X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Jak jadali Rzymianie?

rzymskie garnki
Opracowanie: Römertopf
Źródło: Römertopf
Wystawne uczty z czasów Cezarów i lejące się w kielichy rzeki wina na pewno niejednego łasucha przyprawiły o niestrawność i ból głowy. Zapewne później, w domowym zaciszu amator biesiad przywracał się do porządku, zjadając niskokaloryczne, zdrowe i nadzwyczaj aromatyczne danie z glinianego naczynia zwanego do dziś „rzymskim garnkiem”.

Istniejące w świecie gotujących już od kilku tysięcy lat! zjawisko rzymskiego garnka wraca w XXI wieku do łask z racji faktu, że naturalna glina, z której wypalane są naczynia, jest jednym z najbardziej zdrowych i ekologicznych materiałów do przyrządzania prawdziwych uczt dla podniebienia.
Niemiecka marka Römertopf, kontynuująca starożytne tradycje pieczenia w rzymskich garnkach, od kilku dekad zmienia gusta kulinarne pasjonatów gotowania na całym świecie.

Niezwykłe jest, że rzymski garnek pozwala przygotować nawet złożoną potrawę w jednym naczyniu. Wkłada się do niego równocześnie wszystkie składniki – np. warzywa, mięso, czy ryby, po czym piecze się bez dodatku tłuszczu. Fenomen gliny polega na tym, że, choć jest jednym z najprostszych, dostępnych na ziemi materiałów, jest równocześnie materiałem szczególnie „inteligentnym”. Naczynia wypalane z gliny pozwalają przygotować absolutnie zdrowy posiłek z racji faktu, że garnki Römertopf moczy się przez kilkanaście minut przed wstawienie do piekarnika. Pory gliny nasiąkają wodą, którą oddają w czasie pieczenia. Dzięki temu zyskuje się zdrowe, bo pieczone w „niby parowym piekarniku” potrawy.

Jedną z najbardziej znanych i klasycznych serii naczyń Römertopf jest seria Classic. Na uwagę zasługuje pięknie zdobiony garnek Römertopf Maxi, który pokryty jest „płaskorzeźbami” prezentującymi popiersia starożytnych Rzymian. Ten bardzo duży gliniany garnek (42,5 x 32,5 x 21,5 cm) może zmieścić nawet do 8 kg mięsa. Można zapiekać w nim, np., indyka, dziczyznę lub tworzyć potrawy mięsno-warzywne, czy kompozycje jarskie dla całej grupy wygłodniałych przyjaciół bądź nie mogących się doczekać aromatycznego posiłku najbliższych.
Wyjątkowa estetyka glinianych naczyń Römertopf pozwala serwować w nich bezpośrednio na stół rewelacyjnie pachnące potrawy. Warto wiedzieć, że naturalna glina intensyfikuje smak i aromat pieczonych w niej potraw. Posiłki „z Römertopfa” pachną tak, że ślinka cieknie!

rzymskie garnki
Opracowanie: Römertopf
Źródło: Römertopf
Rzymskie garnki niemieckiej marki Römertopf to doskonały prezent dla osób ceniących zdrowy styl odżywiania, dla pasjonatów gotowania i chętnych do eksperymentowania z potrawami i naczyniami, których właściwości już całe wieki temu doceniła starożytność.

Stawiający na stole pachnące mięsa pieczone w naczyniach Römertopf, które stworzono z naturalnej gliny, sklep częstuje gości aromatami, które zmieniły świat.


Krystian Wawrzyczek – technik technolog żywienia zbiorowego
Joanna Gawlikowska
Opracowanie: J. Gawlikowska, K. Wawrzyczek
18-06-22 15:19:56