X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Tydzień z Hłaską

Marek Hłasko
Tydzień z Hłaską Obchody 40. rocznicy śmierci pisarza PATRONAT HONOROWY MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO BOGDAN ZDRJOEWSKI

Teraz Hłasko 2
O Hłasce

Marek Hłasko to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku i jedna z najbarwniejszych postaci polskiej kultury minionego stulecia. Twórca takich dzieł jak "Piękni, dwudziestoletni" czy "Ósmy dzień tygodnia" był jednym z najbardziej niepokornych i kultowych twórców lat Polski Ludowej.

Nazywano go polskim Jamesem Deanem, stawiano obok Edwarda Stachury i porównywano z Witoldem Gombrowiczem. Hłasko urodził się 14 stycznia 1934 roku w Warszawie. Po drugiej wojnie światowej przeniósł się do Częstochowy, gdzie rozpoczął swoją przygodę literacką - zaczął pisad pamiętniki. W 1951 roku Hłasko po kilkuletniej przerwie i pobycie we Wrocławiu i Legnicy powraca do Warszawy, gdzie pracuje jako kierowca. W 1954 roku debiutuje jako pisarz – jego opowiadanie "Baza Sokołowska" ukazuje się nakładem wydawnictwa "Iskry" w zbiorze "Almanach Literacki".
W ciągu kolejnych kilku lat Hłasko staje się jedną z najjaśniej błyszczących gwiazd polskiej kultury – otrzymuje wiele nagród, pracuje w redakcji tygodnika "Po prostu", a w 1956 roku ukazuje się jego pierwsza książka – zbiór opowiadao zatytułowany "Pierwszy krok w chmurach". W 1957 roku powstają aż trzy filmy według twórczości Hłaski – "Ósmy dzieo tygodnia" w reżyserii Aleksandra Forda, "Pętla" autorstwa Wojciecha Jerzego Hasa i "Baza ludzi umarłych" Czesława Petelskiego. W 1958 roku Hłasko emigruje z Polski i już nigdy do niej nie wraca. Przebywa w Paryżu, Tel-Awiwie, Londynie, Wiedniu, Berlinie Zachodnim, Zurychu, a także w USA.
Umiera w niemieckim Wiesbaden w nocy z 13 na 14 czerwca 1969 roku. Do dziś nie wyjaśniono czy jego śmierd to było samobójstwo, czy nieszczęśliwy wypadek. Marek Hłasko został pochowany 20 czerwca 1969 roku na Cmentarzu Południowym w Wiesbaden. Po kilku latach jego zwłoki przeniesiono do Polski i 18 listopada 1975 roku spoczęły one na warszawskich Powązkach. Po śmierci matki – Marii Hłasko w 1987roku – grób został zaniedbany. W 2008 roku

Stowarzyszenie MłodaRP ufundowało nową ławkę, która stanęła przy nagrobku. W 2009 roku, w 40. rocznicę śmierci Janusz Dorosiewicz i Stowarzyszenie MłodaRP odsłonią nowy nagrobek pisarza. Idea "Tygodnia z Hłaską" 14 czerwca 2009 roku przypada 40. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy – Marka Hłaski. W styczniu 2009 roku Hłasko skooczyłby 75 lat. Rok 2009 jest więc najlepszym momentem na poświęcenie chwili uwagi temu legendarnemu twórcy.

Dokładnie rok przed okrągłą rocznicą śmierci Hłaski Stowarzyszenie MłodaRP zainicjowało akcję społeczną zatytułowaną "Teraz Hłasko". W ciągu roku zrobiliśmy wiele dla promocji twórczości Hłaski i zainteresowani nią młodych ludzi. Organizowaliśmy wystawy, pokazy filmowe i dyskusje. W czerwcu bieżącego roku chcemy zakooczyd naszą akcję "Tygodniem z Hłaską". Odbędzie się on pomiędzy ósmym a czternastym czerwca. Głównym punktem obchodów 40. rocznicy śmierci pisarza będzie odsłonięcie nowego nagrobka pisarza na warszawskich Powązkach. Odbędzie się wiele imprez towarzyszących – każdego dnia będzie działo się coś związanego z Hłaską. To nasze podstawowe założenie.

Teraz Hłasko 3
Harmonogram 8 czerwca (poniedziałek) – "Kartki z Hłaski" w Warszawie "Kartki…" to akcja miejska. Chcemy ruszyć z Hłaską do ludzi, ponieważ literatura polskiego Jamesa Deana była osadzona w mieście. Dziś przestrzeń miejska odgrywa ważną rolę w kształtowaniu kultury. Naszą akcję przeprowadzimy na warszawskich ulicach, na których wolontariusze będą rozdawać przechodniom fiszki z fragmentami dzieł Marka Hłaski. Może w ten sposób uda się nam zachęcić kogoś do sięgnięcia po całą książkę?

