiedzeniu Syberii Wschodniej i Kamczatki pod romantycznym hasłem wypraw w poszukiwaniu końca świata, ...

Zimą na rowerze
Wśród wielu przesądów i zabobonów, jakie dożyły naszych czasów ostał się taki jeden, wedle którego zimą nie da się jeździć na rowerze. Podob...

Roweru naprawy improwizowane
Umiejętnośc naprawy roweru gdziekolwiek i czymkolwiek może być bardzo przydatna. WyobraĄ sobie kraj gdzie nie ma żadnego warsztatu i żadnego sklepu z częściami do nowoczesnych ...

Turystyka rowerowa - jak znaleźć sponsora
Nie myśl, że znajdziesz tu informacje, jak za darmo zorganizować sobie rowerowe wakacje. Ale jeżeli, masz pomysły i marzysz o dalekich podróżach, a na przeszkodzie stoi ...

Góry Świętokrzyskie
Pomysł na wyjazd w Góry Świętokrzyskie wziął się z chęci zdobycia Łysicy - szczytu zaliczanego do Korony Gór Polski. Ponieważ wejście na Łysicę zajmuje ...

Skansen Tokarnia
Na południe od Kielc odkryłem miejsce w którym zatrzymał się czas. W miejscowości Tokarnia znajduje się Skansen Wsi Kieleckiej. Na dość sporym obszarz...

Węgry, Chorwacja, Słowenia na czterech kółkach
Spokojnie! Bez obaw... Wyjaśniam, że nie podróżowaliśmy samochodem, tylko na rowerach... we dwójkę. Nasza wyprawa rozpoczęła się w Budapeszcie, skąd wyruszyliśm...

Puszcza 2000 - rowerem
Po kilku wiosennych wycieczkach rowerowych nabrałem ochoty na dłuższą wyprawę rowerową. Ponieważ nie miałem wcześniej okazji poznać północno-wschodniej...

Kopiowanie i publikowanie tylko na zasadach
określionych przez redakcję strony:
Odnośnik do oryginalnej publikacji
Źródło: www.eioba.pl
20-02-19 07:11:05