X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Epidemia otyłości w Polsce

suplement diety
Opracowanie: Kostrzewa PR
Czujemy się dobrze, jeśli akceptujemy swoją figurę. Dążymy do tego, by wyglądać powabnie i by jak najwięcej osób to dostrzegało. Radość z własnego wyglądu przekłada się na czerpanie radości z życia. Szczupła sylwetka to także zdrowe ciało, a w zdrowym ciele zdrowy duch. Tymczasem z tą zdrową sylwetką w Polsce jest w ostatnich latach coraz większy kłopot. Na tyle duży, że można mówić już o epidemii otyłości.

Kiedy mówimy o otyłości?
O otyłości możemy mówić wtedy, kiedy tkanka tłuszczowa nadmiernie się rozrasta. Wiąże się to z pogorszeniem stanu zdrowia i zwiększonym ryzykiem śmiertelności. Wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index – BMI) czyli iloraz masy ciała wyrażonej w kg przez wzrost wyrażony w metrach do kwadratu, określa proporcje naszej sylwetki. Wskaźnik ten współgra z zawartością tłuszczu w organizmie osób dorosłych lecz nie określa dystrybucji tkanki tłuszczowej. Prawidłowy BMI to do 25 kg/m2, nadwaga mieści się w przedziale 25-30 kg/m2, a otyłość przekracza 30 kg/m2. Bardzo istotne jest także rozmieszczenie tkanki tłuszczowej.

Rodzaje otyłości
Otyłość centralna powoduje wzrost śmiertelności wywołanej chorobą niedokrwienną serca. Narażeni na nią są chociażby kierowcy ze względu na brak jakiegokolwiek ruchu. Otyłość jest wynikiem naszych zaniedbań. W codziennym jadłospisie funkcjonuje zbyt kaloryczna dieta, której nie równoważymy aktywnością fizyczną. To przyczynia się do gromadzenia tkanki tłuszczowej.

Ze względu na przyczynę prowadzącą do rozwoju otyłości wyróżnia się otyłość prostą lub wtórną. Prosta wynika z różnicy między dostarczaniem a pozbywaniem się energii. Wtórna jest następstwem chorób powodujących zaburzenie tej równowagi. W otyłości dochodzi do licznych zaburzeń metabolicznych i hemodynamicznych, które czy to bezpośrednio (zwiększenie się masy tłuszczowej) czy to pośrednio (zmiany metaboliczno-hormonalne) wpływają na rozwój dodatkowych chorób i dalszy stan pacjenta. Raport WHO wykazał, że prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań otyłości jest różne w zależności od rodzaju choroby. Ze znacznym zwiększeniem ryzyka mamy do czynienia w odniesieniu do cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń gospodarki lipidowej, zespołu bezdechu sennego, niewydolności serca, chorób pęcherzyka żółciowego. Umiarkowane zwiększenie ryzyka dotyczy choroby niedokrwiennej serca, chorób zwyrodnieniowych stawów, hiperurykemii i dny moczanowej. Łagodnie zwiększone ryzyko dotyczy z kolei wystąpienia nowotworu złośliwego (piersi, endometrium, okrężnicy), hormonów płciowych, upośledzenia płodności, nieprawidłowości płodu w wyniku otyłości matki.

Podział na otyłość brzuszną i pośladkowo-udową rozpatrujemy podczas omawiania powikłań otyłości. W typie brzusznym dochodzi do rozwoju zespołu polimetabolicznego, który wiedzie do miażdżycy i choroby wieńcowej. Otyłość pośladkowo-udowa prowadzi do niewydolności żylnej kończyn dolnych i zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego.

Jakkolwiek byśmy nie dzielili otyłości, wiemy, że nadmiar tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, które są najczęstszą przyczyną zgonów. Żeby tego uniknąć, a przynajmniej zminimalizować ryzyko, powinniśmy pomyśleć o zmianie swoich nawyków żywieniowych oraz o zwiększeniu aktywności fizycznej.

suplementy diety
Otyłość w Polsce
W Polsce odsetek osób otyłych stale rośnie, a najlepiej świadczą o tym wyniki badań POL-MONICA BIS przeprowadzone wśród ludności zamieszkującej prawobrzeżną Warszawę i byłe województwo tarnobrzeskie. Wykazano, że odsetek osób spełniających kryteria otyłości (zarówno mężczyzn jak i kobiet) jest porównywalny z danymi dla całej Europy (22% kobiet i 15% mężczyzn). Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wskazywano postępującą mechanizację pracy i rozwój cywilizacji. Można zauważyć, że czynniki będące miarą postępu sprawiają, że prowadzimy siedzący tryb życia.

