X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

"Słowodaję"- Festiwal opowiadaczy

słowodaję festiwal opowiadaczy
Piątek 3 lipca
Wirydarz Klasztoru o. Dominikanów


20:00 Pieśni Dziadowskie / Tomasz Rokosz
Muzyczna opowieść przekazana przez wędrownego lirnika, który dawno temu spełniał funkcje radia i telewizji. Wątki różne – heroiczne i religijne, smutne i zabawne, ale ważne, godne przemyślenia.
Opowie i zagra – Tomasz Rokosz

20:30 Księżycovo/ Studnia O
Koncert zespołu Księżycovo. Księżycovo oznacza szczególny stan ducha przepełniony poczuciem tajemnicy i zachwytem. Na magicznym wehikule muzyki zabierzemy się w surrealistyczną podróż na księżyc, a może i dalej jeszcze…

Muzyka zespołu to autorskie kompozycje oparte na dialogu gitary klasycznej i akordeonu (Robert Lipka jest jednym z najlepszych akordeonistów polskiej sceny folkowej, laureatem festiwalu Nowa Tradycja w Warszawie, znanym z występów w zespołach, m.in.: Swoją Drogą czy Balkan Sevnah). Piosenki mają często formę otwartą na elementy improwizacji i kontaktu z publicznością. Klimat całości współtworzą poetyckie teksty amerykańskiego poety awangardowego – e.e. cummingsa, w których liryczny, bajkowy nastrój łączy się z surrealistycznym obrazowaniem i zaskakującą pointą.

Śpiew - Inga Julia Dembowska, akordeon- Robert Lipka, opowiadanie, gitara - Jarek Kaczmarek

Sobota 4 lipca
Ogród Gramoffonu (wejście od ul. Jezuickiej)


15:00 Karawana / Michał Malinowski
Opowieści pustynne inspirowane baśniami Wilhelma Hauffa i bajkami marokańskimi. Pod osłoną nocy członkowie karawany zbierają się wokół ognia i opowiadają najróżniejsze baśnie.
Opowie - Michał Malinowski

16:00 Bajka O królu, który świat chciał uszczęśliwić / Studnia O
Bajka o królu, który świat chciał uszczęśliwić i co z tego wynikło…
Opowie – Jarek Kaczmarek

16:30 Legendy z Trupomarketu / Michał Malinowski
Opowieści o tym co najbardziej odrażające, wstrętne i obrzydliwe..... dla wszystkich lubiących chwile grozy. Całość stworzona została w oparciu o tradycyjne motywy podań ludowych o zmorach, strzygach, wampirach i innych makabrycznych postaciach z Polski, Europy i innych kontynentów.
Opowie Michał Malinowski

20:00 Koncert Lechistan Trio
Lechistan trio zabierze nas w muzyczną opowieść do Indii, Persji, Turcji, a także świata dźwięków eksperymentalnych i jazzu.
Magdalena Tejchman: ney flet i szałamaja
Wojtek Lubertowicz: instrumenty perkusyjne
Hubert Połoniewicz: kanun

21:30 Charaktery Marrakeszu / Trio Baja
Projekt "Charaktery Marrakeszu". Zaskakujące figury z talii kart indywidualności. Zbiór opowiadań, niepopularnych typów osobowości inspirowanych studium charakterów Teofrasta z Erezos (IV w. n.e.).
Opowie – Przemek Buksiński, Muzyka – Karol Gadzało i ktoś

Niedziela 5 lipca
14:00 Opowieści klasztorne / oo.Dominikanie / Klasztor Dominikanów

Historie, legendy o powstaniu zakonu ojców Dominikanów opowiedziane w murach ich klasztoru. Czy wyjawiona zostanie jakaś tajemnica, legenda? Na co mamy się przygotować? To wiedzą tylko oo Dominikanie, którzy opowiedzą i oprowadzą nas po zakątkach klasztoru.

