X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Rolety do kuchni

kuchnia
Opracowanie: Franc Gardiner
Wybór dekoracji kuchennego okna zależy od wielu czynników. Niezależnie jednak od preferencji estetycznych czy względów praktycznych, podstawowa decyzja, jaką należy podjąć, dotyczy rodzaju przesłony okiennej.

Jedno nie ulega wątpliwości – tradycyjne firanki, czyli najpopularniejsze, a tym samym najmniej oryginalne rozwiązanie, przechodzą powoli do lamusa. Warto zatem prześledzić wachlarz firanowych alternatyw…

Zamiast firan w kuchni
Na samym początku należy zadecydować, jaką funkcję taka przesłona ma pełnić – czy ma mieć charakter jedynie dekoracyjny, czy może ma przesłaniać okno, chroniąc przed nadmiarem promieni słonecznych i strzegąc prywatności domowników. Jeśli zależy nam na jej walorach dekoracyjnych, warto także zastanowić się, czy okno ma być najbardziej wyeksponowanym elementem całej aranżacji kuchni, czy ma ją jedynie subtelnie uzupełniać. Znając odpowiedzi na te pytania można śmiało zacząć przeglądanie bogatej oferty dostępnych na rynku rolet, żaluzji, zasłon sznurkowych oraz innych przesłon okiennych.

W świecie rolet
kuchnia
Nie ma co ukrywać – wybór rolet jest ogromny i zdaje się być niczym nieograniczony. Żeby nie pogubić się wśród licznych modeli, jakimi kuszą nas producenci, warto od razu zdecydować, czy zależy nam na roletach prostych, jednokolorowych, czy na tych bardziej przykuwających wzrok. – Decydując się na wybór określonego modelu rolety warto dokładnie przeanalizować charakter i styl aranżacji całego wnętrza – doradza Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta rolet Lotari i Prakto. – Jeżeli w stylizacji kuchni królują już intensywne wzory, na przykład na tapecie, zdecydujmy się raczej na gładką roletę w dobranej kolorystyce. Jeśli jednak wnętrze urządzone jest gładkimi materiałami, jednokolorowymi dodatkami – dobrze zaprezentują się modele wzorzyste, rzucające się w oczy.

W kąciku kuchennym niemal zawsze dobrze wyglądają motywy florystyczne, ale nie jest to regułą. Jeśli aranżacja jest surowa w wyrazie, nowoczesna, z wykorzystaniem niestandardowych barw – lepiej sprawdzą się wzory abstrakcyjne, np. z kolekcji Fantazja Dekoru marki Lotari. Jeżeli jednak chcielibyśmy wprowadzić do wnętrza naturalną nutę, zdecydujmy się na rolety - więcej info - bambusowe, które nie tylko w oryginalny sposób łączą walory praktyczne z estetycznymi, ale również nadają całemu pomieszczeniu niezwykle przytulny klimat. Te również znajdziemy w ofercie marki.

Ważny jest także rodzaj rolety – klasyczna czy mini. W kuchni bez wątpienia lepiej sprawdza się drugie rozwiązania. Mini roleta montowana na ramie okiennej zawsze przylega do szyby, dzięki czemu bezproblemowo wietrzyć można pomieszczenie – zarówno przez uchylenie, jak i otwarcie okna na oścież.

Specjalne życzenia
Niestandardowe wymiary okien również nie stanowią problemu przy wyborze atrakcyjnych modeli. Część producentów oferuje rolety tworzone na specjalne zamówienie klientów. Taka usługa jest dostępna m.in. w sklepie . Za pośrednictwem wirtualnego kreatora, w ciągu kilku minut i bez wychodzenia z domu, zaprojektować można model idealnie dobrany do naszych potrzeb. Aplikacja pozwala dobrać rodzaj rolety, jej wymiary, najlepiej dopasowaną tkaninę, a także sposób wykończenia i mechanizm zwijający – w interesującej nas kolorystyce. Dzięki temu możemy stworzyć oryginalny, jedyny w swoim rodzaju produkt, dostosowany zarówno do możliwości montażowych, jak i stylizacji pomieszczenia.

Żaluzje, czyli kuchenny minimalizm
Dla osób lubujących się w rozwiązaniach prostych i praktycznych, ciekawą alternatywą mogą okazać się żaluzje. Można wybierać wśród tych z PCV, jak i drewnianych, a każde z nich z pewnością świetnie sprawdzi się zarówno jako nowoczesna, minimalistyczna dekoracja, jak i sposób na regulację dopływu naturalnego światła. Warto jednak pamiętać o funkcjonalności wybranego modelu. Jeżeli dużo i często gotujemy w kuchni, unoszące się opary mogą szybko osadzić się na żaluzjach. W takich wypadkach łatwiej będzie nam czyścić lamele PCV niż te drewniane.

Zasłony sznurkowe – propozycja dla odważnych
Alternatywą dla tych, którzy do tego stopnia znudzili się rozwiązaniami konwencjonalnymi, że żadna z powyższych propozycji do nich nie przemawia, mogą okazać się zasłony sznurkowe. Ich oryginalna forma sprawia, że same w sobie stanowią nietypową i zarazem przykuwającą uwagę dekorację. Można przebierać wśród zasłon z samych sznurków, ale także wśród tych ozdobionych koralikami czy węzełkami. Każdą z tych propozycji obejrzeć można na stronach sklepu . Należy przy tym pamiętać, że zasłony sznurkowe przesłaniają wnętrze przed wzrokiem osób trzecich, nie chroniąc dostatecznie przed światłem. Dlatego też lepiej sprawdzą się w przypadku wnętrz słabo nasłonecznionych.

Jak widać, alternatyw dla kuchennych firan jest wiele, a to, na co się zdecydujemy zależy jedynie od naszego gustu i fantazji. Należy przy tym mieć na uwadze specyficzne cechy tego pomieszczenia. Nie sztuka bowiem dobrać piękne, bogato zdobione rolety, które już po kilku tygodniach wśród oparów i tłuszczów staną się szare i nieestetyczne. Wybierajmy więc modele dekoracyjne, praktyczne, ale też łatwe w konserwacji.
Źródło: Inplus PR
18-06-22 15:19:37