X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Dzień Matki - 26 maj

róża
Opracowanie: anela
Od wieków matkę uważa się za osobę wyjątkową. Rodzicielka, opiekunka i strażniczka ogniska domowego obchodzi swoje święto od czasów antycznych. Grecy i Rzymianie otaczali kultem boginie-matki, będące symbolami płodności i urodzaju. W Grecji składano hołd Rei -matce wszystkich bóstw i całego wszechświata. W Rzymie odpowiednikiem Rei była Cybele.

Zwyczaj "niedzieli u matki" kultywowano w siedemnastowiecznej Anglii, w każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Wbrew pozorom nie był to czas przeznaczony wyłącznie rodzicielce. Obchody były ściśle związane ze świętem kościelnym. Dzień wolny od pracy przeznaczano na wizyty rodzinne i w katedrach, gdzie składano podarunki (kwiaty i słodycze) Matce Boskiej, a w zamian otrzymywano błogosławieństwo. Ta forma obchodów przetrwała do XIX w. a po okresie przerwy powróciła z końcem II wojny światowej.

Zupełnie inaczej wyglądały narodziny Dnia Matki w USA. Najpierw, w 1858 roku, nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiła "Dni matczynej pracy", które w roku 1872 r. promowano już jako Dzień Matek dla Pokoju. Z kolei w 1905 roku, córka Anny Reeves Jarvis przyczyniła się do ustanowienia Dnia Matki, który z woli kongresu w 1914 roku ogłoszono świętem narodowym. W Mongolii święto matki obchodzi się dwa razy do roku: 8 marca – wraz z Dniem Kobiet i 1 czerwca – wraz z Dniem Dziecka.
W Polsce po raz pierwszy Dzień Matki obchodzono w 1923 roku w Krakowie.

Tradycja obchodów święta trwa nadal. To wyjątkowy dzień w roku, o którym bez względu na okoliczności należy zawsze pamiętać. Tradycyjnie z tej okazji odwiedzamy lub dzwonimy do mamy (i teściowej) i składamy jej życzenia, przesyłamy kwiaty, upominki i kartki. Każda forma świadcząca o pamięci i miłości z pewnością ucieszy każdą mamę.
18-12-11 07:15:03