X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Ciesz się Cieszynem!

Rok 2010 to czas obchodów 1200. rocznicy legendarnego założenia Cieszyna. Zgodnie z przewidywaniami z okazji jubileuszu do jednego z najstarszych miast na Śląsku przybywają tysiące turystów, aby wziąć udział w wielu wydarzeniach, które zaplanowano na cały rok.

Rangę cieszyńskiego święta podkreśla fakt, że patronat honorowy nad wszystkimi wydarzeniami objęli Premier Rzeczypospolitej Polskiej Donald Tusk oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Na przestrzeni lat Cieszyn zyskał sobie dużą popularność, stając się jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych, administracyjnych i oświatowych w kraju. Miasto położone jest na granicy z Republiką Czeską. Do wprowadzenia postanowień Układu z Schengen w 2007 roku, było tam zlokalizowane największe drogowe przejście graniczne południowej Polski. Współistnienie ze sobą wielu kultur i ich wzajemne przenikanie się sprawiło, że Cieszyn stał się miejscem zupełnie wyjątkowym. Miasto posiada niezwykle bogatą historię, a do rejestru jego zabytków wpisano kilkadziesiąt obiektów, z których najstarsze sięgają XI wieku. Cieszyn to jeden z festiwalowych
i kulturalnych ośrodków Polski, w którym funkcjonuje wiele instytucji i organizacji. Spośród wielu cyklicznych wydarzeń odbywających się w mieście, warto wyróżnić choćby: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic, Przegląd Filmowy Kino Na Granicy (Kino na Hranici) – prezentujący filmy czeskie, polskie, słowackie i węgierskie, Festiwal Muzyki Wokalnej Viva il canto, czy Festiwal Filmowy Wakacyjne Kadry.

W ramach uroczystego jubileuszu w Cieszynie organizowanych jest kilkadziesiąt wyjątkowych wydarzeń, m.in. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny oraz "EUROCON – TRICON" – najważniejszy europejski konwent miłośników literatury, filmu, Internetu i gier dotyczących science fiction, odbywający się co roku w innym europejskim mieście, na którym swoją obecność potwierdził mistrz gatunku Andrzej Sapkowski. Z kolei muzyczne propozycje organizatorów to m.in.: Cieszyński Festiwal Jazzowy oraz Koncert Krzysztofa Pendereckiego z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia
w Katowicach.

Szczegółowe informacje na temat uroczystych obchodów 1200-lecia legendarnego założenia miasta Cieszyna dostępne są na stronach Urzędu Miejskiego pod adresem: lub .
Źródło: Grupa Reklamowa Niedzielski
18-08-01 14:10:09