We współczesnej Polsce stawia się na karierę, co wiąże się z dużym ładunkiem stresu i przepracowaniem. Nie dbamy o racjonalne odżywianie ani o stan kondycji fizycznej. Życie w nieustannym pędzie sprawia, że robimy wszystko "na szybko" i nie zauważamy, że rośnie nam nadwaga a potem stajemy się otyli. Nie bagatelizujmy tego zagrożenia. Ruch jest nam bezwzględnie konieczny. Wpływa korzystnie na krążenie krwi, a krew odżywia tkanki. Co więcej, życie w ruchu zapobiega cukrzycy. Uprawiajmy go wszakże z głową, systematycznie, w rozsądnych ilościach bez nadmiernego obciążania organizmu. We Europie Wschodniej Polska zalicza się do wąskiego grona państw, w których od początku lat 90. następuje spadek zachorowalności i umieralności na chorobę niedokrwienną serca. Dalszy rozwój profilaktyki chorób układu krążenia może być trudny w warunkach narastania odsetka ludzi otyłych. Dotychczasowe sukcesy w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca są prawdopodobnie efektem zarówno poprawy stylu życia, szczególnie żywienia (w tym profilaktycznej suplementacji diety preparatami wspomagającymi układ krążenia jak np. Novocardia), jak i wdrażania nowych metod zachowawczego i inwazyjnego leczenia miażdżycy.

Stawiamy na profilaktykę
W profilaktyce chorób układu krążenia wywołanych m.in. otyłością, złymi codziennymi nawykami, pomocne mogą okazać się odpowiednie suplementy diety takie jak Novocardia i Diabetamid. Oczywiście, pamiętajmy o tym, że ich działanie będzie tym efektywniejsze, im większe nasze zaangażowanie w poprawę własnego stylu życia. Odżywiajmy się zatem racjonalnie, jedząc dużo produktów zbożowych i odrzucajmy "zasiedziały tryb życia". Postępowanie dietetyczne ma na celu ograniczenie spożycia energii, z kolei aktywność fizyczna zwiększenie efektywności w jej gospodarowaniu. Trudno wyobrazić sobie przerwy w pracy na zajęcia sportowe, ale zadbajmy, by czas wolny upływał nam na aktywności ruchowej a nie wpatrywaniu się w telewizor, leżąc na kanapie. Nawet zwykły spacer ma zbawienny wpływ na nasz organizm.

Diabetamid i Novocardia – duet idealny
Żeń-szeń zawarty w suplemencie Diabetamid korzystnie wpływa na fizjologiczny poziom glukozy we krwi, a ekstrakt z kozieradki pospolitej stymuluje fizjologiczne wydzielanie insuliny. Chrom zawarty w preparacie wpływa na produkcję insuliny, zwiększa magazynowanie glukozy w mięśniach pod postacią glikogenu, ale także – co ważne w cukrzycy i jej profilaktyce – przeciwdziała powstawaniu otyłości, gdyż ogranicza odkładanie się tłuszczów w tkance podskórnej. Biotyna zwiększa z kolei wrażliwość na insulinę, co korzystnie wpływa na enzymy biorące udział w metabolizmie glukozy.

Pogodzenie się z otyłością grozi zespołem metabolicznym a powikłania zespołu metabolicznego zagrażają naszemu życiu.
Wieloskładnikowy suplement diety jakim jest Novocardia, posiada tak dobrane składniki, by jak najefektywniej wpływać na stan układu krążenia. Preparat zawiera wysokogatunkowy olej rybi z kwasami EPA i DHA w specjalnie dobranych proporcjach, kwas foliowy, witaminy B6 i B12, wyciąg z czosnku (reguluje poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, uelastycznia ściany naczyń krwionośnych) i jako przeciwutleniacz - witaminę E.

Wzbogacanie codziennej diety w kwasy omega-3 (EPA i DHA) i witaminy jest szczególnie ważne dla osób, które mają problemy z układem krążenia, poziomem cholesterolu, czy też ciśnieniem krwi.
Produkt ma dokładnie oznaczoną ilość EPA i DHA w 1 kapsułce, co ułatwia ustalenie w jakim stopniu zalecana dawka preparatu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3.

Zdrowy rozsądek
Nie dajmy się zwariować modzie na wieczne odchudzanie. Niemniej, zachowajmy zdrowy rozsądek i nie pozwólmy zaniedbać się naszemu ciału. Każdy 'nadprogramowy' kilogram to zagrożenie dla naszego zdrowia. Pomyślmy zatem o tym zanim będzie za późno, bo każdy z nas doskonale wie, iż łatwiej zapobiegać niż później się odchudzać i leczyć z chorób, które mają bezpośrednie zagrożenie dla naszego życia.

Opracowano na podstawie:
D.Pupek-Musialik, M. Kujawska-Łuczak, P.Bogdański, Otyłość i nadwaga – epidemia XXI wieku, Przewodnik Lekarza 1/2008.

M.Buksińska-Lisik, W.Lisik, T. Zaleska, Otyłość (przeskocz: www.sklep.sport-max.pl/Zrzuc-tluszcz-przy-pomocy-zegarka-blog-pol-1496835866.html) – choroba interdyscyplinarna, Przewodnik Lekarza 1/2006.

M. Białkowska, W. B. Szostak, Otyłość. Problem o rosnącym znaczeniu w podstawowej opiece zdrowotnej, Przewodnik Lekarza 4/2000.

Epidemia otyłości,
Źródło: Adam Mikołajczyk, Kostrzewa PR
18-06-22 15:18:18