X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Najciekawsze wydarzenia filmowe minionego tygodnia

Przerwane objęcia
I. "Przerwane objęcia" Pedro Almodovara, najbardziej oczekiwanym filmie tego roku.

Pedro Almodovar zaprezentował światu plakat do swojego najnowszego filmu "Przerwane objęcia". Do sieci trafił też szerszy wybór zdjęć z tej produkcji: , a na można znaleźć krótki reportaż z planu.
Twórcy "Przerwanych objęć" uchylili również rąbka tajemnicy dotyczącej fabuły tego najbardziej oczekiwanego filmu roku z Penelopą Cruz w roli głównej. Dzisiaj wiemy już o nim trochę więcej:

Tytułowe ,,Przerwane objęcia" nawiązują do zdjęcia obejmującej się pary, które ktoś podarł na tysiąc kawałków...

Film będzie historią skrywanej przez lata tajemnicy, opowieścią o szalonej miłości pary kochanków Leny (Penelope Cruz) i Harrego (Lluis Homar), którzy aby ocalić swoje uczucie są zmuszeni uciec z Madrytu na wulkaniczną wyspę Lanzarote. Znawca kobiecej duszy zaprezentuje publiczności różne odcienie miłości między kobietą i mężczyzną, od wczesnego zauroczenia, poprzez erotyczną fascynację i namiętne spełnienie kochanków, aż po zdradę i zemstę.

II. Gutek Film wprowadzi do kin w Polsce "Seraphine" niespodziewanego triumfatora tegorocznych Cezarów.

Film Martina Provosta zdobył w sumie 7 statuetek Francuskiej Akademii Filmowej, w tym w tak ważnych kategoriach, jak Najlepszy Film, Najlepsza Aktorka (Yolande Moreau, druga w karierze statuetka dla tej aktorki), Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Muzyka (Michael Galasso, twórca muzyki do Spragnionych miłości Wong Kar-waia), Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia i Najlepsze Kostiumy.

W kategorii Najlepszy Film "Seraphine" pokonał faworyzowanego zwycięzcę festiwalu w Cannes, film Klasa. Natomiast Yolande Moreau konkurowała o statuetkę dla Najlepszej Aktorki z takimi gwiazdami jak Kristin Scott Thomas, czy Tilda Swinton.

W "Seraphine" francuska aktorka wcieliła się w postać Seraphine de Senlis, malarki naiwnej, której talent odkrył Wilhelm Uhde, promotor twórczości choćby Pabla Picassa, czy Georgesa Braque'a. Tę opowieść o spotkaniu i przyjaźni dwójki wyjątkowych osób wprowadzi do kin Gutek Film.

III. Lars von Trier w Gdańsku!

Komedia korporacyjna - Szef wszystkich szefów Larsa von Triera pokazana zostanie po raz pierwszy w Polsce na deskach teatru.

Rzadka sytuacja - sztuka teatralna napisana równolegle z realizacją filmu. W najbliższą niedzielę, 8 marca, na scenie Teatru Wybrzeże odbędzie się polska prapremiera Szefa wszystkich szefów Larsa von Triera w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. Ta współczesna komedia światowej sławy twórcy filmowego znakomicie sprawdza się na scenie. Rzecz zabawna, inteligentna i bardzo, bardzo aktualna. Na gdańskiej scenie także świetnie zagrana.

Mała firma informatyczna, a w niej szef, Ravn, wykorzystujący i manipulujący grupą swoich pracowników. Może sobie na to bezkarnie pozwolić, gdyż wmówił im, że wszystkiemu winny jest jego szef, który nakazuje mu tak bezlitosne postępowanie. Gdy jednak Ravn zechce sprzedać swoją firmę, będzie musiał zawezwać swego nieistniejącego szefa, by ten podpisał umowę. Ratunku dla siebie poszuka w teatrze.

Niewiele osób wie, że Lars von Trier napisał Szefa wszystkich szefów nie tylko jako scenariusz filmowy, ale także z przeznaczeniem na scenę. Komedia, nazywana komedią korporacyjną, wystawiona

Reżyserem spektaklu na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku jest Krzysztof Rekowski, absolwent Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. To nie pierwsze jego spotkanie z dramaturgią współczesną, już filmowaną - w gdańskim Teatrze Wybrzeże zrealizował m.in. "Zwyczajne szaleństwa" Petra Zelenki.

O sztuce duńskiego filmowca, po raz pierwszy wystawianej w Polsce mówi: Szef wszystkich szefów to opowieść o mechanizmach manipulacji w firmie, o ludziach, którzy oddali się bez reszty życiu zawodowemu i o tych rejonach ich osobowości, które powodują, że poddają się manipulacji, może wręcz jej pragną, wreszcie o potrzebie posiadania szefa. Bo być może pełnej odpowiedzialności i pełnej wolności nie jesteśmy w stanie udźwignąć i nawet szef potrzebuje szefa, choćby fikcyjnego. Ale także jest w tej historii pytanie o granice manipulacji. Czy właśnie wtedy, kiedy wydaje nam się, że potrafimy wykreować rzeczywistość według swojego planu, ta rzeczywistość nie wymyka nam się spod kontroli i być może sami ulegamy manipulacji innych, a może jest ktoś, kto ma nad nami władzę - reżyser spektaklu, albo Reżyser Świata?

W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Monika Chomicka-Szymaniak, Marta Jankowska, Joanna Kreft - Baka, Jerzy Gorzko, Piotr Jankowski, Piotr Łukawski, Cezary Rybiński, Dariusz Szymaniak.
Źródło: Teatr Wybrzeże / Stopklatka.pl
18-07-12 03:57:09