X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Jak wybrać płytki ceramiczne?

Aranżacje łazienek i kuchni stanowią największy procent zleceń dla architektów wnętrz. Inwestor, którego nie stać na usługę projektową musi samodzielnie zmierzyć się z tym skomplikowanym zadaniem. Najwięcej trudności przysparza odpowiedni dobór, zestawienie i kompozycja płytek ceramicznych.

Producenci glazury pragną ułatwić zadanie inwestorom oferując produkty w kolekcjach. Każda z kolekcji zawiera płytki bazowe – zwykle gładkie na ścianę i posadzkę, dekory – wykończone wzorami, fakturami i motywami, elementy dekoracyjne i uzupełniające jak cygara i narożniki.
łazienka
Opracowanie: Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
Źródło: Ceramika Paradyż Sp. z o.o.

Zaleca się wybór glazury z jednej kolekcji. Mamy wówczas pewność że poszczególne elementy będą do siebie pasowały. Jeśli nasza wizja przewiduje łączenie kafli z różnych kolekcji należy wybrać się do sklepu i sprawdzić jak będzie wyglądało planowane zestawienie.
Dodatkowo powinniśmy poznać podstawowe parametry płytek ceramicznych – to znacznie ułatwi wybór i pozwoli cieszyć się aranżacją przez długie lata.

Płytki ceramiczne na posadzkę – klasa ścieralności
Płytki podłogowe są narażone na ścieralność znacznie bardziej niż ścienne. Pomieszczenie gospodarcze, wiatrołap lub przedpokój do którego wchodzimy w butach powinny mieć klasę ścieralności III lub IV. W prywatnej łazience wystarczy klasa II.

Płytka płytce nierówna
Parametr kalibracji powinien być opisany na opakowaniu. Oznacza przybliżoną wartość odstępstwa wymiarów pomiędzy poszczególnymi kafelkami, które w procesie wypalania kurczą się, natomiast producenci przewidują wartość takiej różnicy. Kupując kilka opakowań z jednej kolekcji warto dopasować je według parametru kalibracji.

Różnic między płytkami może być więcej. Bywa, że produkty z różnych partii różnią się odcieniem. Kolor jest mieszany jednakową metodą, natomiast odcień może się zmienić w procesie wypalania. Na każdym opakowaniu widnieje oznaczenie odcienia: literami lub cyframi.

Płytki różnych producentów w jednym zestawieniu
Zestawienie płytek różnych producentów to bardzo trudne zadanie. Fachowcy radzą by nie łączyć ich w jednej płaszczyźnie. Różnice poszczególnych wymiarów: grubość, długość i szerokość mogą sprawić, że będą bardziej odstawały od ściany. Sprawdzoną metodą jest zmiana kierunku układania płytek.

Układanie „bezspoinowe”
płytki ceramiczne
Opracowanie: Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
Źródło: Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
Kafelkowanie z zachowaniem minimalnej przestrzeni na spoinę wymaga użycia odpowiednich płytek ceramicznych - rektyfikowanych, czyli szlifowanych na krawędziach w procesie produkcji. Ich wymiary i krawędzie są idealnie równe. Taka obróbka (http://www.m-med.wroclaw.pl/o-nas/) wydłuża czas produkcji i niestety przekłada się na cenę.

Czołowymi producentami płytek ceramicznych w Polsce są: Tubądzin, Paradyż, Opoczno, Cersanit i CERAMSTIC.
Opracowanie: Agnieszka Bykowska
18-06-14 07:08:05