X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Hłasko na Brackiej - otwarcie wystawy

Już 14 kwietnia, we wtorek, o godzinie 14.00 na parterze Pałacu Larischa (ul. Bracka 12) w Krakowie zostanie otwarta wystawa Hłasko na Brackiej. Jest to kolejny element akcji Teraz Hłasko organizowanej przez Stowarzyszenie MłodaRP. Tym razem przy współpracy Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na wystawę złoży się osiem prac młodych twórców - fotografików. Obok każdego zdjęcia zostanie zaprezentowany cytat z twórczości Marka Hłaski. Zdjęcia oraz cytat składają się na każdą pracę. Krakowska wystawa jest trzecią tego typu prowadzoną przez nas podczas akcji Teraz Hłasko. Pierwsza z takich wystawa odbyła się w sierpniu 2008 roku na stacjach warszawskiego metra, a druga w październiku i listopadzie ubiegłego roku we wrocławskiej Mediatece. Teraz przyszła pora na Kraków. Wystawę będzie można oglądać od 14 kwietnia - przez miesiąc - na parterze budynku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego zwanym Pałacem Larischa (ul. Bracka 12). Wstęp na wystawę jest oczywiście wolny.

Akcja Teraz Hłasko to inicjatywa, której celem jest przypomnienie twórczości Marka Hłaski. Szczególnie zależy nam, aby utwory i styl Hłaski przybliżyć młodym ludziom. Akcja nie ma jednak tylko charakteru in memoriam, lecz ma także inspirować młodych ludzi. Dlatego też jest realizowana na kilku płaszczyznach, których spoiwem będzie osoba i dorobek bohatera naszej akcji.
Marek Hłasko
Opracowanie: MłodaRP

Akcję rozpoczęliśmy w 39. rocznicę śmierci pisarza (14 czerwca 2008 roku), a zakończmy dokładnie po roku - 14 czerwca 2009 roku (w okrągłą, czterdziestą rocznicę śmierci bohatera Akcji). Przez ten rok chcemy robić coś dla realizacji postawionych sobie celów Akcji. Zrealizowaliśmy już kilka projektów w ramach Teraz (gdzie obecnie leczyć zeza w Warszawie) Hłasko - w czerwcu 2008 roku ufundowaliśmy nową ławkę przy grobie pisarza, w sierpniu 2008 zorganizowaliśmy wystawę zdjęć i grafik młodych twórców inspirowanych Hłaską na stacjach warszawskiego metra, a w październiku podobną wystawę otworzyliśmy w jednej z najnowocześniejszych i największych bibliotek w Polsce - we wrocławskiej Mediatece. W styczniu, lutym oraz marcu 2009 roku zorganizowaliśmy w Warszawie i Wrocławiu cykl Spotkań z Hłaską. Składały się na nie dyskusje, pokazy filmowe i prezentacje literackie utworów pisarza. Wystawa Hłasko na Brackiej to kolejny element Akcji, której finał planowany jest na 14 czerwca 2009 roku, kiedy to zostanie otwarty odrestaurowany grób Marka Hłaski na warszawskich Powązkach.

W razie pytań jestem do dyspozycji pod niniejszym adresem e-mail oraz telefonem komórkowym (507-026-309). Serdecznie zapraszam na otwarcie wystawy - 14 kwietnia (wtorek) o godzinie 14.00 na parterze Pałacu Larischa (ul. Bracka 12).

Marcin Żukowski
Źródło: MłodaRP
19-07-02 12:03:02