X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Co warto wiedzieć o wymianie okien

okna
Opracowanie: OKNOPLAST-Kraków Sp. z o.o.
Wiosna to czas metamorfoz i nowych przedsięwzięć. To również doskonała pora na remont i wymianę okien. Taką inwestycję należy jednak dobrze zaplanować. Powinniśmy zastanowić się nad wyborem nowych okien i odpowiednio dobrać metodę montażu. Warto także sprawdzić, czy możemy skorzystać z premii termomodernizacyjnej. Od czego zatem zacząć?

Jakie okna?
Drewniane czy PVC – to jedno z pierwszych pytań, które zadajemy sobie, planując wymianę okien. Przy podejmowaniu decyzji warto pamiętać, że okna PVC są dość łatwe w utrzymaniu i nie wymagają czasochłonnej konserwacji. Takie profile są bowiem odporne na działanie czynników atmosferycznych i wilgoci. Dobrej jakości okna PVC zachowują trwałość i szczelność przez wiele lat. Nie ulegną odkształceniom pod wpływem zmian temperatur, czy ruchu budynku. Ponadto, takie okna mają jeszcze jedną, ważną zaletę – są niepalne, co w praktyce oznacza, że nie ulegną samozapłonowi. Ta cecha znacznie zwiększa bezpieczeństwo nasze i naszych domów w przypadku wybuchu pożaru – mówi Przemysław Serwin, Menager ds. Jakości Usług z OKNOPLAST.

Zaletą okien PVC jest także szeroka paleta barw, w której są one dostępne. Możemy na przykład zdecydować się na profile w okleinie drewnopodobnej. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji wygląda ona dokładnie, jak lakierowane drewno. Jeśli jednak chcemy wyróżnić nasze okna, w ofertach producentów znajdziemy właściwie każdy odcień, o jakim pomyślimy. Obecnie istnieje także możliwość zamówienia okien dwukolorowych np. w okleinie drewnopodobnej z zewnątrz i zielonych od wewnątrz. Kolory profili są trwałe i nie blakną pod wpływem słońca. Zawsze jednak warto sprawdzić, czy są one koekstrudowane, czyli czy pod warstwą okleiny znajduje się warstwa barwionego PVC. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że drobne zarysowania nie będą widoczne na oknach – mówi Przemysław Serwin z OKNOPLAST.

Gdy już wybierzemy okna...
...rozpoczynamy montaż. Takie prace najlepiej wykonywać wiosną, gdy temperatura na zewnątrz jest dodatnia. Dzięki temu montaż przebiegnie szybciej i sprawniej, a nasze pomieszczenia nie ulegną wyziębieniu. Jeśli budujemy dom, powinniśmy wziąć pod uwagę kolejność poszczególnych etapów. Pozwoli to uniknąć zniszczenia profili oraz ich zabrudzenia tynkiem. Okna można montować po otynkowaniu ścian. Dobrze jest jednak pominąć wówczas ościeża i narożniki, ponieważ przy wstawianiu profili tynk w tych miejscach może ulec uszkodzeniu. W przypadku, gdy tylko wymieniamy stare okna - informacje - na nowe, takie kwestie nas nie dotyczą. Przed wstawieniem ram należy odpowiednio przygotować ościeża – muszą one być oczyszczone z resztek starego materiału izolacyjnego, gruzu i pyłu. Zanieczyszczenia chłoną wilgoć, a pianka izolacyjna na takim podłożu nie ma odpowiedniej przyczepności. Okno należy umieścić, zostawiając na dole przestrzeń na montaż parapetów. Po zamocowaniu ościeżnicy, izoluje się miejsce styku profilu i muru – tłumaczy Przemysław Serwin z OKNOPLAST.

Metoda metodzie nierówna...
...bowiem różne rodzaje okien, wymagają różnego montażu. W głównej mierze zależy to od warunków montażowych. Okna energooszczędne, aby zachowały swe właściwości, powinny zostać osadzone metodą tzw. ciepłego montażu, która zapobiega powstawaniu mostków termicznych, zawilgocenia i pleśni. Okna antywłamaniowe muszą być zamontowane zgodnie z europejską normą EN-V 1627-30. Montaż taki może przeprowadzić jedynie specjalna ekipa, która wyda nam odpowiedni certyfikat – mówi Przemysław Serwin z OKNOPLAST.
Szczegółowe wskazówki dotyczące prawidłowego montażu okien powinniśmy uzyskać w salonie sprzedaży. Najlepiej jednak skorzystać z usług sprawdzonej ekipy. Źle wykonany montaż spowoduje bowiem, że nawet najlepsze okna - link do strony - nie będą prawidłowo funkcjonowały – dodaje Przemysław Serwin z OKNOPLAST.

Premia na wymianę okien
Termomodernizacja to inaczej remont budynku, którego celem jest zmniejszenie kosztów jego ogrzewania. Działaniem termomodernizacyjnym będzie więc także wymiana starych, nieszczelnych okien na nowe. Taka zmiana może obniżyć zużycie energii w domu nawet o 25%. Na termomodernizację domu możemy uzyskać wsparcie finansowe od państwa w postaci premii termomodernizacyjnej. Mogą się o nią ubiegać osoby, które korzystają z kredytu bankowego na remont domu.
Opracowanie: Joanna Józefiak
17-07-17 13:26:03