Opracowanie: www.fabrykatrzciny.pl
Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny /CAFT/ obchodzi piąte
urodziny. Z tej okazji 10 października na scenie CAFT wystąpi amerykański, smooth
jazzowy trębacz,
Chris Botti, z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek. Będzie to pierwszy, wspólny koncert artystów.
Jeszcze pięć lat temu budynek Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny był opustoszałym, postindustrialnym obiektem prawobrzeżnej Warszawy, który wyróżniała jedynie ciekawa historia. Przez długie lata mieściła się w nim wytwórnia marmolady, przetwórnia konserw, a w końcu siedziba zakładów Polskiego Przemysłu Gumowego, czyli w skrócie PPG, od którego wzięły swoją nazwę słynne tenisówki "pepegi". Dzisiaj to tętniące życiem centrum kulturalne stolicy, które w znaczący sposób przyczyniło się do zmiany wizerunku Pragi, obchodzi piąte urodziny.
Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny swoją nazwę zawdzięcza pomysłodawcy i twórcy kompleksu, który na nowo ożywił dawną fabrykę, Wojciechowi Trzcińskiemu -
kompozytorowi, producentowi muzycznemu i telewizyjnemu. "
Na mapie Warszawy brakowało swojego rodzaju wyspy kultury, gdzie wydarzenia artystyczne przeplatałyby się z dyskusją, gdzie goście mogliby znaleźć moment dla siebie. Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny miało wypełnić tę białą plamę, miało być punktem koncentrującym różnorodne dziedziny i formy kultury oraz sztuki, miejscem z duszą, dla ludzi, którzy pragną czegoś więcej niż czystej rozrywki", mówi Wojciech Trzciński.
W ciągu pięciu lat w CAFT wystąpiło 1.200 muzyków, instrumentalistów, wokalistów i
aktorów; odbyło się 200 koncertów, zorganizowano 22 festiwale, przygotowano 50 wystaw i 14 premier teatralnych, a dla dziesiątków tysięcy gości ulica Otwocka 14 stała się nie tylko miejscem kontaktu z artystami ale przede wszystkim enklawą, w której mogą spotkać interesujących ludzi - z pasją, potrzebą poznawania i przeżywania. "
W Fabryce Trzciny spotykają się i dobrze się ze sobą czują osoby w różnym wieku, o różnym wykształceniu i pochodzeniu. Jedynym kryterium jest ciekawość świata i ludzi, a także, a może głównie, potrzeba uczestnictwa w życiu kulturalnym", mówi Wojciech Trzciński.
CAFT jako nieliczna, jeśli nie jedyna lokalizacja w Warszawie, skupia różne rodzaje działalności twórczej: muzykę, plastykę,
teatr. Jest organizatorem kilku cyklów koncertów - "Fabryka Dobrych Dźwięków", "Sygnowano..", "Festiwal WUJek", "I love...", a od trzech lat promuje artystów, którzy wystąpili w Centrum Artystycznym kompilacją muzyczną "Sygnowano Fabryka Trzciny".
CAFT to również galeria promująca młodych twórców, Teatr Praga oraz Uniwersytet Wolnego Czasu /UWC/ - miejsce wymiany poglądów, zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi poprzez dyskusje oraz połączenie wiedzy specjalistów z obserwacjami i przemyśleniami uczestników. Na terenie CAFT do dyspozycji gości pozostaje również
restauracja.
Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny jest członkiem Trans Europe Halles (TEH), organizacji zrzeszającej najlepsze, niezależne centra kulturalne w Europie. Przyjęła również członkostwo European Forum for Arts and Heritage (EFAH), dzięki czemu aktywnie kształtuje politykę kulturalną Unii Europejskiej.
W ciągu pięciu lat działalności CAFT otrzymało liczne nagrody i wyróżnienia. Za wymyślenie i stworzenie Fabryki Trzciny, Wojciechowi Trzcińskiemu w 2004 roku przyznano "Paszport Polityki" tygodnika "Polityka", a w 2006 roku "Nagrodę Kisiela" tygodnika "Wprost". Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny otrzymało też między innymi nagrodę dwutygodnika "WiK - Warszawa i Kultura", "Znak na Tak", w kategorii "Miejsce" za promocję awangardowych działań artystycznych /2004 r./, nagrodę za najlepszy lokal, klimat oraz najlepszy wystrój przyznawaną przez czytelników tygodnika Newswek w 2004 roku i za najlepszy serwis i wystrój w 2005 roku. W 2005 roku CAFT została również ogłoszony Miejscem Roku czytelników "Gazety Wyborczej" i dodatku "Co jest Grane" - WDECHY 2004. Ostatnim wyróżnieniem dla CAFT jest nominacja do Nagrody Mediów NIPTEL 2008 za organizację i promocję awangardowych wydarzeń artystycznych.
Piąte urodziny, Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny, będzie świętować cały rok, cyklem wyjątkowych aktywacji kulturalnych. Do tej pory z okazji okrągłej rocznicy w CAFT zagrał
Marcin Wasilewski Trio. Kolejnym koncertem uświetniającym pięciolecie Centrum będzie koncert zespołu
Lambchop /14 listopada br./. W ramach urodzin odbędzie się również
Festiwal WUJek Festiwal "I love... Łódź", a także premiera płyty "Sygnowano Fabryka Trzciny vol. 3".
Punktem kulminacyjnym piątego jubileuszu CAFT, będzie urodzinowa
impreza, na której wystąpi amerykański, smooth jazzowy trębacz, ulubieniec krytyków, którzy
dźwięk jego trąbki nazwali "utkanym z jedwabiu" - Chris Botti. Koncert będzie wyjątkowym i olbrzymim przeżyciem artystycznym, albowiem muzykowi po raz pierwszy towarzyszyć będzie Anna Maria Jopek. Impreza odbędzie się 10 października br. w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny przy ul. Otwockiej 14 w Warszawie.
Sprzedaż biletów odbywa się od 7 października tylko w kasie Teatru Praga - Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny pod numerem telefonu (0-22) 818-60-39 oraz adresem e-mail: biletów jest ograniczona.
Patronami Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny są:
Radio PiN, Gazeta Wyborcza, Gala, Aktivist i