X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Nieświadoma nietrzeźwość wśród kobiet

kluczyki alkomaty
Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Ośrodek Badawczy Pentor, aż 74% kobiet po spożyciu alkoholu błędnie ocenia, czy może prowadzić samochód. Jednocześnie 45% z nich nie planuje wyposażenia swojego auta w alkomat.

Celem drugiej edycji, rozpoczynającej się 13 października kampanii społecznej "Alko-Casco – Alkomat w każdym aucie", jest zwrócenie uwagi i edukacja w temacie nieświadomie nietrzeźwych kierowców. Inicjatorem akcji jest producent marki Soplica.

Szacuje się, że w Polsce jest 20 mln kierowców, jak wskazują badania wielu z nich dotyczy syndrom tzw. "nieświadomie nietrzeźwego kierowcy". Są to osoby, które siadają za kółko błędnie sądząc, że upłynęło już wystarczająco dużo czasu od momentu spożycia alkoholu. Problem dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Instytut Badawczy Pentor, aż 70% kierowców ma błędne zdanie na temat metabolizowania alkoholu w organizmie. Niepokojąco wyglądają statystyki dotyczące namawiania kierowców do picia alkoholu (kliknij po szczegóły) z Warszawy. Z taką sytuacją spotkało się aż 64% kobiet, przy czym 6% z nich prowadziła samochód będąc w stanie nietrzeźwości, pomimo bycia ostrzeganą przez innych. Według badań Pentora, płeć piękna niezwykle rzadko korzysta z urządzeń, które mogą decydować o bezpieczeństwie na drodze. Jak wynika z badań, 73% kobiet nie miało potrzeby używania alkomatu. Odsetek panów, którzy nie mieli takiej potrzeby wynosi mniej, bo 60%.

Panie za kółkiem
W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba kobiet prowadzących pojazdy. Nie chodzi już tylko o uprawnienia do kierowania samochodów, ale także motocykli, ciężarówek czy autobusów. Coraz więcej pań swoją pracę wykonuje w samochodzie, są to np. przedstawicielki handlowe, instruktorki nauki jazdy czy funkcjonariuszki policji. Zwiększyła się także liczba młodych dziewczyn zasiadających za kółkiem.

Młodzi, nieświadomie nietrzeźwi kierowcy
W tym roku inicjator akcji, marka Soplica, zwraca uwagę na młodych kierowców, którzy często mają błędne przeświadczenie odnośnie własnych umiejętności, oceny ryzyka sytuacji i zachowania po spożyciu alkoholu. Jak wskazują badania, młodość i tzw. stan wolny często łączą się z byciem nieświadomie nietrzeźwym kierowcą. Jak podkreśla dr Jadwiga Bąk z Instytutu Transportu Samochodowego "Wiara w siebie u młodego kierowcy uwidacznia się w przekonaniu o małym wpływie alkoholu na organizm, możliwości spożywania dużej ilości alkoholu oraz błędnym przeświadczeniu o szybkiej eliminacji alkoholu z organizmu dzięki "sprawdzonym" metodom. Niejednokrotnie młodzi kierowcy wsiadają za kierownicę, ponieważ "otoczenie" zapewnia ich, że mogą już prowadzić". Radca Biura Ruchu Drogowego KGP mł. insp. Marek Konkolewski podkreśla, że "Nieświadomie nietrzeźwy kierowca, wedle przepisów prawa – traktowany jest tak samo jak każdy inny nietrzeźwy kierujący".

Przebieg kampanii Alko - Casco
Druga edycja kampanii Alko-Casco jest kontynuacją ubiegłorocznych działań, podczas których, przy współpracy z policją oraz Autostradą Wielkopolską, rozdano 15 000 alkomatów oraz 100 000 ulotek edukacyjnych, przeprowadzono także szerokie badania wśród kierowców. W tym roku organizatorzy akcji zaprosili do współpracy krajowego duszpasterza kierowców - ks. dr Mariana Midurę oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. O kampanii ciepło wypowiada się także radca Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji mł. insp. Marek Konkolewski, który często angażuje się w kampanie poprawiające bezpieczeństwo na drogach.

Współpraca z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego
W ramach kampanii WORDY z Poznania, Gdańska, Katowic, Warszawy, Gdańska, Katowic, Kielc i Opola przekażą młodym kierowcom zdającym egzamin na prawo jazdy materiały edukacyjne oraz alkomaty. Dowiedzą się oni w ten sposób jak nie zostać nieświadomie nietrzeźwymi kierowcami, a także otrzymają narzędzie, które będzie swoistym ubezpieczeniem dla nich i ich bliskich.

Wsparcie krajowego duszpasterza kierowców
Kampanię Alko-Casco popiera także duszpasterz kierowców ks. Marian Midura "Podjętą przez Alko-Casco współpracę z parafiami oceniam bardzo pozytywnie, gdyż proboszczowie z parafii, które podjęły tę współpracę zostali uświadomieni o zagrożeniach (sporo z nich nawet nie zdawało sobie sprawy ze zjawiska nieświadomej nietrzeźwości) oraz przekażą bardzo ważne wnioski tysiącom swoich parafian. Podkreślam też, że dostarczenie kierowcom alkomatów mobilizuje tysiące innych kierowców, a także zwraca uwagę ich rodzin na problem trzeźwości kierowcy i skłania do interwencji".

Księża z parafii w Warszawie, Radomiu, Tarnowie, Wrocławiu, Olsztynku, Katowicach, Gdyni, Bydgoszczy, Lublinie i Poznaniu1 będą informować o kampanii podczas mszy świętych 25 października, a wierni tych parafii otrzymają alkomaty w ramach akcji Alko-Casco.

Alkomaty dla kierowców
W tym roku kontynuowana jest współpraca z Markiem Konkolewskim z Biura Ruchu Drogowego. W październiku podczas rutynowych kontroli w ręce kierowców w wybranych miastach Polski trafią ulotki oraz alkomaty. W sumie w ramach kampanii zostanie przekazanych ponad 18 000 alkomatów oraz materiałów edukacyjnych.

Kampania, której inicjatorem jest producent marki Soplica, wpisuje się strategię firmy, która jako producent alkoholu, chce prowadzić edukację w zakresie jego spożywania. "Zdajemy sobie sprawę z istnienia problemu nieświadomie nietrzeźwych kierowców. Jako firma z branży alkoholowej czujemy się w obowiązku, by pomóc kierowcom podejmować dobre i odpowiedzialne decyzje i dać im do tego narzędzia. Głównym celem, a jednocześnie efektem, na który liczymy jest właśnie edukacja" – mówi Joanna Bujarska-Ciszek Dyrektor ds. Marketingu Grupy CEDC i marki Soplica.
21-11-05 15:01:06