X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

"Nasza Klasa"- klasa bez przemocy

Nasza klasa
O FILMIE
Po lekcji wychowania fizycznego chłopcy postanawiają wepchnąć Joosepa do dziewczęcej przebieralni. Nie ma w tym nic dziwnego – chłopak jest nieustannie dręczony przez innych. Tym razem jednak męczarnia trwa krócej. W obronie Joosepa staje bowiem Kaspar, który pozwala mu uciec.

To zdarzenie powoduje napięcie pomiędzy Kasparem, a jednym z najpopularniejszych w klasie chłopców – Andersem. Tej samej nocy, na domowej imprezie, Anders zaczepia Kaspara, uważając, że ten naruszył jego klasową pozycję. Daje mu również ostrzeżenie: "W tej klasie nikt nie będzie bronił Joosepa". Następnego dnia sytuacja staje się jeszcze gorsza. Joosep skarży się nauczycielce, że ktoś zabrał jego zeszyt. Ta każe wszystkim tak długo stać, aż zeszyt nie zostanie oddany. Oczywiście nikt nie przyznaje się do winy. Kiedy kończą się zajęcia, chłopcy postanawiają ukarać skarżypytę.

Każdego dnia będzie dostawał kopniaka, a następnie przepraszał klasę, za to, co zrobił. Podczas przerwy Joosep zostaje ukarany. Chłopcy kopią go, a następnie wycinają z butów znak markowy, mówiąc, że firmowe buty nie nadają się dla ofermy. Joosep pojawia się na następnych zajęciach bez butów, tłumacząc nauczycielce, że markowe ubrania służą tylko do ukrycia własnej pustki i ostentacyjnie wycina logo ze swojej koszulki. Tego dnia Joosep i Kaspar wracają do domu razem. Chłopcy z klasy zaczynają rozpowiadać plotki, że ci dwaj są gejami.

Z biegiem dni napięcie w klasie rośnie. Joosep jest maltretowany na oczach Kaspara. Wreszcie prosi swojego sprzymierzeńca, by przestał mu pomagać. Joosep chce przeczekać ten trudny okres do momentu, kiedy zmieni szkołę.
W domu matka Joosepa zauważa ślady pobicia. Dzwoni do szkoły, choć ojciec chłopca uważa, że w takich sytuacjach mężczyzna powinien radzić sobie sam. Po telefonie nauczycielka postanawia porozmawiać z uczniami. Dla klasy oznacza to jednak tylko tyle, że Joosep, jako kabel, zasługuje na jeszcze większą karę. Doprowadzają do sytuacji, w której Joosep i Kaspar przeżywają poniżenie, jakiego nigdy dotąd nie doznali. Granica zostaje przekroczona. Jeśli cały świat dowie się o tym, co się stało, Joosep już nigdy nie będzie mógł zacząć nowego życia. Całe szczęście, jego ojciec, wojskowy, trzyma w domu broń...

Organizatorzy kampanii: Fundacja MANZANA i Fundacja FILMOWA WARSZAWA stworzyli nowatorską kampanię edukacyjną przeciwko przemocy rówieśniczej w oparciu o film "Nasza Klasa", skierowaną do uczniów, rodziców i nauczycieli.

Nasza klasa
SKĄD POMYSŁ?
Planowana kampania jest odpowiedzią na problem agresji i przemocy rówieśniczej, niewidzialnej przemocy szkolnej, cyberprzemocy rówieśniczej. Przemoc rówieśnicza jest trudna do rozwiązania, jest tematem wstydliwym, często pomijanym. Warto podjąć jak najbardziej skuteczne działania, które zatrzymają falę przemocy, ponieważ przemoc prowadzić może do największych tragedii, jak brutalne morderstwa wśród młodzieży czy samobójstw.

SKUTECZNA KAMPANIA?
Wiedzieliśmy, że chcąc o trudnym problemie rozmawiać i go zmieniać, warto go
najpierw zrozumieć. Szukaliśmy prostego, ale skutecznego i ciekawego narzędzia
motywującego do edukacji w zakresie problemu przemocy rówieśniczej. Film "Nasza Klasa" został przez nas uznany za bardzo dobre narzędzie do uświadomienia problemu i zmiany postaw młodzieży, ponieważ porusza problem przemocy
rówieśniczej - ukazuje proces prześladowania i agresji wobec ucznia, bierność nauczycieli, a także jego fatalne konsekwencje. Film jest zrozumiałym dla odbiorców przykładem złożoności problemu, wzbudza zainteresowanie i zmusza do myślenia nad zmianą sytuacji.

CELE KAMPANII
Celem kampanii jest zmniejszenie problemu przemocy w polskich szkołach i
środowiskach młodzieżowych. Kampania ma na celu zmianę postaw i zachowań młodzieży oraz osób dorosłych żyjących w bliskim środowisku młodzieży (rodzice, opiekunowie i nauczyciele). Poprzez działania w kampanii młodzież pozna konstruktywne formy zachowania (w przeciwieństwie do postaw agresywnych i uległych).
Źródło: VIVARTO sp. z o. o.
19-01-27 07:17:02