Plac przy Teatrze Andersena
15:00 Kosmyk dzieweczka, pójdź do taneczka – bajki słowiańskie / Studnia O

Bajka jak świat stara o dziewczynie, która tańczyć nie chciała i diabła pokonała. Pełna zagadek opowieść o zagadkowej księżniczce.
Opowiedzą: Jarek Kaczmarek, Małgorzata Litwinowicz. Muzyka: Robert Lipka – akordeon.

16:00 Stragan Metafor / Michał Malinowski
Opowieści z różnych kultur związanych z myśleniem irrealnym i zaskoczeniem niemożliwością. Poznamy opowieści inspirowane Rakugą - japońską formą sztuki opowiadania oraz współczesną literaturą izraelską.
Opowie – Michał Malinowski

17:00 Opowieści dziwnej treści / imprezy (zobacz szczegóły tu...) Otwarta
Zapraszamy wszystkich nieśmiałych by się ośmielili, odważnych by się odważyli, zabawnych by nas rozbawili. dźwięk (look odwieź www) otwarta dla tych, którzy opowieści umiłowali i chętnie by je pokazali.

Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów

20:00 Straszne Opowieści / Studnia O

Zapraszamy na opowieści z dreszczykiem o wampirach, strachach i wiłach z wykorzystaniem mrocznych, mało znanych wątków z baśni Andersena.  
 
Opowiedzą: Jarek Kaczmarek, Małgorzata Litwinowicz.
Muzyka: Robert Lipka – akordeon.

21:00 Tajbełe i jej demon / Witold Dąbrowski Teatr NN
Tajbełe i jej demon oparta jest na opowiadaniu Isaaca B. Singera. Historia mówiąca o miłości demona i kobiety Tajbełe staje się powodem do rozmyślań na temat istoty dobra i zła.
Opowie – Witold Dąbrowski,
muzyka - Jarosław Adamów

WARSZTATY OPOWIADANIA

5 – 7 lipca 2009 (3 x 3 godz.)
Koszt: 70 zł
Prowadzenie: Jarek Kaczmarek /Studnia O/


Warsztaty skierowane są do wszystkich osób chcących opowiadać i słuchać opowieści – współtworzyć i doświadczyć "sytuacji opowiadania". Kulminacją warsztatu będzie wspólna biesiada i zabawa, podczas której uczestnicy zaprezentują przygotowane opowieści.

Praca warsztatowa będzie obejmowała "opowieść osobistą" – opowiadanie historii z życia wziętych oraz opowieści literackich – w jaki sposób ożywić przeczytany tekst - nadać mu taką intensywność, jaką mają opowieści czerpane z własnego doświadczenia?

Wybór i przygotowanie opowieści uczestników poprzedzi praca – w formie gier i zabaw - nad elementami warsztatu opowiadacza: wyobraźnią i pamięcią (zapamiętywanie opowieści nie jako tekstu lecz kompozycji obrazów), głosem i sposobem posługiwania się ciałem (można opowiadać leżąc, stojąc czy tańcząc!), umiejętnością nadawania opowieści rytmu i muzyczności.

Program zawiera elementy zainspirowane warsztatami prowadzonymi przez mistrzów opowieści Natalie Le Boucher i Bruno De La Salle'a z Francji oraz Jihada Darwiche'a z Libanu.

Jarosław Kaczmarek – opowiadacz, gitarzysta, autor opowiadań i piosenek. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia "Grupa Studnia 0" , które skupia ludzi, którzy uprawiają sztukę opowiadania w różnorodnych formach. W ciągu dziesięcioletniej działalności "Grupa Studnia O." wypracowała własny model pracy, organizując wydarzenia na różną skalę – od kameralnych spotkań zogniskowanych wokół jednego wybranego tematu z udziałem niewielkiej liczby gości do przedsięwzięć gromadzących nawet do kilkuset osób.

Warsztaty skierowane są do wszystkich osób chcących opowiadać i słuchać opowieści – współtworzyć i doświadczyć "sytuacji opowiadania".

Zapisy i informacje – Warsztaty Kultury, ul. Popiełuszki 5, Lublin, tel. 081 533 09 04
Źródło: Filia Centrum Kultury w Lublinie
19-10-22 14:07:42