X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Okna jak nowe przez długie lata

Okna jak nowe przez długie lata
Opracowanie: PolskieOkna.pl
Źródło: PolskieOkna.pl
Rynek okien PCV prezentuje co roku bogatą ofertę, dostosowaną do potrzeb najbardziej wymagających klientów. Producenci chwalą doskonałe parametry techniczne i użytkowe swoich produktów. Jednak nawet najwyższej jakości okno wymaga właściwego użytkowania. Jak dbać o okna, aby po wielu latach eksploatacji wciąż wyglądały jak nowe? Cennych wskazówek udziela Karol Mosakowski, manager sieci sprzedaży Polskie Okna.

- Każdy, komu wydaje się, że po zakupie i montażu okna może o nim definitywnie zapomnieć, jest niestety w błędzie – mówi Karol Mosakowski. – O okna trzeba dbać i to już od momentu, w którym pojawią się w naszym domu. W ciągu miesiąca od montażu, o ile nie zostało to wcześniej zrobione, powinniśmy usunąć folię ochronną z profili. Jeśli pozostawimy ją na dłuższy okres, będziemy musieli męczyć się z jej zeskrobywaniem, co może doprowadzić do uszkodzenia profilu. Folia, która przez długi czas wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, może także spowodować powstawanie przebarwień na profilach. Jeśli planujemy dalsze prace budowlane lub wykończeniowe – a tak najczęściej bywa – pamiętajmy, aby zabezpieczyć okna - więcej szczegółów - przed uszkodzeniem w trakcie prac ekipy budowlanej. Okucia, ramy i szyby są wówczas szczególnie narażone na zniszczenie.

- Na czas prac wykończeniowych należy szczelnie zabezpieczać okna folią, która uchroni je przed zabrudzeniem pianką montażową, zaprawą murarską, klejami czy farbami – radzi nasz ekspert. – Ewentualne zabrudzenia spowodowane zaprawą tynkarską, rdzą, sadzą, środkami impregnacyjnymi, klejem, farbą oraz innymi materiałami budowlanymi i chemicznymi należy bezzwłocznie usuwać. Zanim jednak przystąpimy do przywracania oknom blasku po zakończeniu prac budowlanych, powinniśmy dokonać odpowiedniego wyboru środków czyszczących. – Lekkie zabrudzenia powierzchni ram należy usuwać wodą z dodatkiem delikatnych środków myjących lub piorących. W przypadku silnych zabrudzeń, warto zamówić w punkcie handlowym wizytę pracownika serwisu. Z reguły takie osoby dysponują odpowiednimi środkami chemicznymi, które umożliwią pozbycie się uporczywych plam – wyjaśnia Karol Mosakowski. – Podczas czyszczenia pamiętajmy, że nie należy skrobać powierzchni profili i szyb. Należy również unikać środków czyszczących powodujących zarysowania – proszków do szorowania, drucianych szczotek czy chemicznych środków czyszczących.

Umyj okno, świat będzie ładniejszy
Choć mycie okien nie należy do ulubionych zajęć wielu z nas, warto włożyć w tę czynność trochę serca. Świat oglądany przez czyste szyby nie tylko cieszy oko, ale także zdecydowanie poprawia samopoczucie. Nowoczesne okna wyposażone są w szyby zespolone w postaci hermetycznych pakietów szybowych jedno- lub dwukomorowych. Czyszczenie szyb ogranicza się więc do mycia dwóch zewnętrznych powierzchni, dzięki czemu oszczędzamy czas i energię.

- Do mycia szyb można stosować ogólnie dostępne środki przeznaczone do czyszczenia szkła. Nie należy stosować past i żrących środków chemicznych. Nie wolno zdrapywać zanieczyszczeń ostrymi narzędziami. Silnie zabrudzone szyby należy najpierw zmoczyć wodą z dodatkiem środka myjącego, a następnie wytrzeć czystą miękką szmatką – radzi ekspert z Polskich Okien.

Okucia, ramy i uszczelki
Jeśli chcemy, aby nasze okna funkcjonowały bez zakłóceń przez długie lata, powinniśmy pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu okuć i ich odpowiedniej konserwacji. – Okresowy przegląd i nasmarowanie raz do roku ruchomych miejsc okucia powinno wystarczyć – zapewnia K. Mosakowski. – Coroczne smarowanie zasadniczych elementów okucia zapewni lekkość jego działania i zapobiegnie przedwczesnemu zużyciu. Do smarowania najlepiej stosować smar lub olej maszynowy bez zawartości żywic i kwasów.

Powierzchnia ram okiennych z PCW na szczęście nie wymaga konserwacji. Nasz ekspert przekonuje, że nie trzeba, a nawet nie należy, stosować dodatkowych warstw ochronnych. – Należy też unikać kontaktu powierzchni ram z gorącymi przedmiotami, takimi jak żelazka, grzałki, piecyki itp., a także z przedmiotami ostrymi, jak np. wkrętaki czy szpachelki, które mogą spowodować uszkodzenie ramy – dodaje Mosakowski.

Elastyczne uszczelki przyszybowe zastosowane w oknach wykonane są z tworzywa odpornego na starzenie i warunki atmosferyczne, dlatego nie wymagają konserwacji, a w razie uszkodzenia można je w prosty sposób wymienić.

Ekspert z Polskich Okien radzi, aby prace konserwacyjno-naprawcze, np. wymianę zużytych lub uszkodzonych elementów okuć i ich regulację, powierzyć fachowcowi. Unikniemy w ten sposób nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego okna - więcej -. Wynagrodzenie, jakie zapłacimy wykwalifikowanej ekipie, będzie z pewnością niższe niż koszt nowego okna, które być może będziemy musieli kupić, jeśli nasze prace naprawcze okażą się nieudane.

Dbajmy o bezpieczeństwo
Mosakowski zwraca także uwagę na podstawowe zasady użytkowania, których przestrzeganie warunkuje niezawodne funkcjonowanie i bezpieczną eksploatację naszych okien. – Nie należy oddziaływać na okno żadnym dodatkowym obciążeniem. Nie wolno opierać się na oknie ani wieszać na nim ciężkich przedmiotów. Po otwarciu okna na oścież nie należy na siłę dociskać go do ściany. Nie wolno też wkładać żadnych przedmiotów między skrzydło a futrynę w celu powstrzymania okna przed zamknięciem. Jeśli w naszym domu mieszkają dzieci, zastanówmy się nad zamontowaniem elementów blokujących niepożądane otwarcie. Zapytajmy producenta o zamek okienny lub klamkę z kluczykiem. Nigdy też nie pozostawiajmy otwartego okna w czasie silnego wiatru – przestrzega Karol Mosakowski.

Dobre okno to poważna i często kosztowna inwestycja. Pamiętajmy, aby o nie dbać, a będzie nam służyło przez długie lata.
Opracowanie: Pegasus Public Relations
17-07-30 00:00:03