X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Maraton filmowy "Ukraińska noc"

Cienie zapomnianych przodków
Filmy pokazywane przez trzy majowe wieczory są repliką dwóch festiwali filmowych na Ukrainie - Międzynarodowego Festiwalu Filmu Niezależnego we Lwowie oraz Festiwalu "Otwarta noc" w Kijowie. Ponadto w programie przeglądu znalazły się wybrane pozycje klasyki filmowej powstałe na terenie dawnego ZSRR.

W tym module znalazły się takie arcydzieła jak chociażby "Cienie zapomnianych przodków" Serhija Paradżanowa czy "Człowiek z kamerą" - wyjątkowy film awangardowego artysty radzieckiego Dzigi Wiertowa, prekursora dokumentu i filmu publicystycznego, jednego z ojców słynnej "rosyjskiej szkoły montażu". "Człowiek z kamerą" to film nowatorski, zaliczany do najbardziej innowacyjnych i wpływowych filmów ery kina niemego. Dynamiczna kompozycja nasuwa skojarzenia ze współczesnymi klipami muzycznymi.

Współczesna ukraińska kinematografia nie jest zbyt znana w Europie. Sytuacja polityczna na Ukrainie uniemożliwiała rozwój kina ukraińskiego, dlatego też w ostatnich latach młodzi reżyserzy zaczęli kręcić filmy niezależne. Ten rodzaj kina daje możliwość wypowiedzenia się w swobodny sposób o otaczającym ich świecie, o sytuacji w kraju, która cały czas budzi kontrowersje. Oba Festiwale mają na celu promowanie, rozpowszechnianie oraz dawanie możliwości tworzenia nowego kina ukraińskiego, wolnego od jakichkolwiek ram.

W ramach przeglądu lubelscy widzowie mogą liczyć na minimum trzy godziny pokazów każdego dnia. Wśród prezentowanych filmów znajdą się zarówno animacje, filmy fabularne jak i dokumenty.
muszla koncertowa w ogrodzie saskim

Piątek - 15.05.2009
Sobota - 16.05.2009
Niedziela - 17.05.2009
Godz. 20.00
Wstęp wolny

Program maratonu filmowego "Ukraińska noc":

Piątek 15.05.2009

O kinie ukraińskim

(film animowany)
2008
00'30''
Scenariusz i reżyseria: Hałyna Hułubiewa, Serhij Melniczenko
Opis filmu: Krótki film o chęci zobaczenia kina ukraińskiego. Poprzez dowcipne obrazy zostały pokazane filmy akcji i melodramaty, które zawładnęły przestrzenią medialną i mała dziewczynka, szukająca kina ukraińskiego.

Prawo
(film fabularny)
2007
25'
Reżyseria: Witalij Potruch
Opis filmu: Z zagubionego pośród zawirowań wojny domowej wsi nie wróciła załoga. Dokąd udaje się oddział kozacki – na pomoc czy na rozprawę – będzie wiadomo na miejscu. Pośród zaśnieżonych przestworzy rozgrywa się surowy dramat – o zemście i zdradzie, o prawie ludzkim i Prawie Bożym.

Liza
(film dokumentalny)
2006
19'
Reżyseria: Taras Tomenko
Opis filmu: Historia 11-letniej dziewczynki Lizy, która całe życie mieszkała pod Placem Niepodległości.

Na bagnach
(film dokumentalny)
2003
25'
Reżyseria: Maksym Surkow
Opis filmu: Powoli tocząca się opowieść filmowa o dniach powszednich i świętach niewielkiej poleskiej wsi.

Świetliki
(film fabularny)
37'
2005
Reżyseria: Nadija Koszman
Opis filmu: Film o dzieciach, aczkolwiek nie dla dzieci. Od dużego słońca w dzieciństwie pozostają nam tylko w dorosłym życiu krople – świetliki.
Nagrody: na festiwalu "Kinołew"

Chmura Dharmi
(film niefabularny)
2008
14'
Reżyseria: Natalija Korostiakowa
Opis filmu: Film dokumentalny o światopoglądzie i rozwoju duchowym współczesnego człowieka na Ukrainie.

Naprzeciwko słońca
(film niefabularny)
2004
20'
Reżyseria: Wałentyn Wasianowycz
Opis filmu: Pewien kijowski dziwak próbuje uciec przed codziennością i kłótliwą żoną. Trafia na wyspę, gdzie lepi z gliny idealną kobietę.

Człowiek z kamerą
(klasyka filmowa)
1929
68'
Reżyseria: Dzyga Wertow
Opis filmu: Jest to film poetycki o życiu dużego miasta. Kamera filmuje ludzi, miejsca, obiekty. Jest ona postacią samego procesu filmowania: w powietrzu, pod ziemią, w centrum wydarzeń.

