X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Kobiecy metraż

Próba opisania kobiecej wrażliwości poprzez cykl trzech krótkich fabuł. Polifoniczna opowieść o kobiecym świecie, utkana z trzech filmowych obrazów. Różne spojrzenia, różne sposoby narracji.
Trzy syntetyczne studia kobiecej natury.

Każda z trzech opowieści to portret kobiecej postaci. Krystyna, Emilka i Anna – trzy niezwykłe bohaterki, których losy uzupełniają się wzajemnie.
Ich historie są punktami granicznymi w przestrzeni pomiędzy szczęściem i cierpieniem, wolnością i zniewoleniem, rzeczywistością i snem...

* * *
EFEKT PAMIĘCI / MEMORY EFFEKT

kobiecy metraż
Opracowanie: Vivarto
Scenariusz i reżyseria: Claudia Lehmann, Niemcy 2007
Produkcja: Hamburg Media School
Czas projekcji: 24 min.
Producent: Melanie Lotsch
Zdjęcia: Eike Zuleeg
Montaż: Nikolai Hartmann
Muzyka: Lucas Kochbeck
Obsada: Julia Brendler (Anna); Oliver Mommsen (mąż Anny); Horst Schroth (chirurg); Samatha Viana (Aylin); Philipp Mohr (Jan)

OPIS FILMU
Annę dręczą nocne koszmary. We śnie widzi klaustrofobiczne przestrzenie klatek schodowych i siebie samą uciekającą przed tajemniczym oprawcą. Koszmar kończy się zawsze tak samo – dziewczyna upada i uderza głową w beton. Z biegiem czasu elementy snu wydają się znajome, bliźniaczo podobne sytuacje pojawiają się w rzeczywistości. Anna widzi odbicie swoich koszmarów w życiu nieznajomej kobiety o imieniu Aylin. Świat Aylin coraz bardziej pochłania jej uwagę, sen i rzeczywistość wydają się być jednością. Okazuje się, że tajemnicza więź kobiet nie jest dziełem przypadku ...

* * *
EMILKA PŁACZE

kobiecy metraż
Scenariusz i reżyseria: Rafał Kapeliński, Polska 2006
Produkcja: Aurora Film Production
Czas projekcji: 33 min.
Producenci: Rafał Kapeliński, Piotr Ledwig, Łukasz Nowak
Zdjęcia: Paweł Dyllus
Montaż: Maciej Pawliński
Muzyka: Zbigniew Malecki
Obsada: Marta Chodorowska (Emilka), Andrzej Szewczak (Stefek) , Czesław Mądry (Asystent nauczyciela tańca) , Maciej Wojdyła (Kafar), Adam Brylski (Ropuch), Witold Ozimek (tata Emilki), Elżbieta Okupska (puff mama), Alina Chechelska (Pani Basia)

OPIS FILMU
Emilka to piękna istota uwikłana w szereg trudnych zależności. Z jednej strony naznaczona politycznie i społecznie przez swojego ojca – bezwzględnego funkcjonariusza ZOMO, z drugiej pozbawiona niewinności przez nauczyciela wychowania fizycznego. Stefek to "jeszcze chłopiec" ubierany przez matkę w ciepłe skarpety. Każdego dnia poznający cierpki smak bolesnych rozczarowań. Pewnego dnia postanowi zaprosić Emilkę na kurs tańca. Choć jego romantyczny plan budzi w nas pobłażliwy uśmiech sympatii, okazuje się, że ciepłe i naiwne uczucia wyjątkowo chętnie rozwijają się w zimnej i pozbawiającej złudzeń rzeczywistości. Emilka płacze to szczera i bezpretensjonalna historia młodzieńczej miłości, opowieść o utracie niewinności i próbie odnalezienia szczęścia w traumatycznych czasach..

* * *
KILKA PROSTYCH SŁÓW

kobiecy metraż
Scenariusz i reżyseria: Anna Kazejak-Dawid, Polska 2007
Produkcja: PWSFTviT, Telewizja Polska - II Program
Czas projekcji: 35 min.
Reżyser II: Maciej Migas
Zdjęcia: Sławomir Bergański
Operator kamery: Jacek Podgórski
Muzyka: Jacek Lachowicz, Wojciech Błażejczyk
Dźwięk: Iga Stankiewicz
Montaż: Maciej Pawliński
Obsada aktorska: Agata Kulesza (Krystyna), Marlena Kaźmierczak (Lena, córka Krystyny), Janusz Chabior (trener), Sylwester Jakimow (Cichy), Tomasz Karolak (Rambo), Dorota Pomykała (szefowa komisji), Anna Sarna (pani Halinka), Michał Jarmicki (strażnik), Barbara Dembińska (kupująca kobieta), Mikołaj Osiński (facet ze stacji), Eugeniusz Czerpak, Zofia Pawłowska, Danuta Krzymińska, Marianna Krakowiak, Jadwiga Woldan, Jacek Szkurlat, Krystyna Klinicka, Zygmunt Gralak, Łukasz Pryt, Halina Malany, Ewa Węglarz

OPIS FILMU
Krystyna jest kobietą o nieobliczalnym charakterze. Żyje z dnia na dzień, zarabia, sprzedając nikomu nie potrzebne elektryczne szczotki do włosów. Potrafi jednego dnia spakować cały swój dobytek i zabrać córkę w daleką podróż na przesłuchanie do zespołu wokalno-tanecznego. Wrażliwa nastolatka śpiewająca w kościelnym chórze nie potrafi zaakceptować ekscentrycznej natury swojej matki. Nieoczekiwana awaria samochodu, przypadkowe spotkania po latach i trudne przeżycia sprawiają, że matka i córka będą musiały spróbować odnaleźć utraconą więź.

* * *
Filmy prezentowane łącznie i tylko w Sieci Kin Studyjnych
Premiera: 26 września 2008
Źródło: VIVARTO sp. z o. o.
21-01-19 07:23:11