X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina w Warszawie

Chopiniana
Festiwal, popularyzujący życie i twórczość najwybitniejszego polskiego kompozytora. Organizatorzy realizują go pomijając formę tradycyjnego recitalu. Koncerty, spektakle teatralne i baletowe, wystawy, pokazy mody (często plenerowe) odbywają się w Warszawie w obiektach związanych z osobą Fryderyka Chopina.

Organizowany zazwyczaj w ostatni tydzień lipca, festiwal na stałe wpisał się już do kalendarza najbardziej znanych letnich imprez w Polsce, gromadzi też ogromne ilości widzów i słuchaczy. W 2004 roku został uznany za najliczniejszy pod względem ilości osób na widowni w Polsce (dane uzyskane od Portalu InfoChopin).

Tradycją Chopinianów są koncerty w miejscach, związanych w różny sposób z życiem i twórczością kompozytora. Koncerty w Bazylice św. Krzyża, gdzie spoczywa Serce Chopina i w Belwederze, gdzie młody kompozytor grywał Wielkiemu Księciu Konstantemu podczas prywatnych audiencji, to już tradycja tego festiwalu. W każdym roku Chopiniana goszczą w Łazienkach Królewskich, między innymi pod Pomnikiem Chopina – w najbardziej chyba znanym miejscu chopinowskich koncertów. Kolejne edycje festiwalu utrwalają wizerunek kompozytora jako człowieka i twórcy, nierozłącznie związanego z Warszawą, kreśląc za każdym razem nowe szlaki chopinowskie a nawet całą chopinowską mapę Warszawy.

Fryderyk Chopin był nie tylko wybitnym pianistą i kompozytorem, miał również zainteresowania literackie, ogromne poczucie humoru i talent komiczny a jego życie i pełne emocji dzieła nieustannie inspirują artystów różnych dziedzin sztuki do tworzenia nowych. Dlatego Chopiniana to festiwal wielu sztuk, gdzie obok koncertów kameralnych i symfonicznych znalazły się takie imprezy, jak: wieczór filmowy, spektakle teatralne, wieczór baletowy, pokaz mody, inspirowanej muzyką Chopina, Chopin na jazzowo, Chopin w piosence polskiej oraz koncerty, kierowane do najmłodszej widowni.

Jak do tej pory, w Festiwalu wzięło udział wiele znanych postaci świata muzycznego z Polski i z zagranicy, i to nie tylko gwiazd muzyki klasycznej, ale także rozrywkowej. Chopiniana zaszczycili swoją obecnością m.in.: Agnieszka Duczmal wraz z Orkiestrą Kameralną Amadeus, Ingrid Fliter, Kevin Kenner, Adam Makowicz, Lora Szafran, Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, Piotr Paleczny, Piotr Machalica, Katarzyna Groniec, Joanna Trzepiecińska, Bogdan Hołownia oraz wielu młodych artystów, znanych zespołów i orkiestr.

Dni Fryderyka w Warszawie odbędą się od 27 do 31 lipca 2008r.

Konstancja, Maria i George czyli Kobiety Chopina

1224-1.jpg
W koncercie "Inny świat, Monsieur Chopin" biorą udział trzy aktorki - wokalistki, które – choć współczesne – reprezentują silne trzy typy kobiecości – tak jak obrosłe legendą trzy najważniejsze kobiety – miłości Chopina; romantyczną i zjawiskową Konstancję Gładkowską – Joanna Trzepiecińska, swojską, polską i ciepłą Marię Wodzińską – Magda Smalara i męską, silną i ambitną George Sand – Małgosia Czajka. To trzy współczesne, jakże różne artystki – aktorki, wokalistki i interpretatorki w rolach sugerujących tylko te trzy legendarne postacie z życia Chopina.

Joanna Trzepiecińska jako obraz Konstancji Gładkowskiej - pierwszej wielkiej romantycznej i niespełnionej miłości Chopina, której muzyczny portret oddany w Koncercie f-moll jest jednym z najpiękniejszych, najsłodszych muzycznych portretów kobiecych w dziejach.

Magda Smalara jako sugestia postaci Marii Wodzińskiej – dziwnej, listownej narzeczonej Chopina, uosabiającej jego marzenia za swojską, polską, pełną ciepła rodziną.

1225-1.jpg
Małgosia Czajka jako George Sand – legendarna kochanka Chopina, właściwie nie do końca spełniona artystka, która wprowadziła w jego życie zarówno pewnego rodzaju czasową stabilizację, jak i niepokój, rozedrganie i niepewność.

Charakterystykę każdej z trzech kobiet odnajdziemy w kobietach nam współczesnych. Mimo upływu czasu, cechy ludzkie pozostają niezmienne, podobnie jak problemy i relacje między ludźmi. Trzy współczesne aktorki w czasie koncertu "Inny świat, Monsieur Chopin" udowodnią tę uniwersalną prawdę.

