X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Wałęsa w Londynie- otwarcie wystawy

26 kwietnia (niedziela) podczas drugiego Kongresu Polish Society in UK, na Uniwersytecie Londyńskim, zostanie otwarta wystawa Lech Wałęsa - człowiek, który zatrzymał komunizm realizowana w ramach akcji Moja RP przez Stowarzyszenie MłodaRP, jednego z inicjatorów koalicji Razem'89. Od 27 kwietnia wystawę będzie można oglądać w hallu Katedry Slawistyki i Europy Wschodniej UCL.

Lech Wałęsa
Opracowanie: Stowarzyszenie MłodaRP

Na wystawę złoży się pięć prac oraz tablica informacyjna. Każda praca będzie prezentować zdjęcie z Lechem Wałęsą. Pod zdjęciem znajdzie się krótki tekst, w którym osoba uwieczniona na zdjęciu z polskim Noblistą i byłym prezydentem opowie o tym, jak odbiera rok 1989 i jak Lech Wałęsa zmienił świat, w którym żyje.

Dlaczego akurat taka koncepcja?
Lech Wałęsa to największy i najbardziej rozpoznawalny symbol polskich przemian demokratycznych. Jest uznawany powszechnie za symbol wolności. Wystawa musi mieć charakter symboliczny, a Lech Wałęsa jest symbolem podstawowym. Dlatego to właśnie on będzie bohaterem tej ekspozycji. Zdjęcia z Lechem Wałęsą posiadali na swoich wyborczych plakatach w 1989 roku wszyscy kandydaci startujący z solidarnościowej listy wyborczej. My chcemy nawiązać do tego w naszej wystawie. Stąd też pomysł umieszczenia na niej fotografii ludzi i ich bohatera.

A skąd tytuł wystawy?
W Wielkiej Brytanii Polska kojarzy się z kilkoma osobami czy wydarzeniami. Jednym z podstawowych skojarzeń, jakie wywołują u Anglików Polacy jest wspomnienie o meczu Anglia-Polska, który 17 października 1973 roku odbył się na legendarnym londyńskim stadionie Wembley. Polska zremisowała wtedy z Anglią 1:1 i awansowała kosztem ojczyzny futbolu do finałów mistrzostw świata Niemcy'74. Bohaterem spotkania na Wembley był Jan Tomaszewski, bramkarz reprezentacji Polski. Dzień po spotkaniu jedna z angielskich gazet nazwała go "człowiekiem, który zatrzymał Anglię. Lech Wałęsa zatrzymał komunizm i stąd taki tytuł wystawy.

Projekt zatytułowany "Moja RP" jest realizowany w roku, w którym minie 20 lat od obrad Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca. Realizuje go Stowarzyszenie MłodaRP, organizacja pożytku publicznego, jedne z inicjatorów koalicji Razem'89. Projekt jest współfinansowany ze środków Fundacji im. Stefana Batorego.

Nasz projekt ma pokazać pozytywną twarz Polski w okresie mijającego 20-lecia i jednocześnie spróbować odpowiedzieć na pytania dotyczące wyzwań, które czekają nasz kraj i społeczeństwo w najbliższym czasie. Dlatego też naszą akcje można podzielić na dwie płaszczyzny - jedna będzie miała za zadanie przypomnieć społeczeństwu o jego sukcesach, a druga pokazać, że razem możemy sprostać wyzwaniom współczesności i sprawić, by tych polskich sukcesów było jeszcze więcej.

Projekt "Moja RP jest zróżnicowany tematycznie, ale koncentruje się na dwóch kwestiach. Pierwszą z nich jest zaprezentowanie sukcesów i pozytywnej twarzy Polski i Polaków. Zakładamy, że nasz kraj i społeczeństwo osiągnęło od 1989 roku bardzo wiele, a w codziennym życiu nie zawsze jesteśmy w stanie to zauważyć i docenić. Dlatego też chcemy pokazać oblicza polskich sukcesów. Pierwszą płaszczyznę naszej akcji połączymy z drugą, w której zajmiemy się wyzwaniami stojącymi przed Polską i Polakami. Dzięki zaprezentowaniu dotychczasowych udanych działań naszych współobywateli będziemy starali się udowodnić, że każdemu wyzwaniu można sprostać, a przyszłość nie musi wzbudzać w nas lęku, bo pokazaliśmy już, że umiemy znakomicie radzić sobie z problemami i potrafimy osiągać sukcesy. Wciąż jednak społeczeństwo tego nie docenia, nie wierzy w możliwość realizowania swoich celów i marzeń. Świadczą o tym badania opinii społecznej, a także nasze kontakty z ludźmi spotykanymi na co dzień w szkole, na uczelni, na ulicy czy w pracy. Uważamy, że Polacy mogą osiągać jeszcze więcej jeśli będą bardziej wierzyć w siebie i to że w Polsce można normalnie robić swoje, a wcześniej czy później takie działanie zostaje nagrodzone. Jeśli uda nam się zarazić pozytywnym myśleniem choć jedną osobę to już będziemy mogli mówić o sukcesie, ale mamy nadzieję, że nasza akcja przyniesie szerszy efekt.

Marcin Żukowski
Źródło: Stowarzyszenie MłodaRP
19-05-16 07:02:03