X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Pokaz filmu "Chemia" Pawła Łozińskiego

Chemia Paweł Łoziński
Opracowanie: Paweł Łoziński
18 lutego o 19:00 DKF Imaginarium zaprasza na specjalny pokaz filmu "Chemia" Pawła Łozińskiego. Po filmie odbędzie się spotkanie z udziałem reżysera.

"Chemia" to poruszająca relacja z zabiegów chemioterapii w klinice onkologicznej na warszawskim Ursynowie. Kiedy powstawał film, właśnie tam pobierała chemię mama Pawła Łozińskiego. Reżyser nie pokazał jednak szpitala, leków i kroplówek, ale rozmowy pacjentów, ich rozważania i lęki - nie tylko przed śmiercią. Z przemyśleń sportretowanych bohaterów wynika bowiem, że nagła, śmiertelna choroba, zmusza do refleksji nad całym dotychczasowym życiem.

"Ten oddział, chemia, kojarzy mi się z czyśćcem. Wyjście do życia - jako nagroda, raj. Chcieliśmy zrobić film nie o raku, ale o sile, która w nas drzemie, z której nie zdajemy sobie sprawy" – mówi reżyser.

Film Pawła Łozińskiego uznano za najlepszy dokument z krajów Europy Wschodniej na 52. Festiwalu Filmu Dokumentalnego i Animowanego w Lipsku. W uzasadnieniu napisano, że jest to "majstersztyk obserwacji i sztuki filmowej". Wcześniej "Chemia" zdobyła także Srebrnego Lajkonika na Krakowskim festiwalu Filmowym i Prix Europa w Berlinie.

***
Paweł Łoziński - ur. 1965. Reżyser dokumentalista. Najbardziej znane filmy: "Miejsce urodzenia" (1992) "Sto lat w kinie" (1995) "Siostry", "Taka historia" (1999). Producent cyklu dokumentalnego "Mój spis powszechny" (2002). Najstarszy syn Marcela Łozińskiego.
Źródło: Fundacja „Filmowa Warszawa”
21-11-03 07:01:13