Festiwal "CHOPINIANA - VI Dni Fryderyka Chopina w Warszawie"

PROGRAM FESTIWALU
27 lipca br. Inny świat, Monsieur Chopin
godzina: 20.30
miejsce: Amfiteatr Łazienki Królewskie

Wykonawcy:
Magda SMALARA, Małgorzata CZAJKA, Joanna TRZEPIECIŃSKA,
Piotr MACHALICA, Janusz SZROM – śpiew
Jan ZEYLAND – fortepian, kier. art., Damian KURASZ – gitara,
Mirosław WIŚNIEWSKI – kontrabas, Grzegorz POLISZAK – perkusja,
Kwartet smyczkowy OPIUM; Andrzej PONIEDZIELSKI – prowadzenie

Inny świat, Monsieur Chopin to kilkanaście najbardziej wartościowych, znanych ale także nieznanych piosenek ze słowami wybitnych polskich poetów i autorów tekstów oraz kompozytorów. Tekstem lub muzyką wiążące się z życiem i twórczością Fryderyka Chopina, z jego związkami z Polską, Warszawą, Mazowszem z także z drugą ojczyzną – Francją. Muzyka dużej liczby piosenek to kompozycje niezależne, często stylizacje melodii i harmonii chopinowskich, wiele z nich zawiera też dokładne cytaty z utworów Chopina. Znaczną grupę tego repertuaru stanowią utwory, w których tekst został napisany przez współczesnych autorów bezpośrednio do miniatur instrumentalnych Fryderyka Chopina, co pozwala również w nowy sposób spojrzeć na twórczość tego kompozytora. Duży walor informacyjny piosenek, ich ogromna wartość artystyczna, lekkość i ładunek humoru w nich zawarte, składają się na niezwykle atrakcyjną i jedyną w swoim rodzaju, muzyczno-literacką opowieść o Fryderyku Chopinie, jego sztuce, życiu i związkach z Polską, jej kulturą, tradycją, historią i obyczajowością.

28 lipca br. Chopin – ex-sătŭrō
godzina: 20.30
miejsce: Amfiteatr Łazienki Królewskie

Wykonawcy:
WARSZAWSKI TEATR TAŃCA
Aleksandra DZIUROSZ - choreografia
Gerard PRZYBYTNIAK - reżyseria

Ideą choreograficzną kompozycji tanecznej "Chopin – ex-sătŭrō" jest ukazanie interpretacyjnej wielopoziomowości muzyki Fryderyka Chopina i próba uchwycenia jej w ramy spektaklu teatru tańca, gdzie ruch (taniec w technice współczesnej), światło i kostium, połączone ze sobą, stanowić będą dodatkowy aspekt wyrazowy.
Inspiracją dla powstania spektaklu stały się, poza oryginalnymi utworami Fryderyka Chopina, aranżacje jego dzieł dokonane przez współczesnego kompozytora – Leszka Możdżera. Koncepcja reżyserska spektaklu oparta jest na poddaniu pod wzajemne oddziaływanie tanecznych obrazów stworzonych na przemian w oparciu o aranżacje i oryginalne utwory muzyczne Fryderyka Chopina.

29 lipca br. Inspiracje
godzina: 18.00
miejsce: Muzeum I.J. Paderewskiego Łazienki Królewskie

Wykonawcy:
Jagoda SOKOŁOWSKA – flet
Małgorzata ZALEWSKA – harfa
Piotr RANGNO – akordeon
Krzysztof PEŁECH – gitara
GLASS DUO + flet, obój, altówka, wiolonczela
Męski Zespół Wokalny MUSICA SACRA
Andrzej KRUSIEWICZ - prowadzenie

Fryderyk Chopin –najbardziej znane polskie nazwisko na świecie. Pół życia spędził we Francji, a muzyka - cała polska. Fryderyk Chopin jako pierwszy nadał muzyce ludowej swego kraju światową rangę i dzięki niezwykle nowatorskiemu i subtelnemu stylowi swych kompozycji wprowadził polskie tańce na wyżyny sztuki. Ma cały czas wpływ na kolejne generacje artystów i kompozytorów. W programie koncertu pojawią się nie tylko utwory kompozytora, ale m.in. A. Tansmana, E. Bozzy, B. Andrèsa, A. Piazzoli.

30 lipca br. Mistrz i uczeń
godzina: 18.00
miejsce: Estrada za Starą Pomarańczarnią lub Amfiteatr Łazienki Królewskie

Wykonawcy:
Justyna LECHMAN – fortepian, Maria SYDOR – fortepian,
Elżbieta KARAŚ-KRASZTEL – fortepian, Agata IGRAS-SAWICKA – flet
Romuald GOŁĘBIOWSKI – klarnet, Paweł PAŃTA – kontrabas, Kwartet PRIMA VISTA

W programie zostaną wykonane utwory m.in. M. Góreckiego – dwa Koncerty fortepianowe w Stylu Młodego Chopina, J. Krogulskiego - Mazourka à la Chopin e-moll, F. Chopina - Rondo c-moll op. 1 oraz J. Elsnera (który na świadectwie wpisał młodemu muzykowi F. Chopinowi: "szczególna zdatność, geniusz muzyczny") - Septet D-dur na flet, klarnet, skrzypce, altówkę, wiolonczelę, kontrabas i fortepian.

31 lipca br. Maraton pianistyczny
godzina: 16.00
miejsce: Pomnik Fryderyka Chopina Łazienki Królewskie

Wykonawcy m.in. Mirosława LACHOWSKA, Michał KUROWSKI, Łukasz NAGÓRKA,
Mariusz ADAMCZAK, Karolina MARCHLEWSKA, Paweł KOWALSKI, Konrad MIELNIK - prowadzenie

Tradycyjnie, festiwal Chopiniana kończy wielogodzinny koncert, odbywający się pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich podczas którego zaprezentujemy 6 - 7 młodych polskich pianistów, legitymujących się sukcesami na międzynarodowych konkursach.

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zastrzega sobie prawo do dokonania zmian w programie festiwalu.
Źródło: Hanna Białoń, Kostrzewa PR
17-09-18 06:33:42