X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Zaczarowany owoc

cudowny owoc
Opracowanie: http://commons.wikimedia.org
"Cudowny owoc", znany także jako "cudowna jagoda" (łac. Synsepalum dulcificum Daniell Sapotaceae - czyli Synsepal Słodki) pochodzi z tropików zachodniej Afryki. Zadomowił się tam na gorących, mokrych nizinach. Roślina ta nie toleruje zimna. Jej owoce rozmiarem zbliżone są do winogron.

Niesamowitą popularność, zwłaszcza wśród kulinarnych sław, zdobył dzięki specyficznym właściwościom. Owoc w swoim składzie ma mirakulinę, która działa na receptory smaku. Blokuje prawidłowy odczyt smaków kwaśnych i gorzkich. W wyniku tego działania produkty kwaśne nagle smakują jak słodkie. Działanie owocu jest krótkotrwałe, ale ile radości niesie słodki smak cytryny, albo irlandzki Porter o smaku koktajlu czekoladowego?!

W Nowym Jorku i San Francisco owoc dostępny jest w formie pastylek (z suszonych owoców). Bardzo modna jest nowa forma rozrywki z jego udziałem. Zabawa polega na rozgryzaniu pastylek z suszonego owocu Synsepalu słodkiego, a następnie "pożeranie" olbrzymich ilości produktów spożywczych, które rzecz jasna uroczo bawią konsumentów zmienioną nutą smaku. Na pewno nie rozbawi to osób na diecie lub skłonnością do tycia.

Wielka Brytania tak bardzo pokochała owoc, że na realizację zamówień potrafią czekać nawet parę tygodni. Aż zazdrość bierze, kiedy pomyślę o tysiącach funtów zarabianych przez sprzedawców internetowych. Większość z nich zaczęła sprzedaż przed "falą popularności", a dziś zarabia krocie.

Badania nad "cudownym owocem" nadal trwają. Podobno pomaga chorym przechodzącym przez chemioterapię. Leczenie chemioterapią powoduje nieprzyjemny, metaliczny posmak, który jest mniej odczuwalny dzięki działaniu owocu.

Przykładowe połączenia smaków cudownego owocu z innymi produktami
Mało kto zdecydowałby się napić octu, po magicznym owocu kwaśne nuty smakowe nikną i stają sie słodkie!
Ananas - staje się jeszcze słodszy, jak owoc kandyzowany
Cytryna - jest chyba ulubionym produktem degustacyjnym. Nic dziwnego! "Magiczne" właściwości Synsepalu zamieniły kwaśny miąższ cytrynowy w delikatny smak słodkiej lemoniady czy sorbetu cytrynowego.

Gdzie można kupić zabawny owoc?
Niestety popyt zdecydowanie przewyższa podaż. Jako jedyne znane mi źródła handlu tym produktem w internecie są strony:

autor: Agnieszka Juziuk
Źródło: Stylownik
19-05-02 07:20:02