X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Mistyfikacja

Mistyfikacja Maciej Stuhr
Już 26 marca w kinach "Mistyfikacja" – długo oczekiwany, kontrowersyjny film o niezwykłym życiu i tajemniczej śmierci Witkacego. W rolach głównych Jerzy i Maciej Stuhrowie oraz plejada polskich gwiazd – Karolina Gruszka, Ewa Błaszczyk, Andrzej Chyra.

"Mistyfikacja" to opowieść o pasji i szaleństwie, miłości i kłamstwie, perwersji i rozkoszy przekraczania granic poznania. Odważna próba nowego spojrzenia na tajemniczą i wielokrotnie podważaną śmierć Witkacego w 1939 roku. Autor scenariusza i reżyser – Jacek Koprowicz, twórca kultowego polskiego horroru pt. "Medium", proponuje nową wersję wydarzeń, w której wielki mistrz, prowokator i skandalista pozoruje samobójstwo, a następnie ukrywa się w mieszkaniu swojej kochanki Czesławy.

Mistyfikacja Ewa Błaszczyk
"Od dawna jestem zafascynowany Witkacym" – mówi reżyser "Zarówno twórczość Witkacego, jak i historia jego życia są niezwykłe". W filmie Koprowicza szalony wirtuoz, wiecznie nienasycony wielbiciel kobiet i skandalista, który głosił, że "Wielkość jest tylko w perwersji" powraca. Akcja "Mistyfikacji" rozpoczyna się, kiedy wydalony z uczelni tuż przed obroną pracy magisterskiej Łazowski (w tej roli Maciej Stuhr), wpada na sensacyjny trop. Z jego dochodzenia wynika, że samobójstwo Witkacego w 1939 roku było mistyfikacją. Rzeczywistość podsuwa kolejne dowody. Kochanka artysty przynosi do Desy swoje nieznane portrety, jedna z jego dawnych kobiet przechowuje kartki, które dostała od Witkacego już po jego rzekomej śmierci. Wszystko wskazuje na to, że mistrz wciąż żyje. Z lubością pije swoje ukochane piwo, podgląda młode dziewczęta, wydaje kobietom perwersyjne rozkazy i uprawia najpiękniejszą ze sztuk – kłamstwo i wszelkie jego odmiany…

Mistyfikacja Maciej Stuhr
Pomysł na film powstawał przez wiele lat. Koprowicz przez długi czas gromadził informacje dotyczące rzekomego samobójstwa twórcy. Punktem przełomowym stała się ekshumacja zwłok Witkacego w 1988 roku, które ostatecznie okazały się prochami 30-letniej ukraińskiej kobiety. Tożsamość artysty została potwierdzona przez kuzyna z linii brata ojca Witkacego, który, jak się później okazało, był szantażowany przez władze. W enigmatycznej historii życia i śmierci Witkacego na zawsze pozostała jednak luka, która stała się podstawą nowych rozważań, domniemań, alternatywnych wersji wydarzeń…

W rolę Witkacego wcielił się Jerzy Stuhr. Łazowskiego, który odkrywa wielką tajemnicę swojego mistrza zagrał Maciej Stuhr. W filmie zobaczymy również fantastyczne kreacje kobiece. Czesławę – wielką miłość, kochankę i muzę Witkacego zagrała Ewa Błaszczyk. W roli młodziutkiej kochanki artysty – Zuzy – Karolina Gruszka. Na ekranie pojawi się również Ewa Kasprzyk – jako gwiazda porno, uhonorowana przez Witkacego orderem zasługi.

W filmie zobaczymy również plejadę polskich gwiazd w rolach drugoplanowych – między innymi Olgierda Łukaszewicza, Wojciecha Pszoniaka, Andrzej Chyrę, Władysława Kowalskiego, Krzysztofa Stroińskiego, Ewę Dałkowską.
Producentem obrazu jest firma Yeti Films, koproducentem i dystrybutorem Syrena Films. Koproducentami są także WFDiF, Piramida Film, Film Factory i Hydra Film. Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie.
Źródło: Syrena Films sp. z o.o.
18-06-08 07:08:04