
Opracowanie: Paweł Łoziński
18 lutego o 19:00 DKF Imaginarium zaprasza na specjalny pokaz filmu "Chemia" Pawła Łozińskiego. Po filmie odbędzie się spotkanie z udziałem reżysera.
"Chemia" to poruszająca relacja z zabiegów chemioterapii w klinice onkologicznej na warszawskim Ursynowie. Kiedy powstawał
film, właśnie tam pobierała chemię mama Pawła Łozińskiego. Reżyser nie pokazał jednak szpitala, leków i kroplówek, ale rozmowy pacjentów, ich rozważania i lęki - nie tylko przed śmiercią. Z przemyśleń sportretowanych bohaterów wynika bowiem, że nagła, śmiertelna
choroba, zmusza do refleksji nad całym dotychczasowym życiem.
"Ten oddział, chemia, kojarzy mi się z czyśćcem. Wyjście do życia - jako nagroda, raj. Chcieliśmy zrobić film nie o raku, ale o sile, która w nas drzemie, z której nie zdajemy sobie sprawy" – mówi reżyser.
Film Pawła Łozińskiego uznano za najlepszy dokument z krajów Europy Wschodniej na 52. Festiwalu Filmu Dokumentalnego i Animowanego w Lipsku. W uzasadnieniu napisano, że jest to "majstersztyk obserwacji i sztuki filmowej". Wcześniej "Chemia" zdobyła także Srebrnego Lajkonika na Krakowskim festiwalu Filmowym i Prix Europa w Berlinie.
***
Paweł Łoziński - ur. 1965. Reżyser dokumentalista. Najbardziej znane filmy: "Miejsce urodzenia" (1992) "Sto lat w kinie" (1995) "Siostry", "Taka historia" (1999). Producent cyklu dokumentalnego "Mój spis powszechny" (2002). Najstarszy syn Marcela Łozińskiego.