X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Zamek Czocha

Zamek Czocha
Opracowanie: Wikipedia.pl
Zamek Czocha to obronny zamek położony we wsi Czocha nad Zalewem Leśniańskim, ok. 105 km na zachód od Wrocławia. W latach 1241 – 1247 stanowił on warownię graniczną na pograniczu śląsko-łużyckim. Od 1306 roku przeszedł on w posiadanie rodziny von Biberstein.

Parę lat później został włączony do księstwa Henryka I Jaworskiego, a potem przeszedł we władanie rodu von Nostitz, który dokonał jego przebudowy wzmacniając tym samym jego mury obronne. W 1793 cały zamek spłonął w pożarze – zniszczeniu uległy dachy, wieża, zbrojownia oraz część mieszkalna. W latach 1909 – 1912 pozostałości zostały odbudowane, jednak zniszczono wtedy wiele zachowanych, najstarszych fragmentów kompleksu. Po II wojnie światowej zamek był wielokrotnie okradany i przechodził z rąk do rąk. Od września 1996 publicznie zamek został dostępny jako ośrodek hotelowo-konferencyjny. Od 2006 roku właścicielem była Agencja Mienia Wojskowego. Obecnie obiekt należy do jednej z sieci hotelowych.

Sam obiekt stanowił i stanowi inspirację dla wielu reżyserów oraz scenarzystów filmowych. Kręcono tu między innymi takie filmy jak: "Wiedźmin", "Dwa Światy" czy serial "Twierdza Szyfrów". Zamek Czocha został również wiernie odtworzony jako miniatura w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Park ten, jest miejscem, w którym można podziwiać kilkadziesiąt miniaturowych modeli dolnośląskich zamków. Oprócz wspomnianego Zamku Czocha znajdują się tu następujące zminiaturyzowane działa architektury: Pałac i letnia rezydencja Królów Pruskich w Mysłakowicach, Kościół Królów Pruskich w Mysłakowicach, Świątynia Wang, Pałac Myśliwski w Bożkowie, Dom Gerharda Hauptmanna, Starówka Jeleniej Góry, Kościół Św. Maternusa z Lubomierza, Ratusz i kamieniczki Lubomierza, Pałac w Łomnicy, "Dom Wdowy" w Łomnicy, Schronisko "Szwajcarka", Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce, Pałac "Boberstein", Pałac w Karpnikach, Dębowy Pałacyk w Karpnikach, Pałac w Dąbrowicy, Pałac w Wojanowie, Ratusz w Kowarach, Opactwo Cysterskie w Krzeszowie , Cerkiew św. Archanioła Michała w Sokołowsku, Zamek Książ, Dolnośląska chata przysłupowa - Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Domy tkaczy w Chełmsku Śląskim tzw. 12 apostołów, Schronisko "Strzecha Akademicka", Schronisko "Samotnia", Wieża rycerska w Siedlęcinie, Młyn Papierniczy w Dusznikach Zdroju, zamek ryn - więcej opinii na ten temat - Chojnik oraz Kościół Pokoju w Świdnicy. Każda z miniatur posiada opis, z którego dowiemy się między innymi o dokładnej lokalizacji pierwowzoru czy czasie jego budowy. Potocznie nazywana "Kraina Liliputów" była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Dla niektórych turystów stanowi ona stały punkt na trasie karkonoskich wędrówek.

Wnętrze zamku uderza ciepłą, domową atmosferą. Całość podzielona jest na liczne sale tj. Salę Rycerską, Salę Marmurową. Pierwsze piętro stanowi sypialnię państwa Gütschow. Zachowało się tutaj zabytkowe łoże z baldachimem oraz wciąż działające urządzenia sanitarne. Możliwy jest tutaj nocleg dla przybywających turystów. Zamek Czocha to również przykuwająca uwagę wieża widokowa oraz Lochy Głodowe i Izba Tortur. Na szczególną uwagę zasługuje również dziedziniec zamkowy, na którym stoi między innymi armata oraz znajduje się studnia, z która związana jest ciekawa legenda. Podania mówią, że do studni wrzucano damy, co do których wierności panowie żywili podejrzenia. Również dzieci z takich związków nie miały prawa do życia i zamurowywano je żywcem w zamkowych murach.
Zamek dostępny jest codziennie dla zwiedzających w godzinach 10:00 – 15:30. Wycieczka trwa blisko pół godziny i prowadzi przez wszystkie najważniejsze sale. Można też pokusić się o wejście krętymi schodkami na sam szczyt wieży, skąd rozciąga się malowniczy widok.

Artykuł pochodzi z cyklu pisanego specjalnie dla p.t. Ciekawe Miejsca

Autor: Piotr Pokrzywa
20-09-17 07:18:03