X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

"Pojedynek Anny Marii Karczmarskiej

Pojedynek
W Galerii Białej w Lublinie19 września br. Anna Maria Karczmarska prezentuje swój najnowszy film pt. "Pojedynek" (4'30'', 16 mm) w konwencji czarno-białej.

Jego akcja rozgrywa się w dzielnicy Praga Północ w Warszawie. Inspiracją wyboru tego miejsca jest kamienica bankowa poznań - więcej treści na ten temat -, którą artystka nazywa, ze względu na obecny wygląd -"ślepą, głuchą i niemą". Bohaterowie filmu odprawiają swoisty rytuał. W konsekwencji artystka odbywa pojedynek z okaleczoną, monumentalną architekturą. Ona zaś sama komentuje to w taki sposób. Film "Pojedynek" powstał na zasadzie eksperymentu formalnego. Nie po to żeby opowiedzieć historię, lecz by nadać autonomię językowi filmowemu i poprzez wyodrębnienie tej autonomii pozwolić mu poprowadzić widza przez "rytuał przejścia" wraz z bohaterką.

W filmie występują:
Anna-Maria Karczmarska, Mateusz Adamczyk, Arkadiusz Tworus
Zdjęcia: Robert Mleczko
Muzyka: Mateusz Adamczyk
Montaż: Anna-Maria Karczmarska, Robert Mleczko
Scenariusz, Scenografia, Kostiumy: Anna-Maria Karczmarska

Anna Maria Karczmarska (ur. 1981) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się filmem, fotografią, performance oraz projektuje scenografię i kostiumy teatralne.
W swoich pracach wcielając się w różne postacie kobiece, przedstawia siebie w specyficznych i określonych konwencjach. Stawiając w nich pytania o tożsamość i wieloznaczność pojmowania płci na różnych płaszczyznach, demaskuje stereotyp kobiecości. Interesuje się przekraczaniem pojęcia tabu. Artystka tworzy teatralny świat, pełen rekwizytów i symboli ukazując siebie jako wyalienowaną figurę.
Źródło: Maria Moykowska, Kostrzewa PR
18-06-06 07:08:03