X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Chris Botti

Chris Botti urodził się 12 października 1962 w Portland w stanie Oregon. Miłość do muzyki obudziła w nim matka - pianistka i nauczycielka muzyki. Po skończeniu studiów na prestiżowym Indiana University, przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie współpracował z saksofonistą Hugh Padghamem i trębaczem Woody Shawem. W roku 1990 został zaproszony do zespołu Paula Simona, z którym grał przez kolejne 5 lat.

Chris Botti
Opracowanie: www.fabrykatrzciny.pl
Botti to jeden z najbardziej utalentowanych trębaczy jazzowych świata. W odróżnieniu od większości młodych muzyków, debiutował grając utwory swojego autorstwa. Dopiero na wydanej dziesięć lat po debiucie płycie "When I Fall in Love", zamieścił wyłącznie interpretacje evergreenów.

Botti po wydaniu swego pierwszego albumu "First Wish" (1995) zaistniał nie tylko w świecie jazzu, ale także na scenie popowej, występując podczas trasy koncertowej Stinga "Brand New Day" w 2000 i 2001 roku. Artyści nagrali również kilka wspólnych utworów, które znalazły się na albumach trębacza. Szczególnie ważny w karierze Bottiego okazał się album "Night Sessions" nagrany w Los Angeles w 2001 roku. We wrześniu 2007 premierę miał najnowszy album Chrisa -"Italia". W trakcie tworzenia tej płyty inspiracją dla artysty były dokonania Milesa Davisa i Ennio Morricone.

Botti wzoruje się na wczesnych nagraniach Miles Davisa i czerpie inspiracje z muzyki Tomasza Stańko. Co ciekawe Chris Botti nie zawęża swojego kręgu zainteresowań muzycznych tylko do jazzu, ale również do muzyki klasycznej i muzyki rockowej. W wywiadzie udzielonym magazynowi JazzContent z 2001 roku, artysta wyznaje, że jest fanem Marilyn Mansona. Jego aktualne albumy eksplorują tereny tradycyjnego jazzu, a bogate i pełne przepychu aranżacje z udziałem orkiestr przyniosły mu zaszczytne porównania do Gila Evansa. Dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy odniósł sukces na tyle komercyjny, na ile może liczyć artysta jazzowy wciąż pozostając artystą jazzowym. Wśród panteonu gwiazd, z którymi występował lub nagrywał Botti znaleźli się Sting, Tonny Bennet, Frank Sinatra, Dean Martin, Andrea Bocelli, Jill Scott, Michael Bublé, Paul Simon, Rod Stewart oraz wielu innych.

Na swoim koncie Botti ma wiele nagród, w tym nagrodę Grammy. W 2004 roku Magazyn People umieścił go również na liście 50 najpiękniejszych ludzi.

Dyskografia
First Wish (1995)
Midnight Without You (1997)
Slowing Down The World (1999)
Night Sessions (2001)
December (2002)
A Thoussand Kisses Deep (2003)
When I Fall In Love (2004)
To Love Again (2005)
December (2006)
Italia (2007)
Źródło: www.fabrykatrzciny.pl
21-05-20 07:37:03