Akcja będzie trwać od ósmej do osiemnastej. 8 czerwca (poniedziałek) – Spacer z Hłaską po Wrocławiu Będzie to główny punkt programu akcji realizowany poza Warszawą. Wrocław to miasto, w którym Hłasko mieszkał przez wiele lat. Tam chodził do szkoły, przeżywał pierwsze uniesienia miłosne, dużo czytał i co najważniejsze pisał. Po wyjeździe z Wrocławia wracał tam często – w stolicy Dolnego Śląska poznał swoją żonę. Dziś miasto wygląda inaczej niż za czasów Hłaski, ale wciąż są w nim widoczne znaki związków z pisarzem. Chcemy je pokazad. 9 czerwca (wtorek) – Hłasko w Lublinie Przy współpracy z grupą studentów z Lublina obchody 40. rocznicy śmierci Hłaski zawitają do Lublina. W Akademickim Centrum Kultury "Chatka Żaka" 9 czerwca o godzinie 17.00 Grupa Jednego Aktu wystawi "Śliczną dziewczynę" według opowiadania Hłaski. Potem odbędzie się dyskusja na temat twórczości Hłaski, a o godzinie 21.00 zostanie zaprezentowany film "Pętla" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa na podstawie opowiadania Marka Hłaski. Wstęp wolny. 9 czerwca (wtorek) – otwarcie wystawy "Legenda życia i twórczości Hłaski" w Domu Aukcyjnym Rempex, godz. 14 Wystawa jest realizowana we współpracy z Domem Aukcyjnym Rempex. Będzie dostępna w salach Rempexu przy Krakowskim Przedmieściu 4/6.

Dziewiątego czerwca odbędzie się otwarcie wystawy, podczas którego będzie miała miejsce dyskusja poświęcona twórczości Marka Hłaski z udziałem zaproszonych gości. Na wystawę złożą się zdjęcia oraz książki pochodzące z rodzinnej kolekcji Andrzeja Czyżewskiego, kuzyna i spadkobiercy Hłaski. Tłem wystawy będzie muzyka Krzysztofa Komedy, przyjaciela pisarza. Obok zdjęd, książek i muzyki wyświetlane będą filmy dokumentalne o Hłasce, a także fabularne stworzone na podstawie dzieł bohatera naszej akcji. Odwiedzający wystawę będą mogli także kupid książki Marka Hłaski. Wystawa będzie otwarta w godzinach 11-19. 10 czerwca (środa) – "Okiem dwudziestoletnich" – prezentacja filmu i dyskusja, godz. 19.00 Spotkanie podsumowujące akcję "Teraz Hłasko". Zostanie na nim zaprezentowany film dokumentalny o Marku Hłasce zrealizowany przez ekipę MłodejRP podczas akcji "Teraz Hłasko". Więcej informacji o filmie pojawi się wkrótce. Odbędzie się także dyskusja podsumowująca akcję.

Teraz Hłasko 4
11 czerwca (czwartek) – Boże Ciało (dzień przerwy) 12 czerwca (piątek) – spacer po Warszawie śladami Hłaski Spacer podobny do tego wrocławskiego. Będziemy chcieli zaprezentować miejsca związane z Hłaską w Warszawie. 13 czerwca (sobota) – "Pierwszy krok w chmurach" – inscenizacja teatralna Inscenizacja teatralna "Pierwszego kroku w chmurach", jednego z najbardziej znanych opowiadań Marka Hłaski. Inscenizacja przygotowana przez Młody Teatr, studencką grupę teatralną, której będzie to sztuka debiutancka. Więcej informacji wkrótce.

14 czerwca (niedziela) – uroczystość odsłonięcia nowego nagrobka Marka Hłaski na Powązkach 14 czerwca (niedziela) – Lampki dla Hłaski Ulice Marka Hłaski znajdują się w wielu miastach Polski, chodby w Warszawie, Wrocławiu, Częstochowie czy Gliwicach. Chcemy aby w dniu 40. rocznicy śmierci Hłaski na każdej z ulic jego imienia fani twórczości Marka zapalili symboliczne znicze jako symbol pamięci o ulubionym twórcy. Kto za tym stoi? Projekt "Tydzieo z Hłaską" będący finałem akcji "Teraz Hłasko" organizuje Stowarzyszenie MłodaRP przy współpracy z panem Januszem Dorosiewiczem, przy wsparciu sympatyków twórczości rodziny Marka Hłaski.

Stowarzyszenie MłodaRP to organizacja tworzona przez młodych ludzi, w zdecydowanej większości studentów. Mamy różne poglądy, stoimy na różnych szczeblach społecznej drabiny, ale łączy nas chęć aktywnego działania dla siebie i dla innych. Stawiamy na różnorodność i pozytywną wibrację. Akcja "Teraz Hłasko" jest realizowana w ramach statutowej działalności Stowarzyszenia. Wśród podstawowych celów MłodejRP jest bowiem promocja kultury, a także rozwój świadomości kulturowej społeczeństwa. Promocja twórczości Marka Hłaski to z pewnością dobry pomysł na realizację naszych idei w tym zakresie.

Oprócz działalności na rzecz kultury dbamy też o rozwój dialogu i debaty publicznej (m.in. poprzez projekty Moja RP, Debata MłodejRP, MłodaRP.tv), edukację obywatelską (projekt Polityczne RPG), a także o rozwój przedsiębiorczości i aktywizację społeczeostwa (akcja TwójKRS). Więcej informacji o Stowarzyszeniu można znaleźd na naszej stronie internetowej – .

Marcin Żukowski
Źródło: MłodaRP
18-11-10 07:14:03