Im mniej, tym lepiej. Minimalistyczny styl aranżacji
łazienki jest konsekwencją modnego ostatnio trendu prostych i surowych wnętrz. Efekt ten uzyskamy, ograniczając do minimum wszelkie dodatki i stosując oryginalne materiały wykończeniowe.
Oszczędna w formie, a jednocześnie maksymalnie funkcjonalna. W minimalistycznej łazience nie ma miejsca na eksponowanie przedmiotów codziennego użytku. Ograniczając wszelkie dodatki, wywołamy wrażenie przestronności i czystości.
Szkło niejedno ma imię
Minimalizm lubi lustra bez zdobionych ram, wzorów i wymyślnych kształtów. Montowane na całą ścianę nie tylko ją optycznie powiększają, ale pełnią funkcję efektownej dekoracji. Projektanci odchodzą obecnie od tradycyjnych błyszczących kafli i złoconej armatury. Coraz częściej przekonują swoich klientów do prostoty i naturalnych surowców. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie w minimalistycznych łazienkach kafli szklanych i to zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Takie powierzchnie mogą mieć postać wielkoformatowych tafli z hartowanego
szkła, a także płytek standardowej wielkości o różnym kształcie, występujących w bogatej gamie kolorów. Szkło w łazience można także łączyć z tradycyjnymi płytkami ceramicznymi, stalą i drewnem. Architekci wnętrz chętnie stosują również luksfery, czyli szklane pustaki, przezroczyste lub barwione na różne kolory, które doskonale dzielą lub rozjaśniają wnętrza.
Design i funkcjonalność
Radość w urządzaniu łazienki polega na tym, że mamy coraz większe możliwości indywidualnego komponowania materiałów wykończeniowych. Chętnie i z dużą odwagą łączymy różnorodne faktury, kolory, miksujemy style. W realizacji aranżacyjnych fantazji pomagają nam designerzy oraz producenci sprzętów łazienkowych. Słynny projektant Philippe Starck zapoczątkował modę na umywalki w kształcie szklanych mis. Kolejne ich wersje są od kilku już lat przebojami światowych targów, prezentujących artykuły wyposażania wnętrz. Również naszym projektantom nie brakuje ciekawych pomysłów – Panele
prysznicowe czy baterie łazienkowe, zaprojektowane przez polskich designerów, nie tylko przykuwają oko swoim oryginalnym wyglądem, ale również zadziwiają funkcjonalnością – mówi Katarzyna Dietrich z firmy
Deante – Łazienkowe sprzęty zmieniają się wraz z postępem technologicznym. Nowoczesne, wyszukane wzorniczo baterie kryją w sobie filtry oczyszczające wodę, a także specjalne perlatory ograniczające jej zużycie.
Panele prysznicowe montowane w szklanych kabinach mogą spełniać funkcje hydromasażu. Wyposażone w termostat dają możliwość płynnej i kontrolowanej regulacji temperatury.
Minimalizm w stylu high-tech
W łazienkach zaaranżowanych w stylu high-tech prostota form idzie w parze z wyrafinowaniem technologicznym. Wygląd umywalek przypomina bardziej bryły geometryczne: kule, stożki, walce, niż standardowe kształty. Wanny projektuje się często na rzucie koła, trójkąta lub owalu. Coraz częściej spotyka się umywalki, toalety, wanny, a nawet meble łazienkowe wykonane ze stali nierdzewnej: niklowanej, emaliowanej, chromowanej lub pokrytej sproszkowanym aluminium. Ich błyszcząca powierzchnia daje efekt sterylnej czystości. Dobrze komponują się z posadzką ułożoną z drobnych elementów ceramicznych oraz wśród szklanych powierzchni.