X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Letnia Szkoła Ceramiki Ludowej

ceramika
Celem Letniej Szkoły Ceramiki ludowej jest zachowanie i przekaz tradycji wyrobu i zdobienia ceramiki ludowej. Potrzeba ochrony i przekazu tradycji wyrobu i zdobienia polskiej ceramiki ludowej jest tym pilniejsza, iż na przestrzeni ostatnich 50 lat z kilkuset ośrodków ceramicznych w kraju ostało się tylko kilkadziesiąt, a na początku naszego stulecia ich liczba skurczyła się jeszcze bardziej.

Przekazywane z pokolenia na pokolenie rodzinne tradycje wyrobu ceramiki zanikają wraz z odchodzeniem starszego pokolenia i są niechętnie kultywowane przez młodych. Dlatego też niezwykle istotnym jest wypracowanie alternatywnego sposobu przekazywania ginących tradycji poszczególnych ośrodków ceramicznych.

Warsztaty
W ramach Letniej Szkoły Ceramiki Ludowej w dniach od 11 do 15 sierpnia w godz. 10.00 - 16.00 odbędą się warsztaty ceramiki skierowane do studentów kierunków artystycznych i uczniów szkół plastycznych, a także animatorów i instruktorów z całej Polski.
Warsztaty będą prowadzone przez twórców ludowych z najważniejszych ośrodków ceramicznych w Polsce i na Ukrainie (ceramika bolimowska, redocińska, huculska) i będą obejmowały następujące obszary tematyczne:
- ceramikę siwą, tzw. siwaki - naczynia glinianie, które podczas wypalania nabierają ciemnego, srebrzystego zabarwienia.
- ceramikę nieglazurowaną, tzw. zgrzebną i glazurowaną szkliwem bezbarwnym lub kolorowym, której tradycje sięgają średniowiecza.
- półmajolikę, mezzamajolikę i półfajans – wyroby wykonane ze zwykłej gliny, pokrywane białą polewą i przejrzystym szkliwem oraz dekorowane, a następnie wypalane.
- ceramikę huculską -  wykonaną z czerwonej gliny, zdobioną rylcem i  polichromowaną szkliwem barwy jasno-zielonej i ciemno-błękitnej oraz glinką żółtą i brunatną.
Wśród prowadzących pojawią się tacy mistrzowie ceramiki ludowej jak Piotr Skiba, Paweł Aftewicz i Dorota Konopczyńska - Aftewicz, Jarosław Rodak, czy Adam Żelazko. Gościnnie, obok twórców z Polski, warsztaty poprowadzi również mistrzyni ceramiki huculskiej z Ukrainy - Pani Walentyna Dżuraniuk.

Efekty pracy warsztatowej oraz pokazy mistrzowskie i otwarte warsztaty skierowane do szerokiego grona odbiorców będą prezentowane podczas Jarmarku Jagiellońskiego.

11 - 16 sierpnia 2009 r.
Lublin
Projekt realizowany jest w ramach Jarmarku Jagiellońskiego 2009.

Zapisy i szczegółowe informacje pod nr tel. 081 533 09 04 lub e - mailem: miejsc ograniczona.
Warsztaty są bezpłatne.
Nocleg i wyżywienie we własnym zakresie.


Organizator:
Warsztaty Kultury - Filia Centrum Kultury w Lublinie
 
Projekt Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Lublin
20-06-20 07:15:11