X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Bambusowe rolety

rolety
Opracowanie: FRANC GARDINER
Źródło: Franc Gardiner
Bambus. Roślina od wieków używana w kuchni, budownictwie, przy produkcji różnorodnych artykułów. Dzięki swojej wytrzymałości daje budynkom wieloletnią gwarancję. Świetnie sprawdza się także podczas aranżacji wnętrz – zarówno w stylu azjatyckim, jak i naturalnym, ekologicznym.

Postaw na bambus
Bambusy najbardziej lubią klimat ciepły i wilgotny. Najwięcej lasów bambusowych rośnie w Azji – stąd też ich duża popularność i tradycja w tamtym rejonie. Wysokość bambusów dochodzi niekiedy nawet do 40 m, jednak spotkać można także gatunki karłowate – osiągające kilkadziesiąt czy kilkanaście centymetrów. Łodygi babmusa mogą osiągać 30 cm średnicy.

W wielu kulturach, szczególnie w Azji południowo-wschodniej, roślina ta jest silnie nacechowana symbolicznie i ma ogromne znaczenie kulturowe. Kojarzy się z drewnem dającym energię do życia, jest symbolem cnoty, dobrego charakteru, wierności, ale także silnego i odpornego charakteru. Podobno przynosi szczęście. W Feng Shui używany jest jako uzdrawiający lek.

Tradycja bambusem pisana
Dla wielu Azjatów, bambusy są najważniejszym materiałem codziennego życia. Dodajmy, że materiałem wytrzymałym, a jednocześnie lekkim i elastycznym, o różnorodnym zastosowaniu. Od wieków wykorzystywany jest do budowy domów, ogrodzeń, mostów czy mebli, ale także mniejszych artykułów – tyczek, instrumentów muzycznych czy łuków. Miąższ włókien bambusowych stosowany jest do produkcji papieru, natomiast jadalne pędy i nasiona chętnie wykorzystywane są w kuchni. Rozłupany bambus wykorzystywany jest do tkania sieci, kapeluszy, koszy czy parasoli.

Ta egzotyczna roślina coraz odważniej wchodzi do wnętrz europejskich mieszkań. I nie chodzi tu o popularne zielone pędy, zwane „Lucky bamboo”, sprzedawane w kwiaciarniach czy hipermarketach. Wbrew przeświadczeniu wielu osób roślina ta nie ma nic wspólnego z bambusem – to tylko przypominająca go, produkowana na masową skalę na Tajwanie, dracena sandera.

Trochę egzotyki w domu
Niesamowity klimat wnętrzu nada bambusowa roleta. To pomysł prosty i stosunkowo niedrogi, za to bardzo efektowny. – Bambusowe rolety marki Lotari wykonane są z gęsto plecionych słomek połączonych z cienkimi listewkami z bambusa – wyjaśnia Kamila Prałat, kierownik marketingu firmy Franc Gardiner – Takie ekologiczne modele dyskretnie wpuszczają do pomieszczenia światło, nadając wnętrzu przytulny nastrój i intymny klimat.
Jednak aby aranżacja była spójna i idealna, a roleta nie sprawiała wrażenia niedopasowanego elementu – cały wystrój lub chociażby kolorystyka powinny być utrzymane w podobnym stylu.

Osoby ceniące rozwiązania niestandardowe, a jednocześnie lubiące „naturalny” charakter pomieszczeń, mogą pójść o krok dalej, urządzając niemal całe wnętrze w bambusie. Na rynku pojawia się coraz więcej bambusowych mebli – od małych półek, komód, ram, zestawów wypoczynkowych po ogromne bambusowe łoża czy piękne, kobiece toaletki. Odpowiednie skomponowanie ich z drobnymi, nienarzucającymi się dodatkami i ciepłymi odcieniami ścian przeniesie nas w niesamowity klimat egzotycznych krajów.

Na powietrzu
Bambusowe cuda znaleźć można również w ogrodzie. Oryginalne latarnie, hamaki czy parasole ogrodowe stworzą niesamowitą atmosferę. Warto pochylić się też nad tym pomysłem podczas projektowania ogrodzenia – bambusowe płoty, rzetelnie wykonane, wyglądają stylowo, nie tracąc jednocześnie praktycznych właściwości. Tyczki bambusowe idealnie sprawdzą się do podtrzymywania wysokich roślin, a drabinki estetycznie wyznaczą drogę pnączom.

Naturalny styl urządzania pomieszczeń wciąż nie traci na popularności. Bambus (zobacz również podłoga bambusowa) może być ciekawą alternatywą dla stosowanych do tej pory drewnianych elementów. Jednak i w tym wypadku aranżujmy z wyczuciem – brak umiaru w „ekologii” może bowiem razić tak samo jak morze złotych zdobień.
Źródło: Inplus PR
Opracowanie: Katarzyna Niechwiejczyk
18-06-16 07:08:05