X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Kamienie jubilerskie: Turkus

turkus
Opracowanie: NessieNoodle
Turkus to bardzo rzadki kamień. Wyróżnia się przepięknym, przenikliwym, błękitny kolorem. Podobno kolor blednie, gdy właściciel jest chory lub - bezpłatny dostęp - grozi mu niebezpieczeństwo.
Jeśli chodzi o sam kamień to zwykle jest poprzecinany brązowymi, szarymi lub czarnymi żyłkami innych minerałów lub skał.

Czysta, niebieska barwa jest rzadka. Ale w pierścionkach stosuje się te fragmenty kamienia, które nie są poprzecinane żyłkami.

Turkus jest kamieniem ochronnym, który obdarza pogodą umysłu, opanowaniem, siłą psychiczną i strzeże przed upadkiem.

Niektórzy twierdzą, że wzmacnia refleks ludzi za kierownicą i chroni przed wypadkami. Podobno zapewnia powodzenie w sprawach materialnych i szczęście rodzinne. Pomaga w rozwikłaniu problemów.

Turkus to kamień szczególny dla osób urodzonych pod znakiem Strzelca. Być może zastanawia Pana, skąd bierze się niezwykła barwa tego kamienia. Otóż substancją nadającą odcienie niebieskie jest miedź, zaś zielone - żelazo.

Ceniona barwa niebieska przechodzi w temperaturze 250 stopni w brzydki odcień zieleni. Pogorszenie barwy możliwe jest także pod wpływem światła, potu, olejów i kosmetyków, środków czystości oraz przesuszenia. Dlatego przed myciem rąk bezwzględnie należy pamiętać o zdjęciu pierścionka z turkusem.
Źródło: WĘC - Twój Jubiler
22-05-18 12:01:03