X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Podłogi piękne na wiosnę

Podłogi piękne na wiosnę
Opracowanie: Galeria Parkietów
Źródło: Galeria Parkietów
Z nadejściem wiosny pragniemy wprowadzić ożywczy nastrój do naszych domów i mieszkań, a wraz z nim powiew świeżości i szczególnego klimatu. Możemy to osiągnąć niewielkim nakładem finansowym, stosując proste metody pielęgnacji podłogi.

Są dwa rodzaje wykończenia drewnianego parkietu: olejowanie i lakierowanie. Na początku każda posadzka wygląda pięknie, ale warto, by prezentowała się tak jak najdłużej. Spójrzmy więc, jak należy dbać o drewniane podłogi.

Z daleka od wody
Drewno jest wrażliwe na nadmiar wilgoci; potrafi się wówczas wybrzuszyć i spaczyć. Dlatego drewnianej podłogi nie należy myć dużą ilością wody, ani mopem, rozmazującym wodę po jej powierzchni. Podłogi lakierowane można w razie potrzeby przetrzeć szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem środka pielęgnacyjnego, ale przede wszystkim należy je zamiatać i odkurzać używając do tego celu końcówek odkurzacza z włosiem. Zabrudzenia usuwa się specjalnymi preparatami do pielęgnacji drewna na bazie żywic. Nie uszkadzają one powierzchni lakieru i nie powodują jego odpadania od powierzchni drewna.

Lakier to lubi
Na co dzień dobrze jest przecierać podłogę lakierowaną preparatami przeznaczonymi do codziennej pielęgnacji powierzchni drewnianych. Nie tylko dobrze czyszczą wszelkie zabrudzenia, ale też tworzą powłokę antystatyczną, dzięki czemu kurz wolniej osiada. Preparaty zawierające żywice tworzą na powierzchni drewna dodatkową warstwę ochronną. Do usuwania upartych plam oraz tłuszczu służą specjalne środki, które znajdziemy w każdym dobrym sklepie specjalistycznym. Stosuje się je także przed odnawianiem podłogi polegającym na szlifowaniu i ponownym lakierowaniu powierzchni. W intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach warto co pewien czas zabezpieczyć podłogę preparatem zawierającym żywice akrylowe. Zabezpieczy on posadzkę przed powstawaniem mikro rys i podkreśli połysk lakieru. Zabieg ten - rzadziej - warto przeprowadzić również w pozostałych pomieszczeniach.

I na olej jest sposób
Parkiet wykończony olejem daje Państwu poczucie całkiem szczególnego i naturalnego klimatu w mieszkaniu. Aby długo cieszyć się z takiej podłogi, trzeba ją od samego początku prawidłowo pielęgnować.

Z upływem czasu wszelkiego rodzaju kurz i pył gromadzą się w mikroporach drewna, zmieniając wygląd podłogi. Widoczne jest to w postaci zszarzenia i zmian w intensywności zabarwienia. Dzieje się tak dlatego, gdyż struktura drewna pozostaje otwarta - nie jest zamknięta powłoką, jak ma to miejsce w przypadku lakierowania. Aby przedłużyć wyrazistość barwy oraz naturalny charakter impregnowanej podłogi zaleca się stosowanie odpowiednich preparatów. Codzienne czyszczenie obejmuje odkurzanie i zamiatanie. Każda drewniana podłoga powinna być regularnie przecierana dobrze wyżętym, wilgotnym zmywakiem z dodatkiem właściwego środka pielęgnacyjnego. Do codziennej pielęgnacji zaleca się stosowanie emulsji wodnej do sprzątania na wilgotno; najlepiej rozprowadzić ją płaskim mopem. Natomiast do odświeżenia barwy posadzki i do konserwacji podłogi olejowanej powinno się stosować specjalny preparat odświeżający, który nanosi się za pomocą szmatki. Po wyschnięciu preparatu podłogę należy wypolerować - najlepiej za pomocą polerki.

Na plamy i rysy
Gdy odwiedzają nas goście podłoga - podłoga jesionowa - jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Może jej powierzchnię zarysować wniesiony na butach piasek. Mogą też uszkodzić przesuwanie krzeseł. Przed takimi niespodziankami warto się zabezpieczyć. Połóżmy przy drzwiach wejściowych wycieraczkę lub matę, zaś nogi krzeseł podklejmy podkładkami filcowymi.

Gdy zdarzy się, że podłoga zostanie zaplamiona, także są na to sposoby. Otóż plamy z owoców i soków, mleka, śmietany, wina, kawy czy herbaty łatwo usuniemy wodą z łagodnym płynem do mycia. Na posadzce mogą też pojawić się ślady od pasty do butów lub zatarcia gumową podeszwą. Te usuwa się spirytusem salicylowym. Z kolei tusz, atrament oraz zaschnięty klej ustąpią przed siłą alkoholu metylowego, krew zaś usunie zimna woda.

Jak widać w utrzymanie podłogi w należytej kondycji i zapewnienie jej pięknego wyglądu trzeba włożyć trochę pracy. Ale wysiłek na pewno się opłaci.
Źródło: Galeria Parkietu
Opracowanie: Galeria Parkietów
22-05-27 11:07:59