X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Noc Kultury w Lublinie 2010

Co roku w czerwcową noc Lublin proponuje niepowtarzalne wydarzenie społeczno-kulturalne – Noc Kultury. Jest to manifestacja miasta, które postanowiło starać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Instytucje, organizacje, artyści, animatorzy kultury i wszyscy chętni wspólnie tworzą ten cykliczny projekt, zaskakujący swoim rozmachem i dynamiką, ujawniający olbrzymi potencjał kulturalny Lublina.

Noc Kultury inspiruje do odkrycia klimatu miasta, ożywiając dziełami sztuki ulice, zaułki, dzielnice, miejsca nieznane i zapomniane, budząc w uczestnikach wrażliwość artystyczną, zachęcając do czynnego udziału w życiu kulturalnym.

Noc Kultury w Lublinie plan


Podczas Nocy Kultury wszystkie instytucje kulturalne oferują darmowy wstęp oraz specjalne atrakcje, a publiczność do rana spaceruje po ulicach miasta. Najważniejszą sceną wydarzeń Nocy Kultury jest publiczna przestrzeń miejska, gdzie teatry o światowej renomie stają na równi z ulicznymi artystami, muzyka symfoniczna przeplata się z jazzem, folkiem i elektro-funkiem. Zdarzyć się może wszystko: koncerty na dachach budynków, na dziedzińcach i placach, performance i happeningi na skwerach i w zaułkach, instalacje plastyczne na głównej arterii miasta, spektakle w bramach czy fontannach miejskich, pokazy mody na schodach (zobacz schody kręcone drewniane) urzędowych gmachów, kino samochodowe i w salach Magistratu. Wszystkie te wydarzenia, których liczba co roku się zwiększa przyciągają do Lublina dziesiątki tysięcy osób.

Za pomocą tegorocznej, czwartej już Nocy Kultury chcemy przypomnieć Lublinianom o tym, że najstarsza część Lublina - Stare Miasto w granicach murów oraz przyległa doń część śródmieścia, została w 2007 roku uznana Pomnikiem Historii Państwa Polskiego, tytułem przyznawanym najcenniejszym zabytkom w Polsce. Większość wydarzeń Nocy Kultury odbędzie się przede wszystkim w obszarze Pomnika. Będzie to szansa na zobaczenie na nowo i odczarowanie naszego dziedzictwa. Przestańmy naszą zabytkową Starówkę, nasze unikalne urbanistyczne dziedzictwo traktować jak zagrożenie klasówką z historii. Poczujmy życzliwy oddech całej armii prapradziadów na naszych plecach, złapmy go, jak wiatr w żagle na kursie w przyszłość.

W nocy z 5 na 6 czerwca 2010 r. proponujemy zagłębienie się w miejsca bardziej kameralne, niezwykłe, zejście z głównych ulic i pokazanie tego, co na co dzień umyka – magicznych podwórek ukrytych w centrum, mniej uczęszczanych uliczek, bram i przejść Starego Miasta, takich jak na przykład labirynt podwórek, furt i bram pomiędzy ulicami Archidiakońską i Grodzką.
Źródło: Filia Centrum Kultury w Lublinie
19-09-23 14:05:03