Wyjątkowy film awangardowego artysty radzieckiego, prekursora dokumentu i filmu publicystycznego. "Człowiek z kamerą" to film nowatorski, zaliczany do najbardziej innowacyjnych i wpływowych filmów ery kina niemego. Dynamiczna kompozycja nasuwa skojarzenia ze współczesnymi klipami muzycznymi. Obraz ten jest filmowym portretem Moskwy - portretem metropolii nowoczesnej i zmechanizowanej - pełnej zgrzytów, pisków i energii. Wiertow przedstawia struktury miasta, jego zwyczaje i mechanizmy. Umiejscawia człowieka w dżungli mechanizmów, powtarzalnych czynności, w arteriach życia miejskiego jako zaledwie mały trybik tej machiny.

Sobota 16.05.2009

Przybłęda

(film fabularny)
2007
28'
Reżyseria: Wełerij Jamburski
Opis filmu: W życiu dwóch starych wieśniaków nagle pojawia się mały bezpański pies, który komplikuje i bez tego trudne relacje między sąsiadami.

13 kilometr
(film fabularny)
2007
20'
Reżyseria: Ihor Pyśmenny
Opis filmu: Film filozoficzny, opowieść o zwykłym człowieku i jego samotności. Film nie pretenduje do bycia pouczającą przypowieścią. Pragnie tylko pokazać, że samotność jest nieodłączną częścią ludzkiego życia, i jeżeli człowiek nauczy się z nią żyć, może uzyskać harmonię wewnętrzną.

Jedno życzenie lub Noc Bożonarodzeniowa
(film fabularny)
9'
Reżyseria: Ołeksandr Bykow
Opis filmu: Film opowiada o tym, jak w Noc Sylwestrową do chłopaka przychodzi seksowna Śnieżka. Chłopak traci głowę dla jej uroków i nie zdąża pomyśleć o żadnym życzeniu.

Błądząc pomiędzy
(film animowany)
2006
10'
Reżyseria: Anatolij Ławrinyszyn
Opis filmu: Piękna próba wyrażenia charakterystycznych dla każdego z nas marzeń o pięknym świecie.

Niebezpiecznie wolny człowiek
(film dokumentalny)
2005
59'
Reżyseria: Roman Szyrman
Opis Filmu: Jest to próba opowieści o znanym reżyserze Serhiju Paradżanowie z zachowaniem charakterystycznego dla niego stylu wypowiedzi filmowej.

Cienie zapomnianych przodków
(film fabularny)
1964
94'
Reżyseria: Serhij Paradżanow
Opis filmu: Ten film jest klasyką ukraińskiego kina romantycznego. Przez dziesiątki lat nienawidzą się między sobą dwa huculskie rody. Tak się złożyło jednak, że bohater pokochał piękną dziewczynę z wrogiego rodu, której było pisane krótkie, lecz szczęśliwe życie.
Film powstał na podstawie książki klasyka literatury ukraińskiej Mychajly Kociubynskiego "Cienie zapomnianych przodków" napisanej w 1911 r. Dzieło Paradzanowa pełne jest huculskiego folkloru, czerpie miejscowych legend, mitów i baśni. Sam Paradżanow wychowywał się w kręgu kultury ormiańskiej, gruzińskiej oraz rosyjskiej i ukraińskiej.
Film obsypany został międzynarodowymi nagrodami.

Niedziela 17.05.2009

Wybór krótkich filmów animowanych artystycznego stowarzyszenia "Czerwony pies"

(filmy animowane)
2008
20'

Tybet nielegalny
(film dokumentalno-przygodowy)
2007
90'
Reżyseria: Sława Popow
Opis Filmu: Historia przygód pięciu Ukraińców, którzy w ciągu trzymiesięcznej ekspedycji artystycznej przeszli z Ukrainy do Sri Lanki.
Nagrody: na festiwalu "Kinołew"

Prorok
(film dokumentalny)
2008
16'
Reżyseria: Mykoła Czernysz
Opis Filmu: Historia życia znanego beatlemana z Sankt Petersburga, który próbuje zbudować świątynię miłości i muzyki Johna Lennona, gdzie co godzinę będzie brzmiała kompozycja "All you need is love".

Podróżni
(film dokumentalny)
2005
10'
Reżyseria: O ludziach, którzy jadą drogą w najszerszym rozumieniu tego słowa, film o nas wszystkich…
Nagrody: "Złota Palma" na festiwalu w Cannes

Małanka
(film animowany)
2008
4'
Scenariusz i reżyseria: Serhij Melniczenko
Muzyka: Ołeksandr Jarmoła
Opis filmu: Etniczne stworzenia, wertep, ornamenty narodowe – wszystko w poszukiwaniu prawdy, Boga i siebie

Noc na Iwana Kupała
(film fabularny)
1968
68'
Reżyseria: Jurij Iljenko
Opis filmu: Wymysł poetycki na podstawie motywów powieści Gogola i ukraińskich baśni ludowych. Nędzny parobek Petro zakochał się w miejscowej piękności. Za namową czarownicy postanowił zdobyć jej miłość kosztem cudzego życia.
Źródło: Filia Centrum Kultury w Lublinie
18-11-20 